Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konto dla studenta. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Posiadanie konta bankowego to w dzisiejszych czasach konieczność, która pozwala zaoszczędzić czas, a jeśli jest odpowiednio wybrane - także nasze pieniądze. Już będąc na studiach musimy otworzyć rachunek bankowy. Po co studentowi konto? I na co zwrócić uwagę przy jego zakładaniu?

0 złotych

0 złotych

Banki coraz częściej obniżają lub znoszą opłaty za poszczególne usługi, jak na przykład przelewy przez Internet, korzystanie z bankomatów innych banków czy wydanie karty do konta. Również miesięczny koszt prowadzenia rachunku studenckiego jest niski, a bardzo często wynosi 0 złotych.

Wybór odpowiedniego konta bankowego to ważna decyzja. To właśnie na nie będą wpływać przelewane od rodziców i opiekunów pieniądze oraz stypendia za wyniki w nauce albo, jeśli student zdecyduje się na pracę w trakcie nauki - również wynagrodzenia. Co więcej, będzie też przydatne przy opłacaniu rachunków i przy regulowaniu należności za zakupy zrobione przez Internet.

BANKI WALCZĄ O ŻAKÓW

Studenci są bardzo liczną grupą potencjalnych klientów, dlatego też banki przygotowują dla nich atrakcyjne oferty. Najważniejsze przy wyborze rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest dopasowanie go do swoich potrzeb i oczekiwań. Niepracujący student, decydując się na konto, kieruje się przede wszystkim miesięcznym kosztem jego utrzymania, na który mogą składać się opłaty za jego prowadzenie, przelewy czy chociażby opłaty za korzystanie z bankomatów danego i innych banków.

Powszechność Internetu w niemal każdej dziedzinie życia sprawia, że coraz większą popularnością, nie tylko wśród żaków, cieszą się właśnie konta internetowe. Według badań, jakie przeprowadził Millward Brown SMG/KRC dwie trzecie zamożniejszych mieszkańców dużych miast posiada już taki rachunek bankowy.

W Rankingu Kont Bankowych Dla Studentów rachunki z dostępem przez Internet są przez żaków bardzo często wybierane. Wśród nich największą popularnością cieszą się: eKONTO oferowane przez mBank i dbNET - internetowe konto Deutsche Bank PBC. Na kolejnych miejscach znalazły się konta BZ WBK e-konto<30 i konto indywidualne Inteligo.

WAŻNE PRZY WYBORZE

Coraz więcej banków oferuje darmowe otwarcie i prowadzenie konta oraz wydanie karty do rachunku. Nic nie płaci się także za przelewy internetowe w kraju, co jest niewątpliwym atutem, ponieważ Polacy coraz chętniej w ten sposób opłacają swoje rachunki. Samo otwarcie konta nie wymaga wielu formalności. Wystarczy przyjść do oddziału z dowodem osobistym, legitymacją studencką lub indeksem i podpisać umowę. W przypadku banków internetowych wystarczy zazwyczaj wydrukować ze strony www umowę i z kserokopią powyższych dokumentów odesłać. Na konto studenckie zazwyczaj nie trzeba dokonywać natychmiastowej wpłaty, ale należy pamiętać, że ma ono pewne ograniczenia wiekowe - jego posiadacz nie może mieć więcej niż 26 lat.

Przy wyborze konta istotna jest też dostępność bankomatów danego banku, ich lokalizacja i liczba oraz wysokość prowizji za wypłatę pieniędzy w urządzeniach innych banków. Na przykład posiadaczy konta dbNET taka wypłata - nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - nic nie kosztuje. - Studenci planujący wyjazdy na stypendia zagraniczne nie muszą więc martwić się, że ich oszczędności pochłoną wysokie prowizje. Nie jest to jednorazowa akcja promocyjna mająca na celu pozyskanie nowych klientów, tylko część naszej długofalowej strategii w zakresie budowania direct rankingu - mówi Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej Deutsche Bank PBC.

Rachunki bankowe są obecnie dużo bardziej rozbudowane niż kiedyś. W praktyce oznacza to, że klient nie musi płacić za te usługi, z których nie chce korzystać. Sami możemy zdecydować czy i w jakiej formie mają być przesyłane wyciągi albo w jaki sposób będziemy otrzymywać potwierdzenia dokonania transakcji. Jest to szczególnie istotne dla studentów, którzy nie zawsze mogą liczyć na stale, dość wysokie wpływy na konto.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie