Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. E-lekcje - szkoły w powiecie włoszczowskim przeszły na zdalne nauczanie

red
Monika Plich poprowadziła w środę lekcje zdalne w Szkole Podstawowej numer 2 we Włoszczowie.
Monika Plich poprowadziła w środę lekcje zdalne w Szkole Podstawowej numer 2 we Włoszczowie. UG Włoszczowa
Uczniowie nie mają zajęć w szkołach do Świąt Wielkanocnych z powodu zagrożenia koronawirusem. Powinni oni obecnie samodzielnie przerabiać materiał, zgodnie ze wskazówkami przekazywanymi "zdalnie" przez swoich nauczycieli. I to się dzieje w naszych szkołach, choć jest dużym wyzwaniem.

Pracę nauczycieli, uczniów i rodziców wspomaga elektroniczny system "Librus". W Szkole Podstawowej numer 2 we Włoszczowie do e-dziennika została zainstalowana skrzynka poczty elektronicznej. - Poprosiliśmy informatyka o takie kompleksowe narzędzie. Dzięki temu można nie tylko przesyłać zadany materiał, utrwalać wiedzę czy przeprowadzać sprawdziany, ale także przesyłać video. Wykorzystujemy wielu możliwości systemu Synergia, które ułatwiają pracę zdalną, jak np. możliwości podpięcia dysków sieciowych (Google Drive, One Drive), przekazywania plików i linków do zasobów, zlecania projektów czy zadań domowych, które uczniowie mogą wykonywać i odsyłać zdalnie. - wyjaśnia Zbigniew Hamera, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 we Włoszczowie.

Nauczyciele nie odpuszczają i zasypują uczniów zadaniami. - Syn pracuje w domu więcej, niż w szkolnej ławce - usłyszeliśmy od jednej mamy. Pomysł można uznać za trafiony, ale przerwa w zajęciach została wydłużona. - Potrzebne są jakieś szczegółowe instrukcje i rozwiązania techniczne, które nie pozwolą nam zmarnować cennego czasu, a dadzą możliwość lekcji online - podkreśla dyrektor Hamera.

Jak poinformowała Monika Plich z włoszczowskiej Dwójki nauczyciele informatyki przygotowali instruktaż przesyłania wiadomości i podłączenia dysku szkolnego One Drive do konta każdego nauczyciela. Nauczyciele korzystają z informacji podanych na stronach internetowych Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niektórzy prowadzą również lekcje z wykorzystaniem możliwości telekonferencji z uczniami na platformie Microsoft Teams, która ma jednak pewne ograniczenia, bo do grupy można dołączyć jedynie 20 użytkowników.

Na razie to jedyna forma kształcenia ustawicznego. Póki co szkoły po prostu muszą realizować wytyczne ministra zdrowia.

- Mamy już gotowy portal edukacyjny epodreczniki.pl. Zachęcamy wszystkich nauczycieli i uczniów do sięgania do tego portalu. Mieliśmy zamiar promować go w najbliższym czasie i zorganizować szkolenia dla nauczycieli, ale życie pokazało, że musimy bez tego okresu przejściowego już korzystać z tych nowoczesnych metod - mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, codziennie o godzinie dziewiątej publikowane są testy dla ósmoklasistów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Po południu można sprawdzić odpowiedzi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie