Koprzywnica zaprasza na uroczystości upamiętniające księdza Romana Kotlarza

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Uroczystości upamiętniające księdza Romana Kotlarza w 45. rocznicę jego śmierci odbędą się w niedzielę, 26 września w kościele pod wezwaniem Świętego Floriana w Koprzywnicy. Weźmie w nich udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.30 otwarciem wystawy Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej „…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza” udostępnionej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. O godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Sługi Bożego księdza Romana Kotlarza, a po jej zakończeniu odbędzie się koncert Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.

Roman Kotlarz urodził się we wsi Koniemłoty koło Staszowa 17 października 1928 roku. Jako kapłan Diecezji Radomskiej pracował w wielu parafiach, między innymi w Szydłowcu, Żarnowie koło Opoczna, w Koprzywnicy oraz w Mircu i Nowej Słupi. W latach 1961–1976 był wikariuszem pełniącym obowiązki proboszcza w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie koło Radomia. Odprawiał także w latach 1965–1968 msze święte w prowizorycznej kaplicy w Wierzbicy koło Radomia, zorganizowanej przez parafian, którzy nie uznawali tak zwanej niezależnej samodzielnej parafii rzymsko–katolickiej w Wierzbicy utworzonej przez zbuntowanego księdza Kosa i popieranej przez ówczesne władze.

Na wszystkich tych placówkach dał się poznać jako kapłan głęboko pobożny, bardzo gorliwie i sumiennie sprawujący posługę duszpasterską. Szczególnie aktywnie poświęcał się dzieciom i młodzieży. Przeciwstawiał się przymusowej ateizacji szkolnictwa, m.in. usuwaniu nauki religii katolickiej ze szkół. Taką postawą niemal od początku swej służby kapłańskiej naraził się władzom państwowym i partyjnym. Systematycznie inwigilowany przez bezpiekę, był „figurantem” niejednej sprawy operacyjnej oraz obiektem oszczerczych donosów; miał też często służbowych słuchaczy swoich kazań. Spotykał się z licznymi represjami ze strony komunistycznych władz reżimowych – kilkakrotnie w pelagowskiej plebanii był nachodzony i bity przez tak zwanych nieznanych sprawców.

Wcześniej, w maju 1959 roku, gdy pracował w parafii w Koprzywnicy, zażądano jego odwołania z parafii w Koprzywnicy za „wypowiadanie złośliwych dygresji pod adresem obecnego ustroju i władz państwowych”. Zawiązał się wtedy Komitet Społeczny Obrony Księdza Romana Kotlarza, którego członkowie – nie bacząc na osobiste ryzyko – zaczęli zabiegać u władz o zmianę zarządzeń wobec niego. Kuria po zwróceniu mu uwagi starała się uniknąć konfrontacji z władzami państwowymi, decydując się raczej na jego przeniesienie, na inną parafię. W sierpniu 1961 roku trafił do kolejnej parafii w Pelagowie, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Potkanowa, przemysłowej dzielnicy Radomia.

Ksiądz Roman Kotlarz zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 18 sierpnia 1976 roku. Do zgonu przyczyniły się obrażenia odniesione podczas licznych pobić przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Represje inwigilowanego księdza wzmogły się po tym, jak 25 czerwca 1976 roku przyłączył się do protestujących robotników z radomskiego „Łucznika”, a następnie ze schodów kościoła udzielił im błogosławieństwa. Pogrzeb odbył się 20 sierpnia 1976 roku w rodzinnych Koniemłotach a uroczystości pogrzebowe przerodziły się w patriotyczną manifestację.

Został pośmiertnie odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

1 grudnia 2018 roku w katedrze radomskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego księdza Romana Kotlarza.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie