Kotły klasy 5 – dla kogo są przeznaczone? Wady i zalet...

  Kotły klasy 5 – dla kogo są przeznaczone? Wady i zalet kotłów klasy 5

  .

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kotły klasy 5 – dla kogo są przeznaczone? Wady i zalet kotłów klasy 5
  Kotły klasy 5 powstały dzięki nowoczesnym technologiom i wieloletnim badaniom. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie emisji spalin pochodzących z przydomowych pieców. Powodem wynalezienia kotłów generacji 5 był przede wszystkim mocno odczuwalny smog w okresie zimowym. Kotły klasy 5 są urządzeniami, które pomogą znacząco zmniejszyć emisję gazów i pyłów, niestety są nieco droższe od kotłów słabszych klas. Dlatego rodzi się problem wśród właścicieli gospodarstw domowych – jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać do swojego domu? Poniżej zostaną przedstawione cenne uwagi odnośnie kotłów klasy 5, które pomogą Ci zdecydować, jaki kocioł powinieneś zakupić.
  Kotły klasy 5 – dla kogo są przeznaczone? Wady i zalet kotłów klasy 5

  Ekologiczne grzanie – kto powinien je wybrać?  Kotły 5 klasy zazwyczaj posiadają palniki przystosowane do spalania biomasy, ekogroszku lub pelletu. Należą do urządzeń zautomatyzowanych i wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Kotły klasy 5 samodzielnie się oczyszczają i zbierają popiół w jedno miejsce. Dodatkowo większość modeli ma samoczynny zapłon paliwa lub możliwość automatycznego sterowania urządzeniem przez internet.
  Jednym z renomowanych producentów kotłów klasy 5 jest firma Moderator, która oferuje wiele rodzajów pieców centralnego ogrzewania. Równie bogatą ofertą kotłów klasy 5 mogą pochwalić się firmy takie jak: Defro, Sas, Cichewicz, Lazar, Greń oraz Kostrzewa.

  Kotły klasy 5 są bogato wyposażone, ekologiczne i automatyczne to przede wszystkim ich główne zalety. Jedyną wadą jest cena kotłów klasy 5 – większość z nich kosztuje często ponad 10 tysięcy złotych. Dlatego głównie piece klasy 5 są wybierane przez osoby zamożne. Obecnie państwo polskie dokłada starań, wprowadza programy ekologiczne i zaczyna umożliwiać otrzymanie dofinansowania na wymianę starych kotłów. Zatem zanim postanowimy zakupić nowoczesny kocioł klasy 5, warto się rozejrzeć za opcjami finansowania urządzeń przez państwo.

  Czy mamy pewność, że inwestycja w kocioł klasy 5 nam się zwróci?

  Niestety zakup kotła klasy 5 nie daje nam pewności zwrotu kosztów przez cały czas eksploatacji pieca. Kotły klasy 5 mają wiele zalet:
  • zapewniają bezobsługowa eksploatacje
  • estetyczny wygląd kotła
  • wysoki komfortu użytkowania
  • sprawność cieplna tych pieców jest wyższa, przekracza często 90 % co w stosunku do tańszych kotłów retortowych lub zasypowych jest wartością dobrą (starsze modele kotłów posiadają efektywność około 75 %).


  Sprawność cieplna to bardzo istotna kwestia kotłów centralnego ogrzewania. Oznacza ona stosunek ciepła wytwarzanego do dostarczonego – przykładowo dostarczając 10 kg paliwa, można wyliczyć ile procent się zmarnuje na straty. Dostarczone paliwo nigdy w całości się nie spala, zawsze powstają małe straty:
  • straty kominkowe
  • straty niezupełnego spalania z powodu konstrukcji kotła lub palnika
  • straty wynikające ze złej jakości paliwa
  • straty paleniskowe


  Reasumując kotły centralnego ogrzewania wykazujące sprawność w granicach 70% w stosunku do pieców o wydajności 90% spalają około 20% więcej paliwa. Koszt kotła klasy 5 mającego sprawność 90% zatem jest urządzeniem opłacalnym, jeżeli zamierzamy korzystać z niego przez bardzo długi czas, przez który wydatek nam się zwróci.

  Na co warto zwrócić uwagę zakupując kotły klasy 5?  Kotły klasy 5, a paliwo
  Zanim zakupimy odpowiedni kocioł klasy 5 musimy przemyśleć jaki rodzaj paliwa będzie dla nas najlepszy. Jeżeli chcemy bowiem spalać biomasę lub pellet, podajemy ją wrzucając lub z wykorzystaniem tzw. ślimaka dawkując odpowiednio paliwo. Każdy kocioł klasy 5 ma wiele opcji ustawień między innymi: różne regulacje paliwa, czy też modulację mocy palinka. Palniki w kotłach centralnego ogrzewania powinny działać na zasadzie modulacji mocy oraz ustawień on/off, z jakimi spotkać się można w przypadku palników olejowych.

  Kotły klasy 5 spalające ekogroszek czy węgiel działają na innym systemie podawania z podtrzymaniem żaru. Taki system jest nieco tańszy ale niestety nadający się wyłącznie do węgli i miałów. W przypadku stosowania biomasy taki system byłby zbyt paliwożerny i podwyższył by znacząco koszta eksploatacji urządzenia.

  Inne tańsze warianty grzania  Dość drogie kotły klasy 5 na pellet czy biomasę mają wiele alternatywnych modeli, należą do nich:


  Wybierając odpowiedni kocioł do swojego domu, trzeba przemyśleć co dla nas jest najistotniejsze. Czy chcemy grzać tanio (wydać więcej na system grzewczy ale go potem tanio użytkować)? W tej sytuacji najlepiej wybrać pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub zrębki (tańsze paliwa niż pellet i węgiel). Czy raczej od początku stawiamy na tani piec, ale mamy świadomość większych płatności za jego eksploatację. Podczas wyboru kotła centralnego ogrzewania, trzeba pamiętać, że technika stale się rozwija i nie zawsze opłaca się kupować urządzenia, które mają nam służyć przez kilkadziesiąt lat.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo