Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Spadek cen za żywiec wieprzowy, zastój w handlu bydłem. Rośnie niepokój wśród rolników

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
pixabay.com
Z tygodnia na tydzień skutki epidemii koronawirusa dosięgają kolejne dziedziny działalności rolnej. Spadły ceny za żywiec wieprzowy o około 40 groszy, skupy bydła nie są prowadzone. Wśród rolników rośnie niepokój, czy i kiedy sprzedadzą zwierzęta.

Przed tygodniem informowaliśmy o spadku cen za bydło rzeźne. Wtedy rolnicy alarmowali, że 6 złotych za kilogram żywca w przypadku byka, to oddawanie za bezcen. W tym tygodniu handel bydłem wyciszył się, prawie nie jest prowadzony. - Dzwoniłem do zakładu skupującego, ale kazali na razie czekać. Mam się kontaktować w czwartek, może będę wiedział, czy sprzedam - mówił nam rolnik z powiatu kieleckiego. Skup żywca wołowego jest zależny od sytuacji na w Europie. Na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza na włoskim, który był największym odbiorcą polskiej wołowiny, doszło do gwałtownego spadku sprzedaży. Są bardzo duże problemy z eksportem.

- Trzoda w tym tygodniu spadła nawet o 40 groszy. Idzie po około 6,40, 6,50 za kilo żywca. Po ostatnich zwyżkach nawet sześć złotych za kilogram to jeszcze nie jest źle. Ale problem leży nie tylko w cenie, ale przede wszystkim na możliwości sprzedaży. Nie ma pewności, że będzie zbyt dla wszystkich producentów, a w ostatnim czasie ze względu na dobrą cenę liczni zwiększali produkcję - mówi Edward Zając, hodowca trzody z gminy Kluczewsko w powiecie włoszczowskim.

- W tym momencie kluczowe jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania i gospodarstw, i zakładów, a więc produkcji i dostaw na rynek - mówi Michał Matuszczyk, rolnik z Modliszewic w powiecie koneckim, prezes Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła i członek Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Jak wyjaśnia, chodzi także o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. - Rolnicy muszą czuć stabilność, a więc zakłady powinny systematycznie odbierać produkty, czy to żywiec, czy mleko. Same zakłady powinny mieć zabezpieczone moce przerobowe, tak jeśli chodzi o pracowników produkcji, jak i dostawy na rynek, a więc transport i sprzedaż. Powinny też przygotować plan na czarną godzinę, tak by były gotowe na wypadek pojawienia się wirusa w zakładzie - tłumaczy Michał Matuszczyk. - Uważam też, że zakłady przetwórcze i spółdzielnie mleczarskie powinny otrzymać pomoc ze strony rządu. Jest to szczególnie ważne właśnie dlatego, że branża rolna zapewnia żywność dla kraju.

DUŻE WAHANIA W GÓRĘ I W DÓŁ

- W ostatnim okresie ceny żywca wieprzowego kształtowały się i nadal kształtują na historycznie najwyższym poziomie. Cena za żywiec na rynku jest powyżej 8 złotych za kilogram WBC (red. waga bita ciepła]. Nie mniej w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa obserwujemy wyprzedaż tuczników przez rolników. To pociągnęło za sobą spadek cen na rynkach europejskich jak i polskim. Dziś nie mamy długoterminowych planów dotyczących trendów cenowych ponieważ obecna sytuacja jest na tyle dynamiczna, że może zmienić dzisiejszy stan. Możemy obserwować duże wahania cen w górę oraz w dół - wyjaśnia Łukasz Dominiak, dyrektor do spraw Public i Government Relations w przedsiębiorstwie Animex w Starachowicach. - Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł gwałtowny wzrost popytu objawiający się zwiększoną sprzedażą we wszystkich kanałach. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że sytuacja się stabilizuje i zapotrzebowanie rynku wraca do normalnego poziomu.

Jak zaznacza dyrektor do spraw PR ze starachowickiej firmy, utrudniony jest eksport. - Zamknięcie granic powoduje długie oczekiwanie na przejściach i poważne komplikacje w powrocie kierowców do domu. Koronawirus stanowi prawdziwe wyzwanie dla food serwisu nie tylko krajowego, ale także europejskiego. Jeden z naszych międzynarodowych klientów działający w tej branży już teraz wskazuje na odczuwalny spadek sprzedaży, nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście, aż taki spadek nie musi dotyczyć wszystkich firm działających w kanale foodservisu, na przykład tych prowadzących sprzedaż z dostawą do domów czy stacji benzynowych - tłumaczy Łukasz Dominiak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

Coraz więcej odwoływanych imprez. Specjalne zalecenie ministerstwa kultury: 745f92fa-1bb3-65f2-81a3-3bc71eb575a7,2cf04769-5baf-4125-728c-9f476083103d

Koronawirus w Polsce. "Nie uciekniemy przed tym, że pojawią się zakażenia wtórne": aa430e63-ee5f-2d2f-952b-2dab37e5c861,902e335c-d126-deda-7bdb-d55cd90a8170

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie