Koszykówka. Mateusz Ponitka ograł Serbów! Polski kapitan - grecki tytan. Pierwsza wygrana Panathinaikosu w Eurolidze

Paweł Wiśniewski
Po raz pierwszy w barwach Panathinaikos B.C. OPAP Ateny, Mateusz Ponitka zdobył 10 punktów w jednym meczu www.euroleaguebasketball.net
W 2. kolejce rozgrywek Euroligi koszykarzy sezonu 2022/2023, drużyna Mateusza Ponitki - Panathinaikos B.C. OPAP Ateny pokonała w meczu wyjazdowym zespół KK Crvena zvezda Belgrad 77:75 (18:24, 24:14, 15:18, 20:19). Kapitan reprezentacji Polski zdobył kluczowe punkty, przy remisie 73:73, na 21 sekund przed końcem! To pierwsza wygrana greckiej ekipy w zmaganiach „2022-23 Turkish Airlines EuroLeague”, a Ponitka jest jedynym Polakiem w rywalizacji najlepszych klubów Europy.

I tym razem Mateusz Ponitka nie znalazł uznania w koncepcji szkoleniowej czarnogórskiego trenera Dejana Radonjica i ponownie znalazł się poza pierwszą „piątką”. W sumie spędził jednak na parkiecie 21:37 minuty, czyli… standardowo. Co ciekawe - 8 z - 10 punktów rzuconych w spotkaniu, uzyskał w czwartej kwarcie...
Ponadto miał cztery zbiórki, trzy asysty, dwa przechwyty i dwie straty. Wszystkie statystyki złożyły się na drugi w zespole wskaźnik efektywności - 17. Polak trafił trzy z pięciu rzutów za dwa punkty i wszystkie cztery przyznane mu wolne.

Teraz Berlin

Od początku, spotkanie było bardzo zacięte, grecki klub prowadził w pierwszej połowie maksymalnie różnicą czterech punktów, a gospodarze pięciu (68:63) w 34. minucie. Panathinaikos doprowadził do remisu 73:73 na 97 sekund przed końcem czwartej kwarty. Przez ponad minutę zawodnicy obydwu ekip pudłowali i dopiero rzut Mateusza Ponitki na 21 sekund dał Panathinaikosowi prowadzenie, którego przyjezdny zespół nie oddał już do końca.
Najwięcej punktów dla „Koniczynek” zdobył Litwin Marius Grigonis - 17.

Na inaugurację Euroligi sezonu 2022/2023, Panathinaikos uległ na własnym parkiecie - po zaciętej walce - słynnemu Realowi Madryt 68:71. W 3. kolejce, 19 października br. (środa), klub z Aten zmierzy się w Berlinie z teamem ALBA.