Koronawirus w Kielcach i w Świętokrzyskiem [RAPORT NA BIEŻĄCO 25 - 29 KWIETNIA]

r
Pixabay
Oto nasz raport minuta po minucie z walki z koronawirusem w Kielcach i całym regionie świętokrzyskim z dni 25 - 29 kwietnia 2020 roku.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - środa, 29 kwietnia 2020:

17.40

4 maja 2020 roku rusza II etap odmrażania gospodarki. Wytyczne dotyczą funkcjonowania sklepów meblarskich i budowlanych, hoteli i pensjonatów, ale także określają sposób działania bibliotek, muzeów, galerii handlowych czy też gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej.

17.10

Wynik testu na koronawirusa wykonany u pacjenta szpitala powiatowego w Ostrowcu, który zmarł w poniedziałek w nocy, jest ujemny. Okazuje się również, że nie był to mężczyzna, a starsza kobieta- ta sama, która w piątek, 24 kwietnia oczekiwała na przyjęcie do szpitala około 3 godzin. Dyrektorzy szpitala zabrali głos w tej sprawie.

15

Kolejny, czwarty już wynik pozytywny wykryto u pracownika oddziału sandomierskiej neurologii. Wcześniej wynik dodatni zdiagnozowano u lekarza, pacjenta i pielęgniarki tego oddziału.

14:15

Polski Fundusz Rozwoju poinformował o uruchomieniu wraz z bankami komercyjnymi programu subwencji dla małych i średnich firm. Tymczasem firmom coraz trudniej o standardowy kredyt w banku. Skarżą się na to nawet przedsiębiorstwa o dobrej kondycji finansowej. Na razie głównym wygranym na tej sytuacji są frmy faktoringowe - w niektórych branżach popyt na ich usługi urósł nawet o 300 procent

13:30

Władze Kielc są gotowe się do otwarcia żłobków i przedszkoli od środy 6 maja. - Jesteśmy przygotowani pod warunkiem, że rząd nie wprowadzi obostrzeń, których nie będziemy w stanie spełnić. Czekamy na rozporządzenie ministra określające szczegółowe zasady funkcjonowania tych placówek w nowej rzeczywistości - mówi wiceprezydent Kielc, Marcin Różycki. Więcej: Żłobki i przedszkola w Kielcach gotowe na przyjęcie dzieci od środy 6 maja

13:00

Lewica zaprezentowała dziś w Sejmie swój pomysł na przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

12:47

"Słuchając dzisiaj o tym rozmrożeniu gospodarki, o tym że od 4 maja ruszają żłobki i przedszkola, od 6 maja kolejne instytucje, które będą mogły się otwierać, wciąż zadaje sobie pytanie, po tym wszystkim co usłyszałem i co zobaczyłem do tej pory, czy to nie jest ustawka pod wybory" - powiedział dziś Szymon Hołownia.

12:15

"W USA zdiagnozowaliśmy koronawirusa u ponad miliona osób, bo robimy więcej testów niż inne kraje" - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

11:52

"Osoby, które mogą oddać osocze to 5-7 proc. ozdrowieńców. Na efekty tej terapii również musimy poczekać" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia w PR24.

11:22

"Premier powiedział, że Tarcza Finansowa od dzisiaj zaczyna działać. Czyli przyznał, że do dziś nie działała. A nie działała, bo bardziej interesowały ich polityczne gierki. Z powodu tych chorych priorytetów ucierpiały tysiące ludzi" - napisał Robert Biedroń.

10:36

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że pierwszy etap powrotu do nowej rzeczywistości został już uruchomiony. Podkreślał, że to dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie na przykład w parkach i lasach.

10:00

W środę, 29 kwietnia, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu w Jędrzejowie wznowił pracę. Przypomnijmy, że to tutaj potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Zobacz więcej: Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jędrzejowie wznawia pracę. Wyniki 54 osób były ujemne

09:00

Coraz więcej dyrektorów szpitali zgłasza zastrzeżenia do pracy Sanepidu w Kielcach, głównie narzekając na czas oczekiwania na wyniki badań ma koronawirusa. Starosta sandomierski Marcin Piwnik nazwał tą sytuację wprost - "skandal" i zdecydował się przenieść z Kielc do Rzeszowa. Wcześniej takie decyzje podejmowali też szefowie innych lecznic a dyrektorzy największych kieleckich szpitali stworzyli lub tworzą własne laboratoria.

08:29

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9594 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1495 jednostek sprzętu. Żołnierze transportują także środki ochrony osobistej do placówek medycznych na terenie całej Polski - informuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

07:14

USA: W ciągu doby liczba zakażonych wzrosła o ok. 25 tys., we wtorek przekroczyła milion. W wyniku epidemii zmarło już więcej Amerykanów niż zginęło ich podczas wojny w Wietnamie - podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 58 tys. osób.

06:25

Dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawi szczegóły dotyczące drugiego etapu tzw. odmrażania gospodarki - otwarte mają zostać hotele, a także sklepy budowlane w weekendy oraz muzea czy biblioteki.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - wtorek, 28 kwietnia 2020:

14:50

We wtorek na stronach Sejmu został opublikowany rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi o tzw. tarcze antykryzysową 3.0.

14:08

Poczta Polska: Ruszyła kampania wizerunkowa "Jesteśmy z wami każdego dnia. Dziękujemy za zaufanie!"

13:30

Jest weekend albo święto, a Ty masz gorączkę, duszności, kaszel lub inne objawy i obawiasz się, że zakaziłeś się koronawirusem? Nie trzeba już czekać, aż przychodnia będzie otwarta. Jest możliwość skorzystania z teleporady wideo lub telefonicznej i otrzymania niezbędną pomoc medyczną. Zobacz: Nowa teleporada dla pacjentów podejrzewających zakażenie koronawirusem. Otrzymasz pomoc 24 godziny na dobę

12:52

Od połowy marca świat się zmienił, świat deweloperski również się zmienił. Skutki tej zmiany zobaczymy dopiero po następnym kwartale. Jednak prawdą jest, że początek roku był rewelacyjny.

12:35

Sejm zbierze się jutro na kolejnym posiedzeniu. W środę posłowie zajmą się m.in. pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Posiedzenie będzie kontynuowanie również w czwartek oraz w dniach 5-7 maja.

11:23

Kardynał Kazimierz Nycz: Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny. Uroczystość miała się odbyć 7 czerwca 2020 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

11

We wtorek rano, 28 kwietnia, nadeszły kolejne wiadomości dotyczące chorych na COVID-19 w regionie świętokrzyskim. Są trzy nowe przypadki. Więcej: Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Świętokrzyskiem. Łącznie w regionie jest 280 chorych

10:50

W województwie świętokrzyskim w czasie pandemii koronawirusa zmarło dotychczas 10 osób, z tego 8 to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Z tej liczby aż 6 osób było mieszkańcami powiatu starachowickiego. Dlaczego większość osób umiera akurat w tym powiecie? Czy stanie się on dla Świętokrzyskiego tym czym Lombardia - region we Włoszech gdzie umierało najwięcej ludzi? Zobacz: Dramat! Region starachowicki jak Lombardia? Większość zmarłych na koronawirusa to mieszkańcy jednego powiatu

10:15

We wtorek rano, 28 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnej ofierze koronawirusa w regionie świętokrzyskim. Zmarła dziesiąta już osoba chora na COVID-19 w województwie.

9:25

60 proc. Polaków boi się, że w okresie epidemii koronawirusa ich dane osobowe wpadną w niepowołane ręce. Ale bardziej niż hakerów, którzy włamią się do ich komputera, obawiają się wycieków danych z urzędów i firm. Wskazuje na to 54 proc. badanych.

8:44

8:02

Irlandia: Liczba zmarłych z powodu pandemii koronawirusa zwiększyła się o kolejne 18 osób, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrósł w tym kraju do 1102. To jednak spadek w stosunku do 26 ofiar śmiertelnych, o których informowano w niedzielę, a zarazem najmniejsza liczba zmarłych na koronawirusa od 12 kwietnia.

7:11

Na całym świecie odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 200 tysięcy osób, a wyzdrowiało - ponad 900 tysięcy.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - poniedziałek, 27 kwietnia 2020:

18.20

W poniedziałek wieczorem, 27 kwietnia, nie było kolejnych przypadków zachorowań. Zamiast tego poinformowano o nowych ozdrowieniach.

16

Trwają ostatnie prace nad tzw. tarczą 3.0. Będzie to już trzeci w ostatnich tygodniach pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców. Będą oni mogli liczyć m.in. na dopłaty do kredytów. Rząd chce też uchronić polskie przedsiębiorstwa przed przejęciami przez zagranicznych inwestorów. Według "Rzeczpospolitej" nowa tarcza będzie ułatwiała właścicielom firm zwolnienia pracowników i obniżkę pensji. Rzecznik rządu zaprzeczył tym doniesieniom.

15.20

Personel przy każdym porodzie musi być specjalnie zabezpieczony, a dzieci chronione. Kontakty z rodzicami muszą być ograniczone – tak wyglądają porody w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w dobie pandemii koronawirusa.

Więcej: Porody w dobie pandemii. W Kielcach ograniczone kontakty dzieci z rodzicami i specjalne zabezpieczenia

14:38

Z surowców najbardziej poszkodowana w czasie epidemii #koronawirus jest ropa, bo aż dwie trzecie wydobycia wykorzystuje się do transportu.

14:20

Dwie dobre wieści z buskiego szpitala powiatowego. Po pierwsze od poniedziałku, 27 kwietnia wznowiły działalność dwa oddziały: geriatria i interna. Są kolejne wyniki ujemne pracowników i pacjentów szpitala.

13

  • Nie chcę stwierdzać zgonów na każdym dyżurze. Chcę żeby było jak dawniej. Jedna, dwie śmierci na miesiąc - doktor Krzysztof Pakosiński ze Szpitala Powiatowego w Busku Zdroju apeluje, żebyśmy nie lekceważyli zagrożenia i nie wierzyli w to, że koronawiurs to zwykła grypa. Lekarz rodzinny właśnie wrócił z przymusowej kwarantanny i już podczas pierwszego dyżuru, musiał stwierdzić dwa zgony.

12:33

Zaktualizowana Tarcza Antykryzysowa oferuje zwolnienie ze składek do ZUS na 3 miesiące również samozatrudnionym z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie- poinformowało Ministerstwo Rozwoju na Twitterze.

12:10

W poniedziałek rano, 27 kwietnia, obok Hali Legionów w Kielcach zaczęło działać mobilne laboratorium medyczne Diagnostyka wykonujące testy na obecność koronawirusa. Bezpłatne badania oferowane są personelowi medycznemu, dla innych mogą się odbywać odpłatnie – cena to 584 złote. Zobacz: Mobilne laboratorium firmy Diagnostyka w Kielcach już działa. Wykona testy na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu

11:11

Grono osób robiących zakupy przez internet znacząco się poszerza, co wykorzystują cyberprzestępcy. Obecnie nagminnie podszywają oni się pod firmy kurierskie. Strasząc zawieszeniem dostawy lub opóźnieniami zachęcają do kliknięcia w link i śledzenia „paczki”. Rozsyłają też faktury za „zakupy” zawierające złośliwy kod i wyłudzają dane przez fałszywe aplikacje bankowe czy serwisy z płatnościami.

10:08

W poniedziałek rano, 27 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. W regionie świętokrzyskim pojawiły się trzy nowe osoby.

9

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu w Jędrzejowie został zamknięty. Zakażona koronawirusem jest jedna osoba z personelu oraz jeden pacjent.

8:14

Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł netto trafiło już do 169,4 tys. przedsiębiorców.

6:59

W poniedziałek w Senacie odbędą się konsultacje w związku z pracami nad ustawą o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (wybory korespondencyjne). Weźmie w nich udział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także eksperci w zakresie prawa wyborczego i ochrony danych osobowych oraz epidemiolodzy i pocztowcy. Marszałek wystosował zaproszenia m.in do prezesa zarządu Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota, byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr n. med. Roberta Flisiaka, a także przedstawicieli związków zawodowych działających w Poczcie Polskiej. We wtorek ustawą zajmą się sejmowe komisje, a Senat rozpatrzy ją na posiedzeniu plenarnym w dniach 5-6 maja br.

6:49

Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom zwalnianie i cięcie wynagrodzeń pracowników - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Do Sejmu ma trafić projekt, który "zawiera np. rozwiązanie, w myśl którego przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.), tylko na podstawie oświadczenia takiego pracodawcy. Nie będzie musiał on takich oszczędności uzgadniać z pracownikami ani działającymi w firmie związkami zawodowymi. Gdyby takie rozwiązanie zastosowali wszyscy polscy przedsiębiorcy w stosunku do wszystkich zatrudnionych, mogliby zaoszczędzić 4 mld zł" - podaje dziennik. Pracodawcy będą mogli zwalniać e-mailem, pierwszej kolejności emerytów i dwuetatowców.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - niedziela, 26 kwietnia 2020:

18

W niedzielę 26 kwietnia po południu w województwie świętokrzyskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. To mężczyzna w sile wieku z powiatu koneckiego.

17.15

Aż o pół setki zmalała w ciągu weekendu liczba osób poddanych kwarantannie w powiecie ostrowieckim. Aktualnie jest ich 117. Więcej: Koronawirus. Ostrowiec i powiat ostrowiecki. O 50 zmalała liczba osób w kwarantannie [RAPORT Z NIEDZIELI, 26 KWIETNIA]

16.40

257 osób z terenu powiatu jędrzejowskiego na godzinę 9 w niedzielę, 26 kwietnia było objętych kwarantanną. Z tej liczby jedynie 3 osoby przebywają w Bocheńcu, w miejscu kwarantanny zbiorowej. Od soboty, liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 15. Raport - niedziela, 26 kwietnia.

11

W niedzielę rano w województwie świętokrzyskim potwierdzono kolejne 2 przypadki zakażenia koronawirusem. To kobieta w sile wieku z powiatu sandomierskiego oraz mężczyzna w sile wieku z Kielc lub powiatu kieleckiego.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa w Świętokrzyskiem - sobota, 25 kwietnia 2020:

20.10

W sobotę w Świętokrzyskiem stwierdzono tylko jeden nowy przypadek zarażenia koronawirusem. To starszy mieszkaniec powiatu sandomierskiego, pacjent oddziału neurologii Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu.

20

W sobotę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnego mieszkańca województwa świętokrzyskiego – to starsza kobieta z powiatu starachowickiego.

13:52

Obecnie nie ma dowodów na to, że ludzie, którzy wyzdrowieli z Covid-19 i mają przeciwciała, nie mogą się ponownie zarazić koronawirusem - oświadczyła w sobotę w komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

12:52

W trzecim etapie otwarte zostaną sale szkolne, hale sportowe, obiekty zamknięte - również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę przy utrzymaniu rygorów sanitarnych. W czwartym etapie otwarte zostaną siłownie, sale fitness, sale taneczne, kręgielnie - miejsca, w których bliżej siebie wszyscy przebywają. - Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Radość kibicowania to to na co wszyscy czekamy. Sport wróci na stadiony i do naszych domów – zapewnia szef rządu.

12:30

W tym tygodniu z powodu koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zamknięte był aż cztery oddziały - Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Klinika Neurochirurgii, Klinika Chirurgii Ogólnej oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych. W sobotę rano całkowicie zamknięty był tylko ten ostatni, pozostałe zaczęły powoli wracać do w pracy. Walka z koronawirusem trwała, szpital uruchomił własne laboratorium do badania testów pod kątem koronawirusa co pozwala na dużo szybsze uzyskiwanie wyników.

12

Od poniedziałku, 20 kwietnia, podczas mszy świętych i nabożeństw w kościele może przebywać jedna osoba na 15 m2. Dotyczy to również diecezji kieleckiej. Te ograniczenia są spowodowane kwestiami bezpieczeństwa z powodu epidemii koronawirusa.

11:40

W sobotę, 25 kwietnia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach obyło się kilka ślubów, których ze względu na epidemię koronawirusa, udzielono w wyjątkowych, wręcz historycznych okolicznościach. W uroczystości mogą brać tylko najbliżsi. Z reguły do urzędu wchodzą więc państwo młodzi i świadkowie. Obowiązkowo w maseczce ochronnej na twarzy i z reguły rękawicach na dłoniach. Zobacz: Śluby w dobie epidemii koronawirusa w Kielcach. Oto młodzi, którzy powiedzieli sobie "tak" w sobotę 25 kwietnia (ZDJĘCIA)

10:28

Kardiolodzy biją na alarm: Coraz więcej osób z chorobami serca nie dzwoni po pomoc ze strachu przed zarażeniem koronawirusem w szpitalu. - Tygodniowo mieliśmy ok. 20 pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Teraz bywa, że w tygodniu jest ich 4. I to samo jest w innych ośrodkach na Podkarpaciu. A przecież ci chorzy nagle nie wyzdrowieli – mówi dr hab. med. Prof. UR Andrzej Przybylski.

9:39

Po złagodzeniu obostrzeń w kościołach może być nieco więcej wiernych podczas nabożeństw. Nadal jednak należy zachowywać zasady bezpieczeństwa. Poza kapłanami i osobami pełniącymi funkcje liturgiczne w świątyni może się znajdować 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Można uczestniczyć we Mszy Świętej poza Kościołem – w takim przypadku należy jednak zachować odstęp 2 metrów od innych osób. Otwarte zostały także cmentarze.

9:27

Sondaż SW Research dla Rp.pl: 49,8% ankietowanych Polaków uważa, że rząd powinien wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej. 33,2% ma zdanie przeciwne. 17% respondentów nie ma opinii w tej sprawie.

9:10

Coraz więcej osób zdrowieje, coraz mniej jest pod nadzorem epidemicznym oraz na kwarantannie.

8:12

Jak rozwija się epidemia koronawirusa SARS CoV-2 w Polsce? Sprawdź na wykresie:

7:26

Według przypuszczeń niektórych naukowców, koronawirus może być hamowany przez… nikotynę. Tak wynika z badań prof. Zahira Amoura, którego grupa badawcza przetestowała we Francji ponad 500 osób zakażonych koronawirusem. Prof. Jean-Pierre Changeux z Instytutu Pasteura i College de France powiedział, że nikotyna może „konkurować” z SARS-CoV-2:

Stawiamy hipotezę, że nikotyna przyczepia się do receptorów komórkowych, które wykorzystywane są też przez koronawirusa, co utrudnia mu wnikanie do komórki.

Jak podaje RMF, francuski rząd ogłosił ograniczenie sprzedaży plastrów z nikotyną oraz innych produktów, które ułatwiają rzucanie palenia.

7:06

Wieczorne orędzie Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego nie schodzi z ust komentatorów politycznych. Tomasz Grodzki apelował do rządu o przesunięcie wyborów na czas, gdy epidemia się uspokoi. Słowa Marszałka skrytykował m.in. Stanisław Karczewski, senator PiS.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie