Kraina pięknych koni - urzekające widowisko w Michałowie

  Kraina pięknych koni - urzekające widowisko w Michałowie

  Michał IMOSA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wojewoda Bożentyna Pałka–Koruba nie opuściła żadnej z trzech odsłon imprezy "Świętokrzyskie – kraina pięknych koni”.

  Wojewoda Bożentyna Pałka–Koruba nie opuściła żadnej z trzech odsłon imprezy "Świętokrzyskie – kraina pięknych koni”. ©Michał Imosa

  W miniona niedzielę wybiegi Stadniny Michałów gościły tysiące turystów i wczasowiczów, którzy obejrzeli tu ostatni akord trzyletniego programu pod hasłem "Świętokrzyskie - kraina pięknych koni".
  Wojewoda Bożentyna Pałka–Koruba nie opuściła żadnej z trzech odsłon imprezy "Świętokrzyskie – kraina pięknych koni”.

  Wojewoda Bożentyna Pałka–Koruba nie opuściła żadnej z trzech odsłon imprezy "Świętokrzyskie – kraina pięknych koni”. ©Michał Imosa

  Staruszek, 18-letni Ekstern wygrał w swej karierze wszystkie pokazy w jakich uczestniczył i nadal pozostaje najdroższym reproduktorem w Polsce. Michał Imosa

  Staruszek, 18-letni Ekstern wygrał w swej karierze wszystkie pokazy w jakich uczestniczył i nadal pozostaje najdroższym reproduktorem w Polsce.
  (fot. Michał Imosa)


  Stadnina Koni Michałów i Wojewódzki Dom Kultury zamknęły tym widowiskiem plenerowym wielką akcję promocji regionu świętokrzyskiego - w tym także Michałowa, który chlubi się najlepszą na świecie stadniną koni arabskich czystej krwi.

  - Szkoda, że tak wspaniała impreza edukacyjna i promocyjna dobiega końca.
  Nasz region to szmat wspaniałej historii związanej z końmi, orężem polskim i jeszcze piękniejszym dorobkiem hodowlanym. Dziś zmienia się rola koni w naszym życiu, ale towarzyszą one człowiekowi od tysięcy lat i to na ich grzbietach w dużej mierze dokonał się cywilizacyjny skok rozwoju ludzkości - mówi inżynier Antoni Chmielarski, hodowca koni małopolskich i prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego Ponidzie z Pińczowa.

  Niedzielnemu show w Michałowie towarzyszyła wielka wystawa fotograficzna obrazująca wydarzenia z minionych dwóch odsłon projektu. Ciekawe prezentacje przygotowały także gmina Michałów i Ministerstwa Obrony Narodowej, które zachęcało młodych do wstępowania w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Nie zabrakło oferty gospodarstw agroturystycznych proponujących między innymi jeździectwo sportowe i rekreacyjne.

  Paradę najpiękniejszych michałowskich koni arabskich poprowadził przy mikrofonie dyrektor Jerzy Białobok. Widzowie mogli podziwiać konie, które przysporzyły i nadal przysparzają chwały ponidziańskiej stadninie. Paradę rozpoczęły ogiery - zarówno te młode, jak i najbardziej zasłużone dla hodowli. Nie mogło zabraknąć nestora w tym gronie - nigdy i nigdzie na świecie niepokonanego siwego Eksterna, który w tym roku skończy 18 lat, ale nadal pozostaje najdroższym reproduktorem w Polsce. Wśród klaczy zachwyt wzbudziły dwie najmłodsze gwiazdy w kraju, czyli Emandilla i Wieża Mocy, które dubeltowo wygrały w tym roku Młodzieżowy Czempionat Polski. Nie zabrakło także tych, które podbiły Amerykę - zdobywczyni Pucharu Świata w Las Vegas Emandorii i zasłużonej czempionki El Dorady. Ta ostatnia, oprócz trudnej do wyliczenia listy tytułów przysporzyła stadninie ponad 2 miliony euro, bo za taką sumę sprzedano dotychczas jej potomstwo.

  Na estradzie widzowie oglądali prezentacje artystyczne w tym zespoły taneczne i muzyczne. Urzekająco piękny pokaz ujeżdżania zsynchronizowanego zaprezentowali Paulina Koziara na ogierze Złocień i Krzysztof Cyra na Grafiku. W Michałowie nie mogło zabraknąć parady zaprzęgów, dynamicznego pokazu koni huculskich, czy rekonstrukcji historycznej pod tytułem "1000 lat tradycji jazdy polskiej".


  U progu swej miejmy nadzieje wielkiej kariery stoi dwuletnia gniada Wieża Mocy – Narodowa i Młodzieżowa Czempionka Polski. Michał Imosa


  U progu swej miejmy nadzieje wielkiej kariery stoi dwuletnia gniada Wieża Mocy - Narodowa i Młodzieżowa Czempionka Polski.
  (fot. Michał Imosa)  Synchroniczny pokaz ujeżdżania w wykonaniