Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wakacji i szkolny bunt - jak pomóc dziecku?

Iwona ROJEK
archiwum
Dlaczego po powrocie z wakacji nasze pociechy chcą robić sobie tatuaże, wbijać kolczykować język i pępek. Co robić w takich sytuacjach radzi psycholog Jarosław Kania.

* Rodzice często czują się przerażeni jak ich dzieci po powrocie z wakacji nagle chcą zrobić sobie tatuaż, zafundować kolczyk w uchu, albo buntują się przeciw ustalonym wcześniej zasadom.
- Młodzi ludzie poszukują własnej tożsamości. To dla nich niezwykle ważna i nagła potrzeba. Jednym ze sposobów na udzielenie sobie jakiejś, choćby prowizorycznej, ale konkretnej odpowiedzi na to, kim jestem, może być np. zrobienie sobie tatuażu czy też zainstalowanie kolczyka na języku. To coś, co mnie wyróżni od innych. Nieraz postanawiają, że od nowego roku szkolnego będą wracać później do domu, dłużej oglądać telewizję, kupować sobie sami ubrania. Często obserwuję w parku czy na przystanku rozmawiającą młodzież, widzę jak są głośni, jak mówią cokolwiek, by powiedzieć i zaznaczyć, że są widoczni wśród jakiejś grupy, tak silna jest potrzeba odnalezienia siebie. Rodzice z każdym kolejnym rokiem powinni dawać dziecku coraz więcej wolności.

* Dlaczego takie pomysły rodzą się w wakacje?
Wakacje to czas zdjęcia pewnego krępującego kagańca, rok szkolny wiąże się z monotonią, tymi samymi obowiązkami, nudą. Tylko nieliczni nastolatkowie odnajdują określenie siebie w roli pilnego ucznia. Lato to okres większego luzu, braku bezpośredniej kontroli rodzicielskiej, czas budzenia się z letargu, zachłyśnięcia się przygodą i różnorodnymi kontaktami z rówieśnikami. Nastolatek powracający z wakacji z zamiarem zrobienia sobie tatuażu znajduje się w rodzaju euforii. Przebywając z kolegami mógł za-znaczyć kim jest, próbować zaprezentować się w różnych rolach, eksperymentować także "wyglądem" siebie. Dziś nierzadki jest widok nastolatka z ufarbowanymi na jasno włosami.

* Jak rodzice powinni reagować na tego typu pomysły?
- Gdy rodzice zdadzą sobie sprawę, co takiego ważnego kryje się za być może zaskakującym dla nich pomysłem będą mogli z większym zrozumieniem porozmawiać z własnym dzieckiem. To ważne aby nie zlekceważyć tego prostym stwierdzeniem " jesteś idiotą", lub " zachowujesz się jak debil", ale zobaczyć kolejną próbę własnego dziecka na określenie siebie. Rozmowa prowadzona od takiej strony da dużą szansę na osiągnięcie porozumienia, lub choćby jakiegoś kompromisu. Rodzicielska miłość powinna mieć też miejsce w sytuacji, gdy trzeba pokazać, że kochamy dziecko, choć wcale nie realizuje ono naszych projektów, ani nie spełnia oczekiwań. Wielu rodziców uważa, że w wieku 15 lat nie bardzo jeszcze się wie co ma być na całe życie, a co nie, a tatuażu potem trudno jest się pozbyć. Stąd często starają się ten pomysł swojemu dziecku wyperswadować. Ale z drugiej strony im więcej zakazywania i krytyki, tym więcej oporu, buntu i łamania zakazów. Pokazanie, że ufamy dziecku wzmacnia jego poczucie pewności siebie.

* A sam tatuaż jest oznaką mody czy raczej wyrazem buntu?
- Obecnie młodzież uważa, że tatuaż nikogo nie dyskredytu-je. To już przeszłość, kiedy poznawało się po nim głównie kryminalistów. Dla wielu nastolatków stał się znakiem indywidualności czy niepowtarzalności. Podobnie jak zmiana koloru włosów, kolczyk w pępku, czy ubieranie się na czarno. W niektórych przypadkach możemy dostrzec również próbę wyrażenia buntu wobec rodziców, czy świata dorosłych w ogóle. Ważne, by rozmowę z dzieckiem prowadzić z pozycji poszukiwania i rozumienia, a nie z pozycji siły. Ten ostatni sposób jest łatwiejszy, ale niedobry.

* Czy można przypuszczać, że nastolatki z kolczykiem, z ogoloną głową czy tatuażem będą gorzej traktowane w szkole przez nauczycieli?
- Nauczyciele spotykają się z różnymi reakcjami rodziców. Niektórzy nie życzą sobie, by szkoła miała coś do powiedzenia w kwestii wyglądu czy wychowania, bo traktują dziecko jak swoją własność. Inni z kolei oczekują, że szkoła zrobi za nich to, czego sami nie potrafią, lub nie mają na to czasu. Trudno więc jednoznacznie powiedzieć jak poszczególni nauczyciele zareagują na tatuaż lub farbowane włosy, bo mogą to być bardzo odmienne reakcje.

* Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie