Koronawirus w Kielcach i w Świętokrzyskiem [RAPORT NA BIEŻĄCO 16 - 24 KWIETNIA]

klum
pixabay.com
Oto nasz raport minuta po minucie z walki z koronawirusem w Kielcach i całym regionie świętokrzyskim z dni 16 - 24 kwietnia 2020 roku.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - piątek, 24 kwietnia 2020:

18:15

W województwie świętokrzyskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. To starszy mężczyzna z powiatu koneckiego.

14:30

Już 6 potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród personelu Szpitala Kieleckiego imienia Świętego Aleksandra w Kielcach. Kilka oddziałów jest zamkniętych. Trwa nerwowe oczekiwanie na wyniki testów kolejnych osób spośród przebywającego na kwarantannie personelu. Niestety na wyniki trzeba czekać.

13:17

Co robić z czasem? - myślą z narastającym lękiem osoby poddanej dwutygodniowej kwarantannie. Naukowcy z UKW postanowili ułatwić im przetrwanie tego okresu. Przeczytaj i zobacz koniecznie, jak to działa?

12:50

W piątek po godzinie 12, po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ogłoszono terminy matur 2020 i egzaminu ósmoklasistów 2020, a także szczegóły dotyczące powrotu uczniów do szkół.

11:20

W piątek, po kilkutygodniowej przerwie, otwarto miejskie targowisko w Skarżysku-Kamiennej. Miasto informowało o obostrzeniach i apelowało o stosowanie się do zaleceń zachowywania odstępów między ludźmi i noszenia masek ochronnych. Rano targ otwarto, przy bramie stanęli strażacy - ochotnicy, którym powierzono zadanie pilnowania, by wszystko przebiegało prawidłowo i bezpiecznie. Niestety, okazało się, że jest inaczej.

11:02

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka przy Prostej w Kielcach w piętek wznowiło przyjęcie - znów odbywają się porody. Przerwa w przyjęciu pacjentek trwała aż 6 dni, wszystko przez podejrzenie koronawirusa u jednej z pacjentek i przedłużający się okres oczekiwania na wyniki badań. Ostatecznie w czwartek wieczorem okazało się, że podejrzana pacjentka jest zdrowa.

10:30

W piątek, 24 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W regionie świętokrzyskim mamy pięć nowych zakażeń.

9:11

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dotyczący koronawirusa.

8:28

Informacja, do kiedy następuje przedłużenie zamknięcia placówek oświatowych oraz konkretne terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasistów zostaną podane dziś około południa.

7:11

18 maja otwarte mają być galerie handlowe - podaje "Rzeczpospolita". Według gazety, pracownicy galerii handlowych między innymi w Warszawie i Wrocławiu otrzymali polecenia stawienia się właśnie wtedy w pracy.

6:44

Dzisiaj rząd ma przedstawić informacje na temat zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - czwartek, 23 kwietnia 2020:

17.50

W czwartek po południu poinformowano o 25 przypadkach ozdrowień w Świętokrzyskiem. Najwięcej ozdrowieńców w powiatach kieleckim i skarżyskim.

15.30

Wypraszanie ze sklepów i komunikacji miejskiej, a nawet szantażowanie utratą pracy. Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach zwraca uwagę na dyskryminację, która w ostatnim czasie dotyka ich grupy zawodowej. Więcej: Wielki strach, szantaże i wyrzucanie ze sklepów. Pielęgniarki szukają pomocy w walce z dyskryminacją [WIDEO]

14.50

Epidemia spowodowała, że zaplanowane na maj komunie zostały przeniesione na jesień, nie odbywają się też wesela. Okazuje się, że choć hotele oferują klientom zwrot zaliczki to ludzie absolutnie nie zamierzają odwoływać zaplanowanych imprez, wolą przełożyć ich termin. Chętnych na organizację wesel we wrześniu czy październiku jest tak dużo, że niektóre młode pary proszą o możliwość rezerwacji sal na piątek.

11

Z powodu epidemii koronawirusa 7. Kielecki Bieg Górski z czerwca został przeniesiony na 30 sierpnia. Więcej: Z powodu epidemii koronawirusa 7. Kielecki Bieg Górski z czerwca został przeniesiony na 30 sierpnia

10.05

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W regionie świętokrzyskim jest jedna nowa osoba. To młoda kobieta z powiatu kieleckiego.

10

Nie żyją dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem. To już siódma i ósma ofiara COVID-19 w regionie świętokrzyskim.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - środa, 22 kwietnia 2020:

18

Pięć kolejnych osób z regionu świętokrzyskiego jest zakażonych koronawirusem - taką informację przekazano w środę wieczorem, 22 kwietnia.

16.40

W Klinice Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników. Przypomnijmy, że to już czwarty oddział we wspomnianej lecznicy, gdzie pojawiło się ognisko zachorowania na COVID-19.

16.10

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie zaplanowana na sobotę, 23 maja, XV Rodzinna Majówka Rowerowa z księdzem biskupem Marianem Florczykiem. Jej organizatorami od początku są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Kuria Diecezjalna w Kielcach.

