Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Młodzawach Małych ma już 300 lat. Był piękny jubileusz i uroczysta msza święta [ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Kościół Świętego Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych.
Kościół Świętego Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych. Wikipedia, Krkpr, CC BY-SA 4.0
Kościół Świętego Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych ma już 300 lat. Ten piękny, okrągły jubileusz obchodzono w niedzielę, 31 maja. Była uroczysta msza święta. Liturgii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

W tym roku obchodzimy piękny jubileusz związany z kościołem Świętego Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych Świątynia została wybudowana 300 lat temu. Tę wyjątkową rocznicę uczczono w niedzielę, 31 maja uroczystą mszą świętą.

Uczestniczyły w niej panie z koła gospodyń wiejskich, strażacy, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz. Obecny był burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badruak, który od wielu lat podkreśla, że kościół w Młodzawach to jedna z pereł Ponidzia.

Liturgii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Wierni zgromadzeni w kościele wysłuchali poruszających słów. Ksiądz biskup podkreślał, że kościół w Młodzawach jest pod każdym względem wyjątkowy - pod względem architektury i wnętrza, co świadczy o wielu pokoleniach, które dokładają wszelkich starań aby dbać o tę świątynię. - To niezwykle ważne, ponieważ każda świątynia jest miejscem, przestrzenią, gdzie przeżywamy wartości ewangeliczne od chrztu świętego, przez dojrzewanie wiary oraz żegnanie naszych najbliższych - podkreślał ksiądz biskup Jan Piotrowski.

Kościół w Młodzawach ma niesamowitą historię

Podczas niedzielnego jubileuszu, obecny proboszcz parafii w Młodzawach Małych Jan Tokarczyk mówił o historii kościoła w Młodzawach. Sięga XIV wieku. Pierwsza świątynia, która tam powstała była drewniana i istniała jeszcze przed 1326 roku. Drugi młodzawski kościół został spalony przez Kozaków około 1660 roku. Budowa kościoła murowanego, który po dziś dzień istnieje rozpoczęła się około 1716 roku. Kościół wzniesiony został w latach 1716-1720, prawdopodobnie według projektu Kacpra Bażanki. Ufundowany przez Michała Kępskiego, podczaszego bracławskiego, ówczesnego dzierżawcę tutejszych dóbr. Kościół przebudowano z latach 30. XIX wieku.

Ksiądz Jan Tokarczyk zaznaczył także, że młodzawski kościół to architektoniczna perełka regionu oraz wyjątkowy kościół o czym świadczą między innymi inskrypcje na murach zewnętrznych i wewnętrznych świątyni - będące świadectwem wyproszonych tam łask i uzdrowień.

Młodzawska świątynia to także miejsce pochówku Aleksandra Wielopolskiego. Był to XIII ordynat pińczowski, naczelnik Rządu Cywilnego, wiceprezes Rady Stanu Królestwa Kongresowego, szambelan dworu królewskiego Mikołaja I Romanowa w 1830. Jego marmurowy nagrobek usytuowany jest w kościele pomiędzy prezbiterium, a północnym ramieniem transeptu.

Skrzynia pełna skarbów przyczyniła się do budowy kościoła w Młodzawach?

Co ciekawe, z kościołem w Młodzawach Małych związana jest historia o skrzyni pełnej skarbów. Ponoć Szewdzi w czasie "potopu szwedzkiego" zakopali ją na wzgórzu kościelnym, a później dzięki odkrytym w niej kosztownościom wybudowano kościół. Odrestaurowana skrzynia przechowywana jest w zakrystii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie