Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Co to oznacza dla pacjentów?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Od soboty, 1 grudnia, żegnamy się ze zwolnieniami lekarskimi w wersji papierowej. Oznacza to, że od tego dnia zwolnienia będą wystawiane jedynie w wersji elektronicznej (e-ZLA). Dzięki zmianom pacjenci nie będą musieli zgłaszać się do pracodawcy z dokumentem od lekarza, ponieważ wszelkie niezbędne informacje na temat zwolnienia chorobowego będą wprowadzone w system komputerowy, do którego firma będzie miała wgląd.

Wygoda dla pacjenta
Jak to wyglądało do tej pory? Pacjent zgłaszał się do lekarza, aby ten go zbadał i w razie konieczności wypisał zwolnienie lekarskie. Z tym „papierkiem” chory musiał się w ciągu 7 dni zgłosić do swojego pracodawcy, aby udowodnić, że faktycznie specjalista zalecił mu leżenie w łóżku. Było to o tyle problematyczne, że czasem nie pozwalał na to stan zdrowia pracownika i musiał on prosić o przysługę kogoś z rodziny.

Obecnie obędzie się bez podróży do firmy, która nas zatrudnia. Lekarz wypisując zwolnienie chorobowe korzysta z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Tą drogą zwolnienia trafiać będą zarówno do pracodawcy, jak i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS.

Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektroniczne nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego. W praktyce oznacza to, że pracodawca sam dowie się o niedyspozycji pracownika z platformy, a pracownik nie musi po wyjściu od lekarza dostarczać zwolnienia do miejsca pracy.

Szybko i bezpiecznie
Jak będzie wyglądało wystawianie zwolnień elektronicznych podczas wizyty lekarskiej? Mechanizm jest dość prosty. Od 1 grudnia wszyscy lekarze korzystać będą z aplikacji gabinetowych, czyli specjalnego oprogramowania. Rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było dostosowanie swojego systemu informatycznego do tych właśnie aplikacji.

Rolą lekarza będzie po prostu wpisanie numeru PESEL chorego. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei na przykład adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy.

Dość skomplikowany formularz znany z wersji papierowej zostanie zatem wypełniony automatycznie. Poza PESEL-em zadaniem lekarza będzie też uzupełnienie kodu choroby i wpisanie okresu niezdolności do pracy. Uwierzytelnienie nastąpi za pomocą elektronicznego podpisu.

Co jeszcze istotne - do wystawiania zwolnień elektronicznych będą uprawnieni asystenci medyczni- pielęgniarki i sekretarki medyczne upoważnione przez lekarzy. To z pewnością będzie dużym udogodnieniem dla samych lekarzy.

Informacja trafi do pracodawcy od razu
Cały proces ma na celu usprawnienie przepływu dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. E-zwolnienie będzie również trudniejsze do sfałszowania, zatem możliwości nadużyć staną się mniejsze.

Co ciekawe, pracodawca niemal natychmiast będzie mógł, również drogą elektroniczną, wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia tego zwolnienia.

Jeśli pracodawca założy profil na PUE otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Na PUE jest wydzielone specjalne miejsce, w którym są widoczne elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika.

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz (lub asystent medyczny) musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi (lub asystentowi medycznemu) system - wyświetli komunikat.

Co w przypadku wizyty domowej?
Przepisy przewidują wystawienie zaświadczenia lekarskiego na formularzu wydrukowanym z systemu. Jest tak, gdy wystawienie e-ZLA nie jest możliwe - w szczególności w razie braku połączenia internetowego (na przykład w czasie wizyty domowej).

W takich sytuacjach, lekarz ma możliwość skorzystania z formularzy zaświadczeń lekarskich wydrukowanych wcześniej z systemu. Każdy wydrukowany przez lekarza formularz ma identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aktywista
"Cały proces ma na celu usprawnienie przepływu dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. E-zwolnienie będzie również trudniejsze do sfałszowania, zatem możliwości nadużyć staną się mniejsze."  -  A głównie chodzi o zus.Ale jest z tego wyjście i to bardzo proste.Kto chodził na lewe zwolnienia ,to i tak będzie z tego korzystał.
 
Dodaj ogłoszenie