14.50

Cerrad, producent płytek gresowych i klinkierowych ze Starachowic, przyłączył się do walki ze skutkami epidemii COVID-19. Firma przeznaczy łącznie 200 tysięcy złotych na rzecz szpitali w Starachowicach i Radomiu. Więcej: Cerrad przekazał 100 tysięcy szpitalowi w Starachowicach

14.40

Galeria Echo w Kielcach ruszyła na pomoc Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach, przekazując w ostatnim czasie 1400 maseczek i 800 kombinezonów.

14:30

Od soboty, 18 kwietnia, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach nie przyjmuje pacjentek. To wtedy rodziła tam kobieta z objawami charakterystycznymi dla koronawirusa. Zamknięty jest także Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Kieleckim, gdzie znalazła się zakażona koronawirusem pacjentka w ciąży. To oznacza, że obecnie w Kielcach rodzące kobiety mogą się zgłaszać jedynie do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

14:20

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach wciąż nie przyjmuje pacjentek. Rodziła tam kobieta z objawami charakterystycznymi dla koronawirusa. Wciąż trwa oczekiwanie na wynik testu, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Zobacz także: Kobieta z podejrzeniem koronawirusa w szpitalu na Prostej. Wciąż trwa oczekiwanie na wynik. Szpital nie przyjmuje pacjentek!

14

Pacjentka w dwunastym tygodniu ciąży przyjęta na Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Kieleckiego imienia świętego Aleksandra jest zakażona koronawirusem. Oddział wstrzymał przyjęcia, a kobieta została przewieziona do Szpitala Zakaźnego w Starachowicach.

12:47

W Hiszpanii z powodu koronawirusa zmarło w ciągu ostatniej doby 435 osób. To już drugi dzień niewielkiego przyrostu liczby ofiar śmiertelnych w ciągu jednego dnia. Od początku epidemii w tym kraju zmarło 21 717 osób.

11:40

We wtorek, 21 kwietnia u pracownika oddziału neurologii sandomierskiego szpitala stwierdzono podwyższoną temperaturę. Wykonano test serologiczny, którego wynik był dodatni. W tym samym dniu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach trafiły wymazy pobrane od pracownika. W środę okazało się, że wynik jest dodatni.

11:30

Fundacja DOGadanka przekazała w środę, 22 kwietnia, 25 specjalistycznych masek dla medyków i pacjentów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

10:25

Mieszkańcy i samorządowcy licznie wspierają pińczowski szpital powiatowy w Pińczowie. Na konto lecznicy wpłynęło już prawie 40 tysięcy złotych. Wszystkie te pieniądze będą przeznaczone na walkę z koronawirusem.

10

W środę, 22 kwietnia, nadeszły kolejne informacje o osobach zakażonych koronawirusem. W regionie świętokrzyskim są cztery nowe przypadki.

9:50

Dobra wiadomość z buskiego szpitala powiatowego. Dyrekcja otrzymała wyniki kolejnych pacjentów i pracowników, którzy mogli być zakażeni koronawirusem. Wszystkie są ujemne. Poniżej szczegóły. Więcej: Dobre wieści z buskiego szpitala powiatowego. Wyniki kolejnych pacjentów i pracowników są ujemne, nie są zakażeni koronawirusem

9:05

Prezes Agencji Badań Medycznych zarekomendował pierwsze projekty badań klinicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19 w ramach 50-milionowego funduszu ABM, wpierającego opracowania skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa. Pierwszy z wybranych projektów przygotował zespół badaczy z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura. Proponowane badanie dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem. Drugim, pozytywnie ocenionym projektem jest badanie zaproponowane przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko. Kluczowym założeniem badania jest opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

7:47

Najnowszy raport NIK: W skrajnych przypadkach 10, 12 a nawet 18 lat działały bez zezwolenia placówki, które poza jakąkolwiek kontrolą świadczyły usługi w zakresie całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli było to możliwe głównie z powodu nieskutecznych działań i zaniedbań wojewodów oraz nieadekwatnych do potrzeb i nieprecyzyjnych przepisów. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli oznacza to, że nadzór państwa sprawowany nad tego rodzaju placówkami jest pozorny.

6:10

Do wtorku 21 kwietnia w Polsce zachorowało 9856 osób, z czego 401 zmarło. Około godz. 10 Ministerstwo Zdrowia poda najnowsze dane.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - wtorek, 21 kwietnia 2020:

18

We wtorek wieczorem, 21 kwietnia, nadszedł kolejny komunikat z Ministerstwa Zdrowia. Aż osiem nowych osób z regionu świętokrzyskiego jest zakażonych koronawirusem. Prawie wszyscy są z Kielc i powiatu kieleckiego.

17.30

Siedem konkretnych pytań dotyczących działań podejmowanych przez władze Kielc w celu zabezpieczenia mieszkańców i wsparcia służb walczących z epidemią koronawirusa zadał prezydentowi radny Maciej Bursztein. Co odpowiedział Bogdan Wenta?

Więcej: Jak miasto Kielce walczy w koronawirusem? Radny Maciej Bursztein zadał siedem konkretnych pytań prezydentowi. Odpowiedź Bogdana Wenty

17

Samorząd województwa świętokrzyskiego planuje rozszerzyć działalność laboratorium diagnostyki wirusa SARS-CoV-2, które funkcjonuje w Regionalnym Centrum Naukowo-Badawczym w Podzamczu Chęcińskim. Jest szansa, że placówka przeprowadzi 16 tysięcy badań dla pracowników ochrony zdrowia oraz mieszkańców regionu. Szacowany koszt projektu to około 4,3 miliony złotych. Więcej: Dodatkowe badania na obecność koronawirusa wśród medyków i mieszkańców regionu w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym?

16.07

Od dwóch tygodni, zwłaszcza w miejscowościach gdzie są jednoimienne szpitale zakaźne, funkcjonują izolatoria. Jedno z izolatoriów w województwie świętokrzyskim funkcjonuje w Hotelu "Senator" w Starachowicach. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców?

15.50

Bardzo trudne chwile przeżywają świętokrzyscy maturzyści. Nauka zdalna, odwołane matury i wielka niepewność, co będzie dalej, kiedy i w jaki sposób odbędzie się najważniejszy egzamin w ich życiu. Dyrektorzy kieleckich szkół opowiedzieli nam, jak uczniowie i nauczyciele radzą sobie w tym niezwykle ciężkim czasie. Więcej: Świętokrzyscy maturzyści w potrzasku! Już w piątek kończą rok szkolny. Jak odbiorą świadectwa?

15:30

Już w nocy z wtorku na środę zostanie wyłączone oświetlenie na ulicach centrum Kielc, na obrzeżach, przy głównych wylotówkach i na terenach rekreacyjnych i zielonych. Więcej: Władze Kielc oszczędzają na oświetleniu miasta - w nocy będzie ciemno w wielu miejscach. Zobaczcie gdzie

15:08

Miasto Kielce udostępniło w Biuletynie Informacji Publicznej rejestr faktur i rachunków za kolejny miesiąc. Przyjrzeliśmy się marcowym wydatkom poszczególnych wydziałów kieleckiego ratusza w 2020 roku i prezentujemy te - naszym zdaniem - najciekawsze. Warto odnotować, że po raz pierwszy w rejestrze znalazły się wydatki związane z epidemią koronawirusa. Zobacz: Walka z koronawirusem, promocja miasta i sterylizacja kotów. Na co Urząd Miasta Kielce wydaje pieniądze?

14:10

Jedyny działający obecnie w Kielcach i powiecie kieleckim - Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przez kilka godzin musiał wstrzymać pracę, gdyż w jednym czasie trafiło do niego troje pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

13:30

Na stronie facebookowej Szpitala Specjalistycznego "Artmedik" w Jędrzejowie we wtorek, 21 kwietnia pojawił się apel o pomoc. Lecznica pilnie potrzebuje jednorazowej odzieży chirurgicznej, przede wszystkim jednorazowych fartuchów, które gwarantują bezpieczeństwo pracownikom służby zdrowia i pacjentom.

13:10

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał wyniki badań 50 próbek pobranych od pracowników i pacjentów Kliniki Chorób Wewnętrznych. To między innymi tam, w poniedziałek, 20 kwietnia, wykryto ognisko zakażenia koronawirusem.

12:20

„Znowu mam siedzieć w domu?!” Paweł Pociecha - psychoterapeuta młodzieży ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji radzi, jak rozmawiać z młodzieżą w czasie kwarantanny… Sprawdź: Poradnik przetrwania. Jak rozmawiać z młodzieżą w czasie kwarantanny?

11:45

"Wydaje się, że będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, choć niewykluczony jest powrót uczniów do tradycyjnych zajęć jeszcze w tym roku szkolnym" - mówił minister Dariusz Piontkowski w TVP.

11:10

Od poniedziałku, 20 kwietnia, podczas mszy świętych i nabożeństw w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m2. Dotyczy to również diecezji kieleckiej. Te ograniczenia są spowodowane kwestiami bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa. Zobacz: Wiemy ile osób może uczestniczyć w mszach świętych w kościołach w Kielcach. W niektórych nawet 100 [ZDJĘCIA]

10:57

"Wszystkie programy społeczne, prorodzinne zamierzamy utrzymać. Dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie deficytu" - powiedział premier.

10:40

Do piątku rząd zaprezentuje nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, w ramach tarczy antykryzysowej.

10:30

We wtorek, 21 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zachorowaniach na COVID-19. W regionie są trzy nowe osoby.

9:04

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport dotyczący koronawirusa w Polsce.

8:07

"Dzisiaj głównym celem przedstawicieli opozycji jest destabilizacja Zjednoczonej Prawicy. Premier Gowin mam nadzieję, że nie da się wciągnąć w tę grę" - dodał Dworczyk.

7:47

"Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9360 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1467 jednostek sprzętu. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą specjalną infolinię z pomocą psychologiczną dla osób w kwarantannie oraz z pomocą pedagogiczną dla rodziców" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - poniedziałek, 20 kwietnia 2020:

18

W poniedziałek, 20 kwietnia, wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zachorowań na COVID-19. W regionie świętokrzyskim przybyło aż 13 osób.

16.15

Zakażenia koronowirusem potwierdzono na kolejnych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To pracownik Kliniki Chorób Wewnętrznych oraz pacjent Kliniki Neurochirurgii. To oznacza, że w lecznicy zakażonych jest już sześć osób.

14:30

Kolejne dwie osoby w Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra są zakażone koronawirusem. Próbki pobrano od 80 osób, przyszło już ponad 30 wyników.

13:30

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wydał bardzo ważne zarządzenie w sprawie przestrzegania nowych rozporządzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Dotyczy między innymi pierwszej komunii świętej, bierzmowania oraz pogrzebów w diecezji sandomierskiej.

13:10

Ogromne kolejki przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Po dramatycznym apelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz samego Centrum odzew mieszkańców jest niesamowity. Niestety, braki wciąż nie są uzupełnione w wystarczającym stopniu.

13

Już siedem osób z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze jest zakażonych koronawirusem. W niedzielę, 19 kwietnia, potwierdzono zachorowanie na COVID-19 u kolejnego z pacjentów oraz technika radiologii. Cały zespół oddziału RTG został poddany badaniom. Wyniki mają być jeszcze w poniedziałek.

12:38

Siedem tysięcy złotych kary dostał 28-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej, który nie przestrzegał zasad kwarantanny. Policjanci go zatrzymali, bo był poszukiwany. Więcej: Mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej dostał 7 tysięcy kary za złamanie kwarantanny!

11:20

"Personel dłużej tego nie wytrzyma" - dramatyczna sytuacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Po zamknięciu oddziału ratunkowego w Szpitalu Kieleckim imienia świętego Aleksandra to jedyny Oddział Ratunkowy w Kielcach i powiecie kieleckim. Od dwóch dni jest bardzo przeciążony, nie wiadomo jak długo taka sytuacja jeszcze potrwa.

10:15

W poniedziałek, 20 kwietnia, poinformowano o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Tym razem w województwie świętokrzyskim są cztery nowe osoby.

9:50

Dwie dobre wiadomości z buskiego szpitala powiatowego. Od wtorku, 24 kwietnia wznawiają działalność dwa oddziały: ginekologia i neonatologia. Okazało się, że położna nie jest zakażona koronawirusem. Więcej: Oddział ginekologiczny i neonatologiczny w szpitalu powiatowym w Busku wznawia działanie. Położna nie jest zakażona koronawirusem

8:10

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl zapytano Polaków o ocenę zachowania kandydatów/kandydatek na prezydenta w czasie trwającej epidemii. Uczestnicy sondażu, najczęściej jako tego, którego zachowanie oceniają najbardziej korzystnie wskazują urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - 23,8 proc. Drugie miejsce zajął lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze w czasie pandemii ocenia 17,3 proc. respondentów. Na podium znalazł się także Szymon Hołownia. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze ocenia 14,6 proc. badanych.

6:21

Chiny: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie było ani jednego nowego zgonu - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. Chińskie władze informują, że osiem przypadków zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały z zagranicy.

1:20

W związku z epidemią koronawirusa ceny paliw znacznie spadły. Jakie były w Kielcach w niedzielę? Ceny paliw na stacjach w Kielcach

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - niedziela, 19 kwietnia 2020:

20

Stan na niedzielę 19 kwietnia, godzina 17 w Świętokrzyskiem to 224 potwierdzone przypadki koronawirusa. Oto jak wyglądała liczba zakażeń w poszczególnych powiatach: skarżyski - 70 chorych/ 1 nie żyje (w sumie w Skarżysku zaraziło się już 81 osób, ale 11 mieszka poza terenem tego powiatu, a kilka nawet poza województwem), Kielce i powiat kielecki - 61 ( na tym terenie odnotowano jeszcze jeden przypadek ale pacjent mieszka poza terenem województwa)/1 osoba nie żyje, starachowicki - 31 chorych/2 nie żyją; konecki - 10 ( jedna z osób zakażony mieszka w sąsiednim województwie - łódzkim; pińczowski - 9, ostrowiecki i buski - po 8; ; jędrzejowski - 5; sandomierski -3; opatowski, staszowski i włoszczowski - po 2, kazimierski - 1.

19

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyszkowicach w gminie Kazimierza Wielka przyłączyły się do akcji szycia maseczek, która mają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem

18

W niedzielę wieczorem, 19 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie świętokrzyskim jest siedem nowych osób chorych na COVID-19.

16

Stowarzyszenie byłych żołnierzy „Rezerwa” w Starachowicach dezynfekuje przestrzeń publiczną w powiecie starachowickim. 17 kwietnia akcji odkażania poddane zostało starostwo powiatowe, a w kolejce czekają kolejne budynki użyteczności publicznej. To ogólnopolska akcja pod nazwą "Sekcja Dezynfekcja".

15

Mieszkańcy gminy Kije otrzymują darmowe maseczki wielokrotnego użytku od władzy. Na początek do każdego gospodarstwa domowego trafi jedna sztuka.

14.30

Po tym jak okazało się, że lekarka z oddziału chorób wewnętrznych jest zakażona koronawirusem, trwają testy personelu medycznego. Są wyniki pierwszych z nich. Dyrektor placówki i osoby zatrudnione na internie nie są chore. Czytaj więcej:

Grzegorz Lasak, dyrektor szpitala powiatowego w Busku - Zdroju i personel z oddziału chorób wewnętrznych nie są zakażeni koronawirusem

14

Wczoraj buska stacja sanitarno-epidemiologiczna w powiecie kazimierskim potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie w powiecie mamy 3 zarażone osoby.

Czytaj więcej: Koronawirus. Kazimierza i powiat kazimierski. 3 zakażenia, 57 osób na kwarantannie

13.30

271 osób z powiatu jędrzejowskiego na godzinę 9 w niedzielę, 19 kwietnia było objętych kwarantanną. Z tej liczby 10 osób przebywa w Bocheńcu w miejscu kwarantanny zbiorowej. W sobotę, 18 kwietnia wieczorem potwierdzono 5 przypadek zakażenia koronawirusem w naszym powiecie. Raport - niedziela, 19 kwietnia. Czytaj więcej:

Koronawirus. Jędrzejów i powiat jędrzejowski. 271 osób w kwarantannie. 5 zakażonych, 1 ozdrowieniec

13

W piątek, 17 kwietnia odbyła się dezynfekcja gminy Szydłów. Zdezynfekowano najbardziej uczęszczane miejsca między innymi chodniki i przystanki komunikacyjne. Koszty akcji pokryte zostały z budżetu Miasta i Gminy Szydłów. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się również gmina Staszów i Bogoria.

Tak gmina Szydłów walczy z koronawirusem. Odbyła się dezynfekcja (ZDJĘCIA)

13.30

Mało wiernych na mszach świętych w Kielcach. Wszystko przez koronawirus. Czytaj więcej:

Niedziela Miłosierdzia Bożego w kieleckich kościołach. Jak wyglądają świątynie w dobie koronawirusa?

12.30

Cztery osoby z personelu Szpitala Kieleckiego imienia świętego Aleksandra są zakażone koronawirusem. Od wszystkich pacjentów zostały pobrane próbki, trwa oczekiwanie na wyniki. Zarówno Szpitalny Oddział Ratunkowy, jak i Oddział Chirurgii pozostają zamknięte.

12

Pacjentka, która od tygodnia przebywa na oddziale kardiologii ostrowieckiego szpitala nie jest zakażona koronawirusem. W sobotę wieczorem, zamknięty oddział, wrócił do pracy.

11.30

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeżywa prawdziwe oblężenie. Jest to spowodowane tym, że SOR w Szpitalu Kieleckim został zamknięty po tym, jak u pracowników wykryto koronawirusa.

11

Są nowe, ważne informacje z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W niedzielę, 19 kwietnia, przyszły wyniki testów od 40 osób, które mogły zostać zakażone koronawirusem. U trzech osób trzeba będzie go powtórzyć, gdyż wynik wyszedł wątpliwy. Czytaj więcej:

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - sobota, 18 kwietnia 2020:

21:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie wzrosła do 158202. Potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 jest już 2 mln 297 tys. 712 - informuje John Hopkins University. Najwięcej zgonów odnotowano w USA - 37659, we Włoszech - 23227, Hiszpanii - 20043, Francji - 19323, Wielkiej Brytanii - 15497.

20:30

W sobotę, 18 kwietnia, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach czasowo wstrzymało przyjęcia. Rodziła tam pacjentka z objawami koronawirusa oraz niejednoznacznym wynikiem testu.

20:20

Koronawirus w Szpitalu Kieleckim imienia Świętego Aleksandra. Jeden z pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest zakażony. U trzech kolejnych wynik testu również sugeruje, że chorują na COVID-19. W związku z tym SOR i Oddział Chirurgii do odwołania zostały zamknięte.

19:40

W sobotę dramatyczne chwile nadal przeżywało już wiele szpitali w Kielcach - szpital wojewódzki, Szpital Kielecki oraz szpital na ulicy Prostej, szpital w Czerwonej Górze kolo Kielc, szpitale w Busku-Zdroju, Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wszędzie trzeba było zamykać oddziały, wśród zakażonych byli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, pacjenci. W sobotę odnotowano 10 nowych zachorowań.

18:06

Ciąg dalszy złych wiadomości. W sobotę, 18 kwietnia, wieczorem poinformowano o kolejnych zakażeniach koronawirusem. W regionie świętokrzyskim przybyło aż dziewięć osób.

17:50

Bardzo niepokojące informacje płyną z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Okazuje się, że w ognisku zakażeń może być nawet 40 osób, w tym zarówno pacjenci jak i personel medyczny. Szpital stara się przetransportować pacjentów, którzy mieli kontakt z chorymi na COVID-19 do lecznicy w Starachowicach. Osoby, których życiu zagraża niebezpieczeństwo, zostaną w Kielcach.

17

Utrzymanie wszystkich 60 miejsc pracy jest głównym celem właścicieli majątku w Kurozwękach, co jest bardzo trudne w czasach pandemii. Znajduje się tam pałac, browar i stadnina koni. Właściciele ratują Kurozwęki. Zobacz pomysły (ZDJĘCIA)

16:40

Policjanci i żołnierze wyruszyli w sobotę, 18 kwietnia na ulice Kielc by pilnować przestrzegania przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Widok mundurowych na ulicach miasta robi niesamowite wrażenie. Zobaczcie: Wojsko i policja na ulicach Kielc. Służby pilnują bezpieczeństwa (ZDJĘCIA)

15:30

Wynik testu na koronawirusa pacjentki, która w piątek rano zgłosiła się do przychodni „Rodzina” na osiedlu Ogrody w Ostrowcu Świętokrzyskim jest ujemny. Pracownice mogą wrócić do domów.

14:20

Oddział kardiologii w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Carint” wstrzymały przyjęcia pacjentów i zabiegi. U jednej z pacjentek wynik testu na koronawirusa okazał się niejednoznaczny. Trwa oczekiwanie na wynik kolejnego.

14 Ognisko zakażenia COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

  • Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego szpitala został zamknięty. W obrębie oddziału, wystąpiło ognisko zakażenia COVID-19 - to informacja z ostatniej chwili z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Około południa udało się potwierdzić, że chore są cztery pielęgniarki i pacjent. Duża grupa personelu został odizolowana i czeka na wyniki badania.

13

Młoda para wychodząca razem ze świadkami z Urzędu Stanu Cywilnego w maseczkach na twarzy, robiła naprawdę ogromne wrażenie. Mimo przeszkód, uśmiech i wspaniały nastrój dopisywał wszystkich.

12:06

Na Węgrzech liczba chorych wzrosła do 1834 (+71 w ciągu ostatnich 24 godzin). Zmarło tam do tej pory 172 osób (+16), natomiast liczba ozdrowieńców wynosi 231 (+24). Do tej pory wykonano też 43 901 testów (+2311).

11:12

Kolejnych 15 tys. żołnierzy zostanie przeszkolonych z zasad pobierania materiału biologicznego i udzielania pierwszej pomocy. Łącznie 30 tys. żołnierzy będzie gotowych,by wspierać cywilny personel medyczny,gdy zajdzie taka potrzeba. Wydałem już decyzję ws. przeprowadzenia szkoleń - informuje minister Mariusz Błaszczak.

10:20

W sobotę rano, 18 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zachorowaniach na COVID-19. W regionie świętokrzyskim jest jedną nowa osoba.

9:13

Ministerstwo Zdrowia udostępniło dzienny raport o koronawirusie. Względem poprzedniej doby zwiększyła się liczba osób hospitalizowanych i objętych kwarantanną. Jest także dobra informacja, do 981 wzrosła liczba osób, które wyzdrowiały.

8:54

W mediach pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących tego, czy dane przekazywane przez chińskie władze w kontekście epidemii koronawirusa były rzetelne. "Wydarzyło się coś, o czym nie wiemy" - powiedział Emmanuel Macron, prezydent Francji w rozmowie z Financial Times. Macron dodał też, że "naiwnością jest sugerowanie, że Chiny lepiej niż inne kraje poradziły sobie z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa".

7:42

Kiedy życie wróci do normalności? To pytanie z pewnością zadaje sobie coraz więcej osób. Prognozy nie są optymistyczne. Jak mówi dr Adam Kucharski, epidemiolog z London School of Hygiene & Tropical Medicine, należy się przygotować na to, że nasze życie będzie ograniczone koronawirusem jeszcze przez długi czas. Zdaniem dr Kucharskiego, to może potrwać nawet rok czy dwa lata, zanim dotrzemy do punktu, w którym uznamy, że udało nam się opanować sytuację, gdy jako populacja nauczymy się radzić sobie z zagrożeniem.

6:58

Od poniedziałku, 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń, które wprowadzono z myślą o walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Od poniedziałku m.in. otwarte zostaną lasy i parki. Jednocześnie, należy pamiętać o tym, że w naszym kraju obowiązuje już nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do tego celu można wykorzystać maseczkę, którą stworzymy w domowym zaciszu.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - piątek, 17 kwietnia 2020:

18.40

W piątek po południu rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego poinformował o kolejnym, trzecim w ciągu dnia, przypadku zarażenia koronawirusem w powiecie koneckim. To pielęgniarka z poradni chirurgicznej działającej przy koneckim szpitalu. Rano informowaliśmy o dwóch innych pielęgniarkach tego szpitala, u których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

17.50

Kolejne złe wiadomości. W piątek wieczorem, 17 kwietnia, poinformowano o kolejnych przypadkach zachorowań na COVID-19. W regionie świętokrzyskim to trzynaście nowych osób.

17

Buski szpital ma duże kłopoty. Cztery oddziały są zamknięte, kilkadziesiąt osób przebywa na kwarantannie. Pobierane są próbki od personelu oraz od dyrektora placówki Grzegorza Lasaka. Będą robione testy pod kątem koronawirusa.

16.40

Koronawirus w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze koło Kielc zbiera dramatyczna żniwo. Lecznica otrzymała wyniki próbek 18 osób. Okazuje się, że zakażonych jest już czterech lekarzy i jedna pielęgniarka. Mnóstwo osób w tym aż 16 lekarzy jest na kwarantannie. Przyjęcia chorych na niektórych oddziałach ograniczono do najcięższych przypadków.

14.45

Służby prasowe premiera Borisa Johnsona, cytowane przez BBC News, poinformowały, że podróżowanie w Wielkiej Brytanii na wakacje nie jest „czymś, co pozwalają na to obecne wytyczne”.

14.00

Google: Oszuści wysyłają 18 milionów fałszywych e-maili o Covid-19 do użytkowników Gmaila dziennie.

13.50

Zespół karetki pogotowia ratunkowego i personel przychodni zdrowia w Ostrowcu Świętokrzyskim są w kwarantannie po kontakcie z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Więcej: Koronawirus. Ostrowiec. Załoga karetki i personel przychodni w kwarantannie po kontakcie z chorą na Covid-19

13.40

U lekarki przyjmującej w ośrodku zdrowia w Oleśnicy w powiecie staszowskim potwierdzono koronawirusa. Sanepid podjął już decyzję o zamknięciu placówki.

12.40

Urząd Gminy Bieliny od kilku dni prowadzi akcję zaopatrywania mieszkańców w niezbędne osłony nosa i ust. Zainteresowane osoby mogły zgłaszać taką potrzebę telefonicznie. Mieszkańcy otrzymywali także maseczki podczas wizyty w urzędzie.

11.20

Księża z Diecezji Sandomierskiej razem z biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem przez ostatnie dwa tygodnie uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na zakup sprzętu medycznego w związku z epidemią koronawirusa.

11.10

Dwie pielęgniarki ze Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich są zakażone koronawirusem. Najprawdopodobniej zaraziły się od pacjentki, która trafiła na oddział chirurgiczny z zapaleniem płuc. Działalność oddziału jest zawieszona, a na wyniki czeka jeszcze ponad 70 osób. Wyniki czterech osób nie są jednoznaczne i zostaną wkrótce powtórzone.

11

Trzy decyzje o karze finansowej za złamanie kwarantanny dostali ostrowieccy policjanci od tutejszego Sanepidu. Łącznie opiewały na 25 tysięcy złotych. Zobacz: Trzy kary za złamanie kwarantanny. Sanepid w Ostrowcu Świętokrzyskim nakazał zapłacić 25 tysięcy

10.40

W piątek, 17 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W Świętokrzyskiem jest pięć nowych osób chorych na COVID-19.

10.20 Szósta ofiara koronawirusa w Świętokrzyskiem

Nie żyje szósta osoba zakażona koronawirusem w regionie świętokrzyskim. To 81-letni mężczyzna pochodzący z Kielc lub powiatu kieleckiego.

8.30

Obowiązek zakrywania ust i nosa w dobie pandemii koronawirusa dotyczy wszystkich Polaków od 16 kwietnia 2020 roku. Również Jarosław Kaczyński został wyposażony w maskę. Nietypowe zdjęcie maseczki ochronnej z kotem, którą prezes PiS otrzymał jako prezent, obiegło media społecznościowe w czwartek, 16 kwietnia. Wówczas miało miejsce posiedzenie Sejmu. Posłowie pojawili się na nim z zakrytymi twarzami, respektując nowe ograniczenia.

7.13

Posłowie w nocy z czwartku na piątek, w dwóch głosowaniach, rozpatrzyli 95 senackich poprawek dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Opozycja domagała się przełożenia posiedzenia na piątek.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - czwartek, 16 kwietnia 2020:

22.43

Koszty pandemii okazały się dużo większe, niż ktokolwiek przypuszczał - ocenił premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

22.25

Dzięki kampanii #WdzieczniMedykom, prowadzonej przez Caritas w odpowiedzi na potrzeby polskich szpitali walczących z epidemią koronawirusa, udało się zakupić 100 respiratorów, 10 tys. sztuk kombinezonów i tysiące maseczek. W znalezieniu sprawdzonego dostawcy i wynegocjowaniu korzystnej ceny pomogła współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

21.49

Okazuje się, że Polacy posłuchali apeli i ze względu na epidemię koronawirusa zrezygnowali z wyjazdów do rodziny na święta wielkanocne. W ostatnią niedzielę i poniedziałek ruch na polskich drogach zmalał aż o blisko 75 proc.

20:49

Walka z koronawirusem byłaby o wiele trudniejsza, gdyby nie zaangażowanie państwowych i prywatnych przedsiębiorstw. Polacy pytani o firmy, które wsparły walkę z koronawirusem, najczęściej wskazują paliwowego giganta - PKN Orlen. Ponadto ankietowanym przez ARC Rynek i Opinia najbardziej zapadły w pamięć dwie akcje: sprowadzenie do kraju Polaków przebywających za granicą przez LOT oraz produkcja środka dezynfekującego przez PKN Orlen.

20

W czwartek 16 kwietnia rano Ministerstwo Zdrowia podało informację o śmierci 89-letniej kobiety oraz trzech zakażeniach. W ciągu dnia poinformowano o pięciu nowych zakażeniach. Niestety dramatyczne chwile przeżywały szpitale w Czerwonej Górze kolo Kielc i Busku-Zdroju gdzie trzeba było zamykać oddziały, wśród zakażonych byli lekarze.

19.10

Kolejne przypadki zachorowania na COVID-19. W czwartek, 16 kwietnia, wieczorem poinformowano o dwóch nowych osobach w regionie świętokrzyskim zakażonych koronawirusem.

19

Świętokrzyski europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas wygrał walkę z koronawirusem. Po miesiącu leczenia w czwartek opuścił kielecki szpital zakaźny i wrócił do domu. "Dziś dostałem kolejną szansę..." - napisał na Facebooku. Zobacz: Świętokrzyski europoseł PSL Adam Jarubas wygrał walkę z koronawirusem. Po miesiącu leczenia w czwartek opuścił szpital i wrócił do domu

18.50

W czwartek o godzinie 18.30 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rząd przedstawił plan stopniowego łagodzenia restrykcji oraz tak zwanego odmrażania gospodarki. Od poniedziałku, 20 kwietnia, zniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów i parków. W dalszym ciągu rząd zaleca zachowanie dystansu oraz korzystanie z możliwości pracy zdalnej.

18

Już w 13 miastach województwa świętokrzyskiego działają wirtualne targowice i bazarki, które poniekąd zastępują handel bazarowy. Sprzedający, choć zaznaczają, że skala jest o wiele mniejsza niż "w realu", to ogłoszenia w takiej facebookowej grupie są na dziś jedną z najlepszych dróg dotarcia do klienta. Zobacz: Wirtualne targowice w Świętokrzyskiem sposobem na handel dla rolników i producentów. Kupujmy lokalnie [LISTA]

17.20

W czwartek otrzymaliśmy nieoficjalne informacje o kolejnych czterech pracownikach Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Rzecznik prasowy przekazuje, że do 16 kwietnia obecność wirusa COVID19 wykryto u pięciu pracowników siedziby oddziału.

17.18

Szpital w Busku-Zdroju ma coraz większe kłopoty z koronawirusem. W czwartek okazało się ,że chora na COVID-19 jest jedna z lekarek. Natychmiast zamknięto oddział wewnętrzny a na kwarantannę wysłano kilkanaście osób z personelu, zabezpieczono też pacjentów.

15.40

Informacje o warunkach w ośrodku kwarantanny w Kielcach to jedno wielkie kłamstwo i polityczna ustawka. Jestem zszokowana złą opinią, krążącą w mediach na temat warunków panujących w internacie, w którym przez dwa tygodnie byłam w izolacji po powrocie ze Szwajcarii - mówi pani Maria, która w środę, 15 kwietnia, zakończyła kwarantannę w budynku przy alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zobacz: Odbyła kwarantannę w kieleckim internacie i... chwali warunki. "Honor nie pozwala mi milczeć"

15.30

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze koło Kielc doszło do zakażeń koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji wśród chorych są pacjent oraz jedna osoba z personelu. Z tego powodu zamknięty został Oddział I Pulmonologii, odizolowano lekarzy i pielęgniarki, którzy mogli mieć kontakt z chorymi.

13.40

Od 16 kwietnia istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, dotyczący między innymi kościołów. Nie ogranicza on naturalnie możliwości przyjmowania przez wiernych komunii świętej.

13.30

Już ponad 100 ochronnych przyłbic wydrukowali trzej uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. Więcej: Z koronawirusem walczą też koneccy uczniowie. Ich orężem są drukarki 3D, które drukują przyłbice. Zobacz jak powstają [WIDEO, ZDJĘCIA]

12.46

Cała branża turystyczna, która z powodu epidemii jest w dramatycznej sytuacji apeluje do Polaków o pomoc: - Pomóżcie teraz nam, polskim hotelarzom i właścicielom obiektów noclegowych – zarezerwujcie urlop w Polsce lub kupcie voucher w hotelu, SPA czy ośrodku wypoczynkowym. Jednymi z pierwszych w naszym regionie, które zaproponowały gościom kupno bonów do wykorzystania w przyszłości, są Malinowe Hotele z Solca-Zdroju.

12.30

Od czwartku 16 kwietnia zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w miejscach publicznych można przebywać tylko z zasłoniętymi ustami i nosem. Zobacz: Kielce w erze noszenia maseczek. Aż trudno uwierzyć

11

Bardzo duży spadek produkcji, przestój ekonomiczny oraz obniżki wynagrodzeń – tak wygląda sytuacja w dobie epidemii koronawirusa w SHL Production, firmy należącej do Włochów, produkującej konstrukcje metalowe i ich części. Część załogi spółki walczy o przetrwanie firmy na stanowiskach pracy.

10.30

Karą 10 tysięcy służby sanitarne ukarały 44-letniego mieszkańca gminy Ożarów za złamanie kwarantanny. 5 tysięcy kary dostał mieszkaniec gminy Wąchock.

10.15

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem. Są trzy nowe przypadki.

10.10

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 89-letniej kobiety z powiatu starachowickiego. To piąty przypadek śmierci osób zakażonych koronawirusem w świętokrzyskich szpitalach.

8.30

Starosta starachowicki Piotr Babicki poinformował, że Spółka KI One SA (dawniej Kulczyk Holding SA), zarządzana przez Sebastiana Kulczyka, przekazała szpitalowi w Starachowicach 250 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie