Kotłownia i wysoki komin wkrótce znikną z krajobrazu Kielc? Będzie duża inwestycja dla szpitali

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Ten komin wkrótce powinien zniknąć z krajobrazu Kielc Aleksander Piekarski
Jest zielone światło dla dużej inwestycji proekologicznej zakładającej likwidację kotłowni węglowej obsługującej Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. W ciągu dwóch lat obiekt będący zmorą mieszkańców osiedli Czarnów, Ślichowice i Pod Dalnią powinien zniknąć, łącznie ze szpecącym krajobraz kominem. Koszt przedsięwzięcia to około 18 milionów złotych.

Komisja Europejska wyraziła wstępną zgodę na współfinansowanie tego projektu w ramach instrumentu REACT EU, a to oznacza jego szybszą realizację, jeszcze w tej perspektywie unijnej.

O szczegółach mówili w czwartek podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Bartosz Stemplewski, radna Sejmiku Magdalena Zieleń, dyrektor PGE Energia Ciepła - Oddział Elektrociepłownia w Kielcach Zbigniew Duda oraz dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Jacek Sułek.

REACT EU to unijne wsparcie dla regionów, które będzie miało kluczowe znaczenie w trzech najbliższych latach dla odbudowy gospodarki dotkniętej skutkami kryzysu koronawirusa oraz pobudzenia inwestycji. To forma pomocy dla regionów w okresie przejściowym między perspektywami unijnymi – kończącą się i obecnie rozpoczynającą. Ogółem Polska z puli pieniędzy przeznaczonych na ten cel ma otrzymać 2 miliardy euro. Działania objęte REACT EU będą kwalifikowały się do finansowania od 1 lutego 2020 roku z mocą wsteczną, pieniądze będzie można wykorzystywać do końca 2023 roku. Oznacza to w praktyce, że projekty, które zostaną zakwalifikowane do realizacji w ramach tego instrumentu, nie będą musiały czekać na uruchomienie nowej unijnej perspektywy, lecz mogą liczyć na szybką realizację w ramach programów unijnych na lata 2014 - 2020.

- Otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej wstępne, robocze zapewnienie, że w ramach REACT EU będziemy mogli sfinansować duże przedsięwzięcie zakładające likwidację nieefektownej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej obsługującej Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Roczne zużycie węgla na potrzeby obu lecznic wynosi 5 500 ton, a to przekłada się na bardzo wysoką emisję dwutlenku węgla do powietrza – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Wicemarszałek Marek Bogusławski nie ma wątpliwości, że projekt doskonale wpisuje się w założenia REACT EU. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach tego instrumentu na wsparcie mogą liczyć następujące sektory: ochrona zdrowia, infrastruktura energetyczna, cyfryzacja oraz przedsiębiorczość.

- Projekt wpisuje się w obszary wsparcia związane z poprawą funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w tym e-zdrowie, innowacyjną gospodarką, infrastrukturą energetyczną, a także ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnieniem zrównoważonego rozwoju regionalnego - wylicza wicemarszałek Bogusławski. – Jego najważniejszymi efektami będą - zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz redukcja emisji pyłów i gazów do atmosfery, w tym – dwutlenku węgla.

Projekt zakłada realizację czterech zadań: wykonanie przyłącza cieplnego do sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce oraz węzłów cieplnych, instalację nowych źródeł pary zlokalizowanych bezpośrednio na terenie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i szpitala wojewódzkiego, budowę źródła rezerwowego (w oparciu o kocioł wodny gazowy lub elektrodowy) oraz modernizację sieci ciepłowniczej. Ich szacunkowy koszt to 18,5 miliona złotych.

Zadowolenia z możliwości realizacji projektu nie krył profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: - To ważny dzień dla mieszkańców Kielc, a szczególnie dla mieszkańców osiedla Czarnów, Ślichowice i Pod Dalnią. Ma to związek z kominem naszej kotłowni, który króluje nad tymi osiedlami. Z perspektywy kilkudziesięciu lat mogę powiedzieć, że kilkukrotnie podejmowane próby rozwiązania tego problemu napotykały na swojej drodze różne trudności. Dziś widzimy, że szeroka współpraca zaowocowała konkretnymi rozwiązaniami. Wiemy już, że będzie wykonane przyłącze z Elektrociepłowni dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W końcu problem kotłowni Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zostanie po wielu latach rozwiązany.

Województwo świętokrzyskie w ramach REACT EU w pierwszej transzy otrzyma 15 milionów 885 tysięcy euro, czyli ponad 72 miliony złotych. Natomiast druga transza pieniędzy ma być uruchomiona w IV kwartale 2021 roku.

- Naszym celem jest, by w sposób jak najbardziej skuteczny i efektywny wykorzystać fundusze, które otrzymamy w ramach REACT EU – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie