Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje dotyczące odzyskania praw miejskich w gminie Wodzisław. Co sądzą mieszkańcy?

albo
Trwają konsultacje z mieszkańcami całej gminy Wodzisław na temat odzyskania przez miejscowość praw miejskich. Przypomnijmy, że już w lipcu tego roku o takim zamiarze informował wójt, a rada gminy podczas lipcowej sesji głosowała nad konkretną uchwałą rozpoczynającą cały proces odzyskiwania utraconych niegdyś praw miejskich. W piątek, 20 września zapytaliśmy wójta Dominika Łukasika o postęp w sprawie.

- Wraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia oraz sołtysami wszystkich sołectw w naszej gminie rozpoczęliśmy spotkania z mieszkańcami. Jako, że teraz odbywają się spotkania dotyczące rozdysponowania funduszy sołeckich, to przy okazji podczas tych spotkań rozmawiamy z mieszkańcami na temat wszczętej procedury odzyskiwania przez Wodzisław praw miejskich. Tym spotkaniom sprzyja dobry klimat do rozmów. Mieszkańcy zadają wiele pytań, pojawiają się także różne wątpliwości, które staramy się rozwiać. Tłumaczymy i odpowiadamy na różne pytania, które się powtarzają. Zauważyłem, że te osoby, które są "za" najczęściej się wypowiadają. Wiemy, że kluczem jest to żeby rozmawiać z mieszkańcami, spotykać się z nimi bezpośrednio, chodząc nawet od domu do domu. Obecnie jesteśmy po około 8 spotkaniach, przed nami kolejne, które zorganizujemy do końca miesiąca, nawet w soboty i niedziele. Po etapie konsultacji z mieszkańcami pojawi się obwieszczenie o ich wynikach. Następnie, podczas najbliższej sesji będzie przyjmowana opinia komisji, a następnie cała dokumentacja trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - tłumaczy wójt Wodzisławia, Dominik Łukasik.

W broszurze umieszczonej na stronie Urzędu Gminy Wodzisław czytamy: "Pierwszy zachowany dokument potwierdzający, że Wodzisław był miastem królewskim został wydany w Wiślicy z datą 21 czerwca 1366 roku. Mówi on o sprzedaniu wójtostwa w mieście Wodzisławiu, przez króla Kazimierza Wielkiego, jego mieszkańcowi Florianowi. Kolejnym ważnym aktem jest testament królewski z 3 listopada 1370 roku, w którym Kazimierz Wielki przekazał miasto w ręce rycerzy – potomków Zbigniewa Zadory. Odtąd Wodzisław stał się miastem prywatnym i przyjął herb właścicieli - Zadora. Czasy swej świetności Wodzisław zawdzięcza możnej rodzinie Lanckorońskich mających swoją siedzibę na Brzeziu. Utracił prawa miejskie w 1869 roku na mocy ukazu cara Aleksandra II, w ramach represji po Powstaniu Styczniowym".

Ostatnio w naszym województwie pojawiło się wiele miast - aż 10. 1 stycznia 2019: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. 1 stycznia 2018 miastami zostały: Wiślica, Łagów i Radoszyce. Obecnie w województwie mamy 43 miasta.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie