Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt serologiczny to śmiertelne niebezpieczeństwo. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach prowadzi skuteczną profilaktykę (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dawid Łukasik
Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy czas w życiu kobiety. Niestety, nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Jednym z niebezpieczeństw jest konflikt serologiczny, który może dotyczyć około 15 procent kobiet i może się zakończyć nawet śmiercią dziecka. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przystąpił do ogólnopolskiej sieci, której celem jest profilaktyka tego typu patologii ciąży. Leczenie nie wymaga skierowania oraz jest darmowe.

Konflikt serologiczny to śmiertelne niebezpieczeństwo

Na konflikt serologiczny narażone są na niego ciężarne, które mają grupę krwi Rh(-), a dziecko w ich łonie po ojcu ma grupę krwi Rh(+). Wtedy organizm ciężarnej walczy z płodem i może doprowadzić nawet do jego śmierci. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach pacjentki mogą się jednak czuć bezpiecznie.

- Konflikt serologiczny jest bardzo ważnym problemem patologii ciąży i dotyczy tych pacjentek, które mają grupę krwi Rh(-), a ojciec dziecka ma grupę Rh(+). Warto tu dodać, że mężczyźni, którzy mają grupę Rh(+) mogą być homozygotyczni i wszystkie ich dzieci będą miały grupę Rh+ albo heterozygotyczni i wtedy połowa dzieci będzie dodatnia, a połowa ujemna – wyjaśnia doktor Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Mówiąc w skrócie, konflikt występuje wtedy, kiedy kobieta jest ujemna, a dziecko, które nosi w łonie jest dodatnie. Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami, ponieważ, mówiąc w dużym uproszczeniu, organizm matki rozpoznaje dziecko jako wroga i zaczyna produkować przeciwciała, które przenikają przez łożysko i mogą uszkadzać płód. W skrajnych, nieleczonych przypadkach może dojść nawet do śmierci wewnątrzmacicznej płodu – informuje lekarz.

Warto dodać, że problem może dotyczyć wielu osób, ponieważ mniej więcej 15 procent kobiet ma grupę krwi Rh(-).

Wojewódzki Szpital Zespolony a konflikt serologiczny

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach już od ponad dwóch lat prowadzi czynną profilaktykę w tym zakresie. - Wszystkie kobiety, które są Rh(-) między 28. a 32. tygodniem ciąży powinny otrzymać immunoglobulinę. Nasz szpital zajmuje się tym już od ponad dwóch lat, ale w poniedziałek, 8 listopada, przystąpiliśmy do ogólnopolskiej sieci „Szpital przyjazny mamie Rh(-)”. Dlatego zapraszamy wszystkie pacjentki, które mają grupę ujemną. Nie wymagamy żadnego skierowania, a immunoglobulina podawana jest bezpłatnie. Podanie immunoglobuliny w szpitalu jest poprzedzone testem Coombsa. Procedura jest realizowana w ramach jednodniowej hospitalizacji. Pracownicy kliniki systematycznie edukują pacjentki w zakresie niezgodności antygenowej konfliktu serologicznego – przekazuje doktor Świercz.

Specjalista dodaje, że taka profilaktyka w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.

Celem kampanii „Szpital przyjazny mamie Rh(-)” jest budowanie świadomości społecznej w temacie konfliktu serologicznego, jego diagnostyki, następstw, a także realizacji profilaktyki śródciążowej w Polsce oraz stworzenie Sieci Przychodni Przyjaznych Mamom Rh(-) na terenie całej Polski.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie