Korona Kielce po bardzo dobrym meczu wygrała z Widzewem Łódź 3:0 i utrzymała się w PKO Ekstraklasie! Spadła Wisła Płock

Dorota Kułaga
Korona prowadzi z Widzewem 3:0
Korona prowadzi z Widzewem 3:0 Kamil Bielaszewski
Piłkarze Korony Kielce po bardzo dobrym meczu wygrali w Łodzi z Widzewem 3:0 i zapewnili sobie utrzymanie w PKO Ekstraklasie! Z najwyższa klasą rozgrywkową pożegnała się Wisła Płock, która w ostatniej kolejce przegrała z Cracovią 0:3. Brawa dla trenera Kamila Kuzery, który ze sztabem szkoleniowym odmienił oblicze Korony i wiosna w wykonaniu jego podopiecznych była bardzo dobra.

Korona Kielce wygrała z Widzewem Łódź i zostaje w ekstraklasie

Widzew Łódź - Korona Kielce 0:3 (0:2)
Bramka: 0:1 Dawid Błanik 5, 0:2 Piotr Malarczyk 40, 0:3 Jakub Łukowski 59.
Korona: Zapytowski - Zator, Malarczyk (79. Kielb), Trojak, Briceag - Petrow (75. Takać) - Błanik (75. Godinho), Nono, Deaconu, Łukowski (86. Danek) - Szykawka (86. Szulc).
Widzew: Ravas - Żyro (46. Letniowski), Szota, Shehu, Terpiłowski (78. Dawid), Ciganiks, Pawłowski, Zieliński (46. Hansen), Kreuzriegler, Nunes (46. Milos) - Stępiński.
Sędziuje: Paweł Raczkowski z Warszawy.
Żółte kartki: Szykawka, Petrow, Błanik (Korona), Milos, Letniowski (Widzew).
Widzów: 17 423.

W 3 minucie Korona wykonywała pierwszy rzut rożny. Strzelał Jakub Łukowski, po drodze był rykoszet i bramkarz Widzewa pewnie złapał piłkę.

Świetny początek Korony. W 5 minucie z 20 metrów strzelał Kyryło Petrow, piłka odbiła się od Dawida Błanika i wpadła do bramki Widzewa!!! Korona prowadzi 1:0!!!

W tym momencie Korona utrzymuje się w ekstraklasie, bez względu na wyniki spotkań Śląska Wrocław i Wisły Płock.

W 21 minucie po rzucie rożnym było gorąco na polu karnym Widzewa, uderzał Miłosz Trojak, ale piłka przeszła obok słupka.

Korona prowadzi z Widzewem 1:0, a Śląsk z Legią w Warszawie również 1:0 po golu Exposito. Prowadzenie 1:0 objęła też Stal Mielec w spotkaniu z Warta Poznań. W tym momencie trzecim spadkowiczem jest Wisła Płock, która 0:0 remisuje na wyjeździe z Cracovią.

W 31 minucie świetnym strzałem popisał się Ronaldo Deaconu. Wydawało się, że przelobuje Henricha Ravasa, ale bramkarz Widzew wyciągnął się jak struna i przeniósł piłkę nad poprzeczką. Kilkadziesiąt sekund później po centrze Deaconu główkował Piotr Malarczyk, ale bramkarz Widzewa był na posterunku.

W 40minucie Korona objęła prowadzenie 2:0! PO centrze Dawida Blanika z rzutu wolnego Piotr Malarczyk pięknym strzałem głową pokonał Ravasa!

Korona prowadzi 2:0 i cały czas kontroluje to, co dzieje się na boisku. Jest zespołem zdecydowanie lepszym.

Dobrze układają się też wyniki innych spotkań. Legia zdobyła dwie bramki w meczu ze Śląskiem Wrocław i prowadzi już 2:1, a Cracovia prowadzi z Wisłą Płock 1:0. W tym momencie z ekstraklasy spada zespół z Płocka.

W 45 minucie po strzale Kyryło Petrowa gospodarzy od utraty gola uratowała poprzeczka.

Koniec pierwszej połowy. Korona po bardzo dobrej grze prowadzi z Widzewem 2:0. Oby tak po przerwie! Cel - utrzymanie jest bardzo blisko. Dodajmy, że wygrana w Łodzi bez względu na wyniki innych spotkań zapewnia Koronie utrzymanie w PKO Ekstraklasie!

Korona zaczęła drugą połowę w tym samym składzie, a Widzew z trzema zmianami. Kibice gospodarzy w ostry sposób domagają się lepszej postawy swoich zawodników.

W 57 minucie Korona była bliska zdobycia trzeciej bramki. Po dośrodkowaniu grającego bardzo dobry mecz Dawida Błanika strzelał Piotr Malarczyk, ale na drodze do szczęścia stanęła poprzeczka.

W 59 minucie grająca świetny mecz Korona przeprowadziła kolejną składną akcję. Po centrze Mariusa Briceaga Jakub Łukowski umieścił piłkę w bramce Widzewa! Już nic złego Koronie nie może się stać w tym meczu!

Po chwili na boisku doszło do przepychanek między zawodnikami obu drużyn. W konsekwencji żółte kartki dla Dawida Błanika i Mato Milosa.

W 81 minucie dobrą okazję miał Jewgienij Szykawka, ale Białorusinowi zabrakło precyzji.

Korona cały czas miała to spotkanie pod kontrolą, Widzew nie miał nic do powiedzenia. To zwycięstwo sprawiło, że podopieczni Kamila Kuzery dzięki świetnej postawie w rundzie wiosennej zapewnili sobie utrzymanie w PKO Ekstraklasie. Bez oglądania się na rywali, chociaż wyniki drużyn walczących o utrzymanie też ułożyły się korzystnie. Legia Warszawa wygrała ze Śląskiem Wrocław 3:1, a Cracovia pokonała Wisłę Płock 3:0 i to płocka drużyna pożegnała się z ekstraklasą.

Korona zakończyła sezon na 13 miejscu z dorobkiem 41 punktów!

Tak zapowiadaliśmy mecz Widzew - Korona

Korona Kielce walczy o utrzymanie w PKO Ekstraklasie. W sobotę decydujący mecz

Wszystkie pojedynki ostatniej kolejki PKO Ekstraklasy obligatoryjnie rozpoczną się w sobotę o godzinie 17.30. Wcześniej z najwyższym szczeblem rozgrywek pożegnały się zespoły Miedzi Legnica i Lechii Gdańsk. Przed ostatnią kolejką nie znamy trzeciego spadkowicza. Będzie nim ktoś z czwórki: Wisła Płock, Korona Kielce, Śląsk Wrocław, Stal Mielec.

Po rozegraniu 33. kolejek na 16. spadkowym miejscu jest Wisła Płock z dorobkiem 37 punktów. Piętnasty jest Śląsk Wrocław, czternasta Korona Kielce - po 38 punktów, a trzynasta Stal Mielec - 40 punktów. Wisłę Płock czeka wyjazdowy pojedynek z Cracovią, Śląsk Wrocław mecz w Warszawie z Legią, Stal Mielec podejmie Wartę Poznań, a Korona Kielce jedzie do Łodzi na spotkanie z Widzewem. Sędzią głównym spotkania będzie Paweł Raczkowski z Warszawy.

Jeśli chodzi o sytuację kadrową, to nie zagra Konrad Forenc, który przechodzi rehabilitację po złamaniu palca. Bramki ponownie będzie strzegł Marcel Zapytowski. - Jestem po rozmowie z Konradem Forencem i mogę potwierdzić, że na boisku nam już nie pomoże, ale ma swoją rolę do wykonania w szatni - powiedział trener Kamil Kuzera.

W zespole Korony jest ogromna mobilizacja przed spotkaniem o "być albo nie być" w PKO Ekstraklasie.

- To jest piłka nożna i różne rzeczy mogą się wydarzyć. Jesteśmy przygotowani na kilka wariantów. Wiemy, że Widzew jest u siebie inną drużyną, niż na wyjazdach. W zespole jest koncentracja, świadomość celu i odwaga. Jesteśmy przygotowani w każdej sferze i jedziemy do Łodzi po zwycięstwo. Ten zespół stale się rozwija. Jestem zadowolony ze świadomości, jaka jest wśród piłkarzy. Wiemy, co jest naszą siłą, myślę, że przeciwnicy także zdają sobie z tego sprawę. Nie brakuje nam serca i zaangażowania. W tej rundzie przeszliśmy bardzo długą drogę, która kosztowała nas dużo pracy. Po ostatnim meczu z Lechem Poznań, mimo że przegraliśmy, powiedziałem do zespołu, że jestem z niego dumny. Najważniejszą wartością jest właśnie drużyna, jedność, która jest siłą tego klubu

- podkreślił trener Kamil Kuzera.

Pełna koncentracja i chęć zwycięstwa i przypieczętowania dobrej rundy wiosennej jest również wśród zawodników.

- Ostatni mecz w Łodzi wspominam bardzo dobrze, bo udało się wygrać, w dodatku zdobyłem bramkę. Jednak każdy pojedynek jest inny. Widzew gra u siebie, będzie miał za sobą mocne wsparcie kibiców. My także mamy mocne grono kibiców, którzy będą śledzić nasze spotkanie i chcemy dać im dużo radości. Gramy pod presją, ale od pierwszego meczu rundy wiosennej wszyscy wiedzieliśmy, w jakiej sytuacji jesteśmy. W tym ostatnim spotkaniu damy z siebie wszystko. Mamy plan na ten mecz i na pewno będziemy chcieli go zrealizować. Jesteśmy przygotowani do ostatniego meczu ligowego i musimy zrobić wszystko, żeby nie patrzeć na inne wyniki. Jedziemy grać o zwycięstwo. Myślę, że jeśli utrzymamy się w PKO BP Ekstraklasie, to są duże szanse, że zostanę w Koronie. Podoba mi się tutaj wszystko - atmosfera, drużyna, osoby w klubie. Ja i rodzina dobrze czujemy się w Kielcach

- powiedział Jewgienij Szykawka, napastnik Korony.