Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjne Groby Pańskie w Końskich i Skarżysku-Kamiennej podzieliły parafian

Malwina Zaborowska Mateusz Bolechowski
W kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Skarżysku jednym z elementów Grobu Pańskiego był samolot Tupolew, przez co przypomniano o katastrofie smoleńskiej.
W kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Skarżysku jednym z elementów Grobu Pańskiego był samolot Tupolew, przez co przypomniano o katastrofie smoleńskiej. Mateusz Bolechowski
W tym roku w wielu polskich kościołach pojawiły się inscenizacje Grobu Pańskiego nawiązujące do katastrofy smoleńskiej. Budzące kontrowersje groby pojawił się także w kolegiacie świętego Mikołaja w Końskich oraz kościele Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej w Skarżysku-Kamiennej.
Umieszczenie złamanej brzozy w kolegiackim ołtarzu spotkało się ze sprzecznymi reakcjami parafian.
Umieszczenie złamanej brzozy w kolegiackim ołtarzu spotkało się ze sprzecznymi reakcjami parafian.
Malwina Zaborowska

Umieszczenie złamanej brzozy w kolegiackim ołtarzu spotkało się ze sprzecznymi reakcjami parafian.

(fot. Malwina Zaborowska)

Grób Pański w koneckim kościele obok tradycyjnych elementów takich jak kwiaty i monumentalny krzyż przykuł uwagę złamaną brzozą umieszczoną obok hostii. Wymowna symbolika wywołała u parafian spore poruszenie i jednocześnie ujawniła sprzeczne opinie.

Czy to czas i miejsce?

Część konecczan uważa, że umieszczenie symbolu katastrofy przy grobie pańskim jest w pełni uzasadnione. Wynika to z faktu, że ofiary zdarzenia z 10 kwietnia podobnie jak Chrystus zginęły męczeńską śmiercią. W innych jednak to połączenie budzi niesmak. - Skojarzenie z brzozą, która przyczyniła się do katastrofy samolotu prezydenckiego jest dla mnie oczywiste. Nie podoba mi się mieszanie polityki w sprawy religijne. To ani odpowiedni czas ani miejsce na tego typu demonstracje - mówi pan Piotr, mieszkaniec Końskich.

Nie tylko Smoleńsk

Sam pomysłodawca i wykonawca grobu pańskiego, ks. Dariusz Błesznowski tak tłumaczy ideę tegorocznie zaprezentowanego w kolegiacie Grobu Pańskiego - Taka wizja Grobu Pańskiego nawiązuje do ludzkiego bólu i cierpienia, a Chrystus, który wygrywa ze śmiercią ma przynieść nadzieję. Chcę jednak podkreślić, że w założeniu miało to być bardziej odwołanie do mordu katyńskiego, którego rocznicę obchodziliśmy niedawno, nie zaś do katastrofy smoleńskiej.

W Skarżysku komentują

W Skarżysku - Kamiennej mieszkańcy głośno komentowali Grób Pański, jaki przygotowano w kościele pod wezwaniem świętego Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej. Rzeczywiście, był mocno kontrowersyjny. Figura Chrystusa ułożona była nie, jak w większości świątyń, w stylizowanej grocie, o której mówią Ewangeliści, ale w zwykłej, drewnianej trumnie. Ta była ułożona na makiecie samolotu pasażerskiego z biało - czerwoną szachownicą, co jednoznacznie kojarzyło się z rządowym Tupolewem, jaki rok temu rozbił się pod Smoleńskiem. W tle był jeszcze brzozowy krzyż, który wierni kojarzyli z Katyniem. Nad kompozycją widniało hasło Każde cierpienie ma sens. Nawiązanie do kwietniowej tragedii, w której zginęło 96 osób, budziło skrajne emocje. Przy grobie w sobotę spotkaliśmy znacznie mniej osób, niż w innych kościołach. W Internecie rozgorzała dyskusja na ten temat. Jedni nie widzieli w grobie nic zdrożnego, wiele osób uznało to za mieszanie religii z polityką. Z proboszczem parafii, księdzem Marianem Mężykiem nie udało się nam skontaktować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie