Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Co robić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy chorzy na koronawirusa? Objawy koronawirusa, procedury

AIP
Koronawirus w Polsce. W środę rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Co robić w sytuacji, gdy mamy objawy grypopodobne i podejrzewamy u siebie koronawirusa? Jakie są zalecenie resortu zdrowia?

Jeśli masz gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, to:

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub powiadom telefonicznie swojego lekarza rodzinnego
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jak się uchronić przed koronawirusem?

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej:

  • gorączką,
  • kaszlem,
  • dusznościami,
  • bólami mięśni,
  • zmęczeniem.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE?
>> Sprawdź w naszym sklepie <<

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, kt&oacute;ry od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się r&oacute;wnież w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środk&oacute;w? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasob&oacute;w danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, kt&oacute;re z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Co robić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy chorzy na koronawirusa? Objawy koronawirusa, procedury - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie