Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Korowód Niepodległości” w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Poseł Maria Zuba i wojewoda Agata Wojtyszek z najlepszymi uczniami, nagrodzonymi w historyczny quizie
Poseł Maria Zuba i wojewoda Agata Wojtyszek z najlepszymi uczniami, nagrodzonymi w historyczny quizie Kazimierz Cuch
Patriotyczny „Korowód Niepodległości” zawitał do Starachowic. To już czwarte spotkanie w ramach akcji wojewody świętokrzyskiego- Agaty Wojtyszek, skierowane do dzieci i młodzieży. Przybyli uczniowie ze szkół powiatu starachowickiego oraz samych Starachowic.

Wcześniej korowód był w Kielcach, Jędrzejowie i Włoszczowie. Kolejne spotkania, w pozostałych powiatach naszego województwa, zaplanowano na styczeń.

Ostatnie w tym roku spotkanie w Starachowickim Centrum Kultury, stało pod znakiem historycznych prelekcji, wystaw, ciekawych quizów, patriotycznych zabaw i innych atrakcji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Były ekspozycje historyczne Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Tu Krzysztof Zbrożyna prezentował między innymi pocisk od produkowanej w Starachowicach armaty przeciwlotniczej, na licencji Boforsa.

Atrakcje dla uczniów

Uczniowie mogli spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz przy fotościance. Były maskotki młodego patrioty i marszałka Józefa Piłsudskiego. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”. Uczniowie szkół podstawowych dostali patriotyczne wiatraczki, a uczniowie gimnazjów małe flagi narodowe. W korowodzie uczestniczą członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy opowiadają młodym ludziom, jak wielką przygodą i pasją może być aktywność w tego typu organizacjach. Zachęcają do zaangażowania się w ich działalność.

Główne założenia inicjatywy, która jest organizowana w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa 2017-2021”, pod hasłem- apelem pani wojewody „Wspólnie uczcijmy 100-lecie naszej niepodległości”, opierają się na patriotycznych spotkaniach w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją.

W starachowickim spotkaniu uczestniczyły posłanki Prawa i Sprawiedliwości - Anna Krupka i Maria Zuba oraz świętokrzyski wicekurator oświaty Tomasz Pleban. Lekcję historyczną dla gimnazjalistów poprowadził doktor Marek Jończyk- pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura Kielce.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE: Przegrana Ryszarda Petru. "Popełniał błędy, ale zawsze za nie przepraszał"

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie