Koronawirus Opatów, powiat opatowski. Pierwsze osoby zakończyły kwarantanny! Są zdrowi [RAPORT 28.03.2020]

Michał Kolera
Michał Kolera
Najnowsze informacje dotyczące koronawirusa w naszym powiecie. W sobotę, 28 marca, pierwsze osoby zakończyły kwarantanny domowe.

Koronawirus w powiecie opatowskim - akutalizacja, sobota, 28 marca

Sobota, 28 marca to dzień, w którym pierwsze osoby w powiecie opatowskim zakończyły swoje kwarantanny. Nikt nie miał objawów zakażenia, które kwalifikowałyby go do hospitalizacji.

O godzinie 14 w sobotę na kwarantannie domowej przebywały 244 osoby.

Na kwarantannie w internacie przebywało 15 osób.

Pod nadzorem sanepidu bylo 46 osób

Hospitalizowany z powodu podejrzenia zarażeniem nie był nikt.

Nie było przypadków zarażenia koronawirusem.

41 osób zakończyło kwarantannę domową.

Koronawirus w powiecie opatowskim - akutalizacja, piątek, 27 marca

W piątek, 27 marca w powiecie opatowskim nie było przypadków zarażenia koronawirusem.

Z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem nie było osób hospitalizowanych.

Na kwarantannie domowej przebywało 252 osoby.

Na kwarantannie w internacieprzebywało 12 osób.

Pod nadzorem Sanepidu było 45 osób.

Koronawirus w powiecie opatowskim - akutalizacja, czwartek, 26 marca

W czwartek, 26 marca, w powiecie opatowskim nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19.

Liczba osób na kwarantannie domowej wynosiła 232.

Liczba osób na kwarantannie zamkniętej to 11.

Pod nadzorem Sanepidu było 43 osoby.

Nie było potwierdzonych przypadków zakażenia, nikt nie był hospitalizowany.

Koronawirus w powiecie opatowskim - akutalizacja, środa, 25 marca

W środę, 25 marca, w powiecie opatowskim nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19.

Ciągle rośnie liczba osób na kwarantannie domowej. Około 14 w środę było ich już 215. Nie zmieniła się liczba osób w kwarantannie w internacie Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie - podobnie, jak w poprzednich dniach, było ich 9.

Zwiększyła się liczba osób pod nadzorem Sanepidu. Na środę ta liczba wynosiła 41.

Nie było osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia koronawirusa.

Koronawirus w powiecie opatowskim - akutalizacja, wtorek 24 marca

We wtorek, 24 marca, w powiecie opatowskim na kwarantannie przebywało 200 osób. Liczba ta zwiększyła się w stosunku do poniedziałku. Na szczęście nie nie ma zakażeń.

We wtorek, 24 marca na kwarantannie domowej przebywało 191 osób; Na kwarantannie w ośrodku przebywało 9 osób. Pod nadzorem Sanepidu przebywało 39 osób. Nie było hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa. Nie było przypadku zakażenia.

Koronawirus w powiecie opatowskim - aktualizacja, poniedziałek 23 marca

W poniedziałek, 23 marca, w powiecie opatowskim na kwarantannie przebywało 179 osób. Jest to liczba większa, niż w piątek, 20 marca, jednak, na szczęście, nie ma u nas potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

W poniedziałek, 23 marca na kwarantannie domowej przebywało w powiecie opatowskim 170 osób.

Na kwarantannie w ośrodku przebywało 9 osób.

Pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej było 37 osób.

Nikt nie był hospitalizowany w związku z epidemią. Nie ma u nas ani jednego przypadku zakażenia.

W ośrodku warunki bardzo dobre

Powiat opatowski, w obliczu pandemii i ewentualności przyjęcia na kwarantanny dużej liczby osób, przygotował dla nich bardzo dobre warunki bytowania. Ośrodek znajduje się w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie. Obecnie, z uwagi na stan epidemii, podobnie, jak we wszystkich szkołach w kraju, nie odbywają się tam zajęcia.

- W kwarantannie mamy zarówno pokoje z osobnymi węzłami sanitarnymi oraz z aneksem kuchennym, jak i pokoje ze zbiorową łazienką gdzie prysznic i umywalka są przypisane do danego pokoju - mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- W pokojach mieszkają tylko osoby z jednego źródła powrotu do kraju. Nie są łączone osoby przybywające z różnych stron i nieznające się. Osoby powracające dobierają się dobrowolnie. W pokoju może być od jednej do pięciu osób. Codziennie dostarczane są posiłki. Budynek jest też sprzątany i dezynfekowany. Miejsce kwarantanny jest chronione - dodaje.

Na terenie ośrodka obowiązują zasady, ale też ludzie nie są całkowicie odcięci od najbliższych.

- Uczestników obowiązuje regulamin, który bezwzględnie musi być przestrzegany, ale rodzina może przekazać osobie przebywającej w kwarantannie rzeczy za pośrednictwem dyżurnego. Przebywający w zbiorowej kwarantannie czują się dobrze i nie mają dolegliwości chorobowych - uzupełnia starosta Tomasz Staniek.

Warto dodać, że powiat zwrócił się także do poszczególnych gmin o przygotowanie podobnych ośrodków w wysokim standardzie.

Koronawirus w powiecie opatowskim - aktualizacja 20 marca

124 osoby na kwarantannie

- W powiecie opatowskim mamy 118 osób w kwarantannie domowej, 6 osób w kwarantannie zbiorowej. zakażeń 0 - mówił w piątek, 20 marca Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- Warunki w kwarantannie zbiorowej są bardzo dobre. Posiłki są dostarczane regularnie. Łazienki i korytarze są sprzątane regularnie - dodaje.

- Do tych, którzy pozostają w domu apeluję o dalsze stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, tak, jak to miało miejsce do tej pory - mówi Tomasz Staniek.

Chcesz zjeść, a nie wychodzić z domu?

Dla wszystkich, którzy nie chcą wychodzić z domu, a są głodni, przygotowaliśmy specjalną listę lokali, które wydają jedzenie na wynos. Warto zapoznać się z propozycjami naszych restauracji i barów.

Koronawirus w powiecie opatowskim - aktualizacja 18 marca

W powiecie opatowskim, do środy, 18 marca, do południa, nie było na szczęście zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym groźną chorobę COVID-19. 60 osób przebywa na kwarantannach, w tym jedna w specjalnym ośrodku. Ludzie ci stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Lokalna społeczność stara się upominać tych, którzy łamią zasady bezpieczeństwa.

O sytuacji wokół pandemii mówił w środę, około godziny 12, Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- W powiecie opatowskim nie ma zakażeń koronawirusem. Obecnie mamy jedną osobę na kwarantannie w ośrodku do tego przystosowanym, 59 osób na kwarantannie domowej - tłumaczy.

Większość postępuje wzorowo

Starosta opatowski Tomasz Staniek cieszy się, że mieszkańcy powiatu opatowskiego postępują odpowiedzialnie.

- Większość społeczeństwa zastosowała się do zaleceń, za co bardzo im dziękuję. To jedyny sposób na przerwanie łańcucha zakażeń. Generalnie jest duże zdyscyplinowanie. - mówi.

- Osoby na kwarantannach domowych, często w udostępnionych przez kogoś mieszkaniach, są bardzo przejęte całą sytuacją i postępują wzorowo. Jedzenie jest im dostarczane, wieszane na płotach. Wychodzą do płotu, biorą jedzenie i następnego dnia sytuacja się powtarza. To dla nich trudne, ale jest to jedyna możliwość ocalenia przed dalszymi zakażeniami - tłumaczy Tomasz Staniek.

Ci mieszkańcy powiatu opatowskiego, które mają zarządzoną obowiązkową kwarantannę, są monitorowani przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opatowie, tak zwany "Sanepid". Pomagają w tym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. - Sprawdzamy, czy osoby, które mamy na wykazie, dostarczonym przez stację, są w zadeklarowanych miejscach. Robimy to na zasadzie wsparcia dla Sanepidu. Na razie nie było przypadków złamania zaleceń - informuje podkomisarz Agata Frejlich, rzecznik prasowy opatowskich stróżów prawa.

Powaga sytuacji nie dociera do wszystkich?

Niestety, wygląda na to, że dramatyczna sytuacja panująca wokół epidemii nie przemawia do wszystkich w dostatecznym stopniu. Mówi się, że są osoby, które lekceważą środki ostrożności. Lokalna społeczność i urzędnicy samorządowi starają się wspólnie nakłaniać takie osoby do postępowania zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych.

- Monitorujemy osoby, które niedawno przyjechały z Anglii, lub z innych zakątków Europy i nie stosują się do zaleceń kwarantanny. Jest, niestety, kilka takich osób. Tłumaczą się, że wrócili o godzinie 17 w sobotę, w czasie, kiedy rządowe obostrzenia jeszcze nie weszły w życie. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Ludzie informują nas o takich przypadkach. Chcę jasno podkreślić, że to nie jest donoszenie, ale obywatelska postawa w obliczu ogromnego zagrożenia, które zawisło nad wszystkimi - mówi Tomasz Staniek.

Przygotowują się do nowych rozwiązań

Starostwo powiatowe pracuje w tej chwili w okrojonej obsadzie, jednak sprawy są załatwiane tak płynnie, jak tylko się da w obecnych warunkach.

- Część pracowników przebywa na urlopach opiekuńczych dla dzieci. Inni wzięli zaległe urlopy. Nadrabiamy prace biurową, zaległości. Wielu mieszkańców nauczyła się już, że wiele spraw można załatwić online - tłumaczy Tomasz Staniek.

W Starostwie Powiatowym w Opatowie, przy ulicy Henryka Sienkiewicza 17, obowiązują następujące ograniczenia:

  • jest zamknięte dla odwiedzających interesantów
  • nie prowadzi rejestracji samochodów
  • nie prowadzi orzecznictwa lekarskiego
  • Sprawy można załatwiać tylko telefonicznie, przez elektroniczną skrzynkę podawczą, bądź mailowo

Jeśli chodzi o rejestrację aut, to urząd jest w przygotowaniu odpowiednich procedur, które umożliwią interesantom przeprowadzenie tej formalności. Odpowiednie rozwiązania powinny być wdrożone za około dwa tygodnie. Podobnie ma być z wyrysem działek.

- W przyszłości planujemy także uruchomienie podobnych dróg załatwiania spraw w innych kwestiach leżących w kompetencji startostwa - podsumowuje Tomasz Staniek.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 marca, 10:13, Gość:

Robią ludzie na czarno za granicą, a później przyjeżdżają bez przestrzegania zasad i nic se z kwarantanny nie robią, tylko po największych skupiskach ludzi chłodzą (w tym biedronka ) sam znam taką rodzine

dokladnie

TAK TO Polska BEEEE byla a teraz jak szczury z tonacego okretu do kraju spiep....ą teraz Polska cacy nie smieja sie z Nas placacych podatki w POLSCE

G
Gość

Ile osób w Opatowie zostało zbadanych pod kątem korona wirusa?

K
Kasjerka

Pracuję w sklepie i widzę że ludzie mają gdzieś jakiekolwiek zakazy. Spacerują po marketach jak po galeriach. Często te same osoby są w sklepie 2 razy dziennie.

G
Gość

Robią ludzie na czarno za granicą, a później przyjeżdżają bez przestrzegania zasad i nic se z kwarantanny nie robią, tylko po największych skupiskach ludzi chłodzą (w tym biedronka ) sam znam taką rodzine

G
Gość

co z tego ze ma kwarantannę jak cala rodzina do niego chodzi i mogą nas wszystkich pozarazac ludzie nie mysla

p
pol
18 marca, 18:13, Opatowski raj:

Dziwne ze ktos w opatowie ma jakas kwarantanne. Opatow przez pol wieku kladzie lage na wszystko, poza mandatami od policji, itd, czy celnej oczywiscie🙂a tak na serio to wiekszosc co wrocila z wloch czy niemiec lazi tam jak smrod po gaciach. Wy i kwarantanna!!!

Dla bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych proszę zgłaszać takie przypadki na Policję lub 112. Opisywanie na forum nie pomoże...

Nie bądź obojętny, bo za chwilę wirus dopadnie może i Ciebie...

G
Gość
18 marca, 18:13, Opatowski raj:

Dziwne ze ktos w opatowie ma jakas kwarantanne. Opatow przez pol wieku kladzie lage na wszystko, poza mandatami od policji, itd, czy celnej oczywiscie🙂a tak na serio to wiekszosc co wrocila z wloch czy niemiec lazi tam jak smrod po gaciach. Wy i kwarantanna!!!

To prawda wielu jest takich co wrocili z zagranicy a nie zglosili sie i bezprawnie łaza i potencjalnie zarażaja sama jestem swiadkiem jak znajomej mąz wrocil niezglosil sie a ona pracuje w sklepie spozywczym szef jej niepozwolil do pracy przychodzic wiec jezdza sobie oboje z dzieckiem po znajomych na zakupy i w nosie maja wirusa .To przykre jak inni dobrowolnie siedza jak w wiezieniu zdrowi a ci sie szwedaja ,potencjalni roznosiciele wirusa😞

G
Grzesiek

Dzisiaj przejeżdżałem a na rynku siedziały mamusie z dziećmi ja rozumiem że dzieci potrzebują powietrza ale osobno a nie w dużym gronie. Ludzie co wy nie dotarło do was co się dzieje 😒

O
Opatowski raj

Dziwne ze ktos w opatowie ma jakas kwarantanne. Opatow przez pol wieku kladzie lage na wszystko, poza mandatami od policji, itd, czy celnej oczywiscie🙂a tak na serio to wiekszosc co wrocila z wloch czy niemiec lazi tam jak smrod po gaciach. Wy i kwarantanna!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3