Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Bolechowicach działa nielegalnie? Sprawa idzie do prokuratury

MAT
archiwum kopalni
Kopalnia Bolechowice, która ma swoją siedzibę w gminie Sitkówka-Nowiny w powiecie kieleckim działa niezgodnie z prawem? Tak twierdzi główny geolog wojewódzki z Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd województwa w najbliższych dniach odda sprawę do prokuratury.

Chodzi o koncesję na wydobywanie złóż z kopalni Bolechowice. A konkretnie o jej brak. Jak udało nam się ustalić, 2 kwietnia Urząd Marszałkowski w Kielcach, cofnął kopalni koncesję na wydobywanie kruszywa. Chodzi o ścianę bloczną kopalni, z której powinno się wydobywać bloki skalne do przeróbki między innymi na parapety, czy podłogi.

Tymczasem częściowo była ona wykorzystywana przez kopalnię do produkowania kruszywa metodą mechaniczną. Według głównego geologa wojewódzkiego to znaczące naruszenie przepisów. Dlatego na podstawie przeprowadzonych przez niego kontroli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 2 kwietnia tego roku cofnął kopalni koncesję na wydobywanie kruszywa. Kilkanaście dni później do urzędu trafiło jednak pismo mówiące o tym, że prezes kopalni PKB Bolechowice Marek Chęć utracił prawo do pełnienia funkcji członka zarządu. Dlatego zdaniem zarządu kopalni, decyzja cofająca koncesję utraciła moc prawną.

Ponadto zarząd kopalni złożył odwołanie na tę decyzję do Ministerstwa Środowiska. - Czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Nie zgadzamy się z decyzją urzędu, która jest dla nas krzywdząca. Koncesję posiadamy od 1989 roku i jest ważna do 2043 roku. Poza tym nie została rozpatrzona nasza skarga do ministra środowiska z 2018 roku na brak zatwierdzenia naszego dodatku do projektu zagospodarowania złoża. A ten dodatek mówi ona o tym, że ta feralna ściana bloczna w części północno-zachodniej nie jest ścianą bloczną. Teraz jest zapotrzebowanie na kruszywo, to normalne, że część tej ściany chcemy przeznaczyć na jego produkcję - tłumaczy Jan Kowalski, dyrektor Kopalni Bolechowice.

- Postępowanie w tej sprawie trwało długo, było kilka kontroli. Powoływaliśmy się nie tylko na kontrole, ale także na raporty między innymi Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach. Głównym powodem takiej decyzji było to, że kopalnia prowadziła eksploatację części ściany blocznej metodą przewidzianą do eksploatacji kruszywa, niszcząc przy tym ścianę bloczną - mówi wojewódzkim geolog wojewódzki, Władysław Doroz.

Jak udało nam się ustalić, zarząd województwa świętokrzyskiego, na środowym (22 maja) posiedzeniu zarządu podjął decyzję o przygotowaniu wniosku do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze kopalni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie