Konkurs „Student – Wynalazca” na Politechnice Świętokrzyskiej rozstrzygnięty

Dorota Klusek
Doktorant Michał Skrzyniarz (pierwszy z prawej) z Politechniki Świętokrzyskiej zdobył nagrodę za „Głowicę pomiarową do pomiaru przemieszczeń względnych”. Na zdjęciu z współtwórcami wynalazku. Od lewej: dr inż. Łukasz Nowakowski, dr hab. inż. Edward Miko. Kamil Dziewit
Konkurs „Student – Wynalazca” rozstrzygnięty. Twórcy najlepszych rozwiązań pojadą do Genewy

Rekordowa liczba, bo aż 90 rozwiązań z 25 uczelni z całej Polski, zostało zgłoszonych do VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student – Wynalazca”. Pięć pomysłów nagrodzono równorzędnymi nagrodami głównymi. Wśród laureatów znalazł się student Politechniki Świętokrzyskiej. Przyznane zostały też wyróżnienia i nagrody specjalne.

Konkurs „Student – Wynalazca” jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską i adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów. Łącznie, w czasie wszystkich edycji, zostało zgłoszonych 529 rozwiązań.

Rekordowa edycja

Rekordowa okazała się zakończona właśnie, siódma edycja, do której napłynęło 90 pomysłów, z 25 uczelni z całej Polski. Najwięcej, bo aż 13 wynalazków pochodziło z Politechniki Lubelskiej, dziewięć z Politechniki Warszawskiej, zaś po osiem zgłosili studenci z politechnik z Poznania i Kielc. Komisja konkursowa, która obradowała 1 lutego, miała trudne zadanie.

- Zwracałem uwagę między innymi na to, czy zaproponowany wynalazek znajdzie możliwości wdrożenia i czy spotka się z zainteresowaniem firm – zdradził profesor Zbigniew Koruba, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem, członek komisji konkursowej.

Pięć równorzędnych nagród głównych

Zostało przyznanych pięć równorzędnych nagród głównych. Otrzymali je: Sebastian Dawid Olędzki z Akademii Górni-czo-Hutniczej w Krakowie za „Pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii”, Dariusz Zieliński z Politechniki Lubelskiej za „Sposób i układ magazynowania ciepła albo chłodu w pojazdach z napędem elektrycznym” (współtwórcy: dr hab. inż. Woj-ciech Jarzyna, dr inż. Krzysztof Kolano), Łukasz Kolman z Politechniki Rzeszowskiej za „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących” (współtwórca dr inż. Stanisław Tutak), Arkadiusz Szczepanek i Wojciech Żdżarski z Uniwersy-tetu Warszawskiego za „System chroniący kierowców przed zaśnięciem i badający koncentrację w trakcie jazdy” (współtwórca Artur Jamro), a także Michał Skrzyniarz z Politechniki Świętokrzyskiej za „Głowicę pomiarową do pomiaru przemieszczeń względnych” (współtwórcy: dr inż. Łukasz Nowakowski, dr hab. inż. Edward Miko, prof. Politechniki Świętokrzyskiej, prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, dr hab. inż. Leszek Radziszewski profesor Politechniki Świętokrzyskiej).

Przyznano także osiem wyróżnień oraz nagrody specjalne, ufundowane między innymi przez marszałka województwa świętokrzyskiego, rektora Politechniki Świętokrzyskiej, prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej czy przez prezesa Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej Inwex.

Promocja młodych wynalazców

Twórcy nagrodzonych rozwiązań wezmą udział w 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Ponadto laureaci i wyróżnieni zaprezentują swoje pomysły podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków.

- W ten sposób, poprzez udział w tych wydarzeniach, chcemy promować tych młodych wynalazców, pomóc im w dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców ze swoimi pomysłami, które są naprawdę interesujące. Myślę, że warto, by przedsiębiorcy popatrzyli na te rozwiązania, pochylili się nad nimi, a w przyszłości wykorzystali czy wprowadzili, w ramach swojej działalności gospodarczej, na rynek – podkreśla Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

O tym, że rozwiązania nagradzane w konkursie „Student – Wynalazca” zasługą na uwagę, najlepiej świadczą medale, jakie dotychczasowi laureaci konkursu zdobyli podczas Międzynarodowych Wystaw Wynalazków w Genewie: 11 złotych, 11 srebrnych, trzy brązowe oraz 13 nagród specjalnych.

WYRÓŻNIENIA

1. Zofia Iskierko, Marta Sosnowska, Instytut Chemii Fizycznej PAN - „Warstwa rozpoznająca epitop glutenu i jej otrzymywanie metodą wdrukowania molekularnego z zastosowaniem pochodnych tiofenu, oraz zastosowanie tej warstwy do selektywnego wykrywania i/lub oznaczania glutenu występującego w zbożowych produktach spożywczych”.
Współtwórcy: dr Piyush Sindhu Sharma, dr Krzysztof Noworyta, prof. Francis D’Souza, dr Bandi Venugopal, prof. Tiziana Benincori, Gulio Appoloni, prof. Włodzimierz Kutner.

2. Piotr Prochor, Justyna Wróblewska, Politechnika Białostocka - „Mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego”.
Współtwórca: dr inż. Roman Trochimczuk.

3. Wojciech Kłos, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Cykl wynalazków: „Urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia” oraz „Sposób rehabilitacji ręki i przedramienia z wykorzystaniem urządzenia”.
Współtwórca: dr inż. Jacek Stanisław Tutak.

4. Piotr Szyszka, Politechnika Wrocławska – „Zintegrowany, miniaturowy spektrometr mas”.
Współtwórcy: dr inż. Tomasz Grzebyk, dr hab. inż. Anna Górecka-Drzazga, prof. dr hab. inż. Jan A. Dziuban.

5. Krzysztof Kozik, Politechnika Lubelska - Cykl wynalazków: „Proteza ucha środkowego o zmiennej długości”.
Współtwórcy: dr hab. inż. R. Rusinek, prof. dr hab. inż. J. Warmiński, dr hab. n. med. M. Szymański.

6. Radosław Żurowski, Łukasz Wierzbicki, Małgorzata Głuszek, Agnieszka Antosik, Anna Danelska, Marcin Kaczorowski, Mariusz Brzeziński, Tomasz Żmigrodzki, Politechnika Warszawska. Cykl wynalazków: „Masa ceramiczna o właściwościach dylatancyjnych i zastosowanie masy ceramicznej”.
Współtwórcy: prof. dr hab. inż. Mikołaj Szafran, prof. dr hab. inż. Gabriel Rokicki, prof. dr hab. inż. Marcin Leonowicz, dr inż. Paweł Falkowski, dr inż. Mariusz Tryznowski, mgr inż. Ewa Bobryk, mgr inż. Mieczysław Szczygieł, mgr inż. Mieczysław Kryjak.

7. Wojciech Puzio, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza - „Urządzenie do wspomagające komfortu i bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych”.
Współtwórca: dr inż. Jacek S. Tutak

8. Jeremiasz Koper, Politechnika Poznańska - „Sposób wytwarzania nanodendrytycznych cząstek srebra na implancie metalowym lub metalowo-ceramicznym, korzystnie tytanowym”

Współtwórcy: dr hab. inż. Jarosław Jakubowicz, prof. nadzw., dr inż. Grzegorz Adamek.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mikołaj

Super inicjatywa Politechniki Świętokrzyskiej i bardzo dobra organizacja Konkursu.

Gratuluję Laureatom!!

D
Datalore

super!

J
Joanna

Brawo!!!

Dodaj ogłoszenie