Konrad Kronig, prezydent Skarżyska-Kamiennej, został Samorządowcem Roku 2019 w powiecie skarżyskim. Co zrobił do tej pory, jakie ma plany?

AM
Zakończyła się tegoroczna akcja Mała Ojczyzna - duża sprawa. Ocenialiśmy samorządowców po pierwszym roku pracy w kadencji 2018-2023. W powiecie skarżyskim tytuł najlepszego włodarza roku 2019 otrzymał Konrad Krönig, prezydent Skarżyska.

- Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Skarżyska-Kamiennej za oddane głosy. Za nami 12 intensywnych miesięcy, które skłaniają mnie do podsumowań, a jednocześnie podtrzymania deklaracji dalszej ciężkiej pracy na rzecz naszego miasta i mieszkańców - mówi Konrad Krönig.

Co prezydent Skarżyska-Kamiennej uważa za najważniejsze dokonania w ciągu ostatniego roku?
Trwają prace przygotowawcze do budowy wiaduktu nad torami i przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego, zakupu autobusów, budowy ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów miejskich. - Przypomnę, że ta ogromna inwestycja realizowana będzie z dofinansowaniem w kwocie ponad 36 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego - mówi Konrad Krönig.

W marcu prezydent Skarżyska-Kamiennej podpisał umowę z wykonawcą, wybranym w drodze przetargu na zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej na Zachodnim. Obecnie widać już efekty prac – powstaje tam między innymi skatepark, tory pumptrack, kompleks boulderowy, plac zabaw, budynek wielofunkcyjny ze świetlicą środowiskową, parkingi i droga dojazdowa. Inwestycja zakończy się po wakacjach 2020 roku.

Innym elementem rewitalizacji był remont Przedszkola Publicznego nr 1 na Dolnej Kamiennej. Inwestycja już się zakończyła – przedszkole za sprawą termomodernizacji zyskało nowy wygląd zewnętrzny, zmienił się również teren wokół, na którym powstał nowy plac zabaw i ścieżka edukacyjna.

Gmina podpisała preumowę na dofinansowanie kwotą niemal 5,5 milionów złotych z funduszy unijnych województwa świętokrzyskiego do kolejnego etapu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Termomodernizacja obejmie: Przedszkole Publiczne numer 7, Szkołę Podstawową numer 9, Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Publicznych numer 4 oraz Urząd Miasta. - Po przygotowaniu dokumentacji projektowej, w 2020 roku przyjdzie czas na realizację tych inwestycji - mówi Konrad Krönig.

Gmina pozyskała także niemal siedem milionów złotych dofinansowania na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie LED. Projekt, którego realizacja właśnie się rozpoczyna, potrwa do końca 2021 roku. Wymienionych zostanie około cztery tysiące 700 opraw oświetleniowych wraz z osprzętem.

W drugiej połowie roku do użytku oddany został nowo wybudowany przez gminę trzykondygnacyjny budynek z lokalami socjalnymi. W bloku znajduje się 36 mieszkań. Inwestycja realizowana była przy dofinansowaniu pozyskanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W maju miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż miejskiej działki przy ulicach Konarskiego i Piłsudskiego. Nabywcą nieruchomości została spółka McDonald´s Polska. Po blisko dwóch latach starań i rozmów z inwestorem, władzom miasta ostatecznie udało się przyciągnąć go do Skarżyska. Działka sprzedana została w przetargu za kwotę milion 700 tysięcy złotych netto przy cenie wywoławczej wynoszącej nieco ponad jeden milion.

Jesienią prezydent miasta, Konrad Krönig podpisał porozumienie włączające Skarżysko do programu Ogólnopolska Karta Seniora, dzięki czemu starsi mieszkańcy miasta mogą wnioskować o bezpłatne wyrobienie karty, a następnie korzystać z szeregu zniżek. Prezydent miasta odebrał także certyfikat „Gmina przyjazna seniorom”, jako wyróżnienie za prowadzoną politykę prosenioralną. Zbiegło się to w czasie z organizacją kolejnej edycji Skarżyskich Dni Seniora z licznymi, bezpłatnymi propozycjami dla starszych skarżyszczan.

- Nie zwalniamy tempa i dalej będziemy intensywnie pracować na rzecz miasta i mieszakańców - podkreśla Konrad Krönig.

Drugą najlepszą ocenę w powiecie uzyskał Jacek Bryzik, wójt Skarżyska Kościelnego a trzecią Cezary Błach, burmistrz Suchedniowa. Spośród członków zarządu powiatu najlepszą ocenę uzyskał Adam Ciok.

POLECAMY: POLITYKA I POLITYCY

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Dodaj ogłoszenie