Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koprzywnica świętuje 750-lecie nadania praw miejskich. W październiku odbędą się główne obchody

Klaudia Tajs
Przetwórnię w Koprzywnicy wybudowała niemiecka firma Deher. Ostatnio odwiedziła ją wojewoda Agata Wojtyszek.
Przetwórnię w Koprzywnicy wybudowała niemiecka firma Deher. Ostatnio odwiedziła ją wojewoda Agata Wojtyszek. UM Koprzywnica
Koprzywnica świętuje 750-lecie nadania praw miejskich. W październiku odbędą się główne obchody połączone z oficjalnym otwarciem najnowocześniejszej w Polsce i Europie przetwórni owoców.

Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy przyznaje, że ten rok jest wyjątkowy dla Koprzywnicy. To nie tylko rok rozruchu inwestycji, na które mieszkańcy czekali od wielu lat, jak budowa 30 kilometrów sieci kanalizacji i przebudowa miejskiej oczyszczalni ścieków czy też budowa pierwszego w gminie żłobka. Rok 2018 to przede wszystkim jubileusz 750-lecia nadania Koprzywnicy praw miejskich.

Kumulacja obchodów będzie w październiku
Od stycznia Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy zaprasza mieszkańców na wystawy i inne okolicznościowe wydarzenia nawiązujące do jubileuszu miasta i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak główne obchody przypominające o tak statecznym wieku miasta, odbędą się w październiku. Dokładna data obchodów jest jeszcze uzgadniana. - To siedem wieków miasta, którego historia mocno osadziła się w naszym kraju - podkreśla Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy. - Miasta, które przetrwało wzloty i upadki. Dziś nasze miasto dynamicznie rozwija się o czym świadczą kolejne inwestycje. Cieszymy się, że jubileusz naszego miasta zbiegł się z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otworzą uroczyście przetwórnię soków
Tak ważną dla miasta rocznicę miasta burmistrz Marek Jońca postanowił połączy z istotnym ważnym wydarzeniem, jakim będzie oficjalne otwarcie najnowocześniejszej w Europie i Polsce przetwórni owoców. Przetwórnia obecnie jest w fazie rozruchu technologicznego. Ostatnio odwiedziła ją wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek.
Przetwórnię wybudowała niemiecka firma Deher. Już produkowane są tam soki NFC - robione nie z koncentratu, a tłoczone bezpośrednio z owoców. Gdy produkcja ruszy na dobre, w koprzywnickim zakładzie przerabianych będzie rocznie około 80 tysięcy ton jabłek.

Kupią owoce od sąsiada
Owoce w pierwszej kolejności będą kupowane od miejscowych ogrodników, w promieniu 20-30 kilometrów. Dla zakładu to oczywiście niższe koszty transportu. Gdy będzie problem z zapewnieniem odpowiednich dostaw, jabłka będą sprawdzane do Koprzywnicy z innych rejonów kraju, choćby z okolic Grójca czy Opola Lubelskiego. Deher nie planuje wprowadzania na rynek własnej marki. Sok będzie wyjeżdżać z Koprzywnicy w cysternach, do mniejszych opakowań będzie rozlewany na rynku docelowym. Będzie eksportowany, przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej, między innymi Wielkiej Brytanii i Niemiec. Głównym odbiorcą będzie koncern Coca - Cola. Docelowo w koprzywnickiej przwtworni będzie pracować około 45 osób z powiatu sandomierskiego. Większość została już zatrudniona.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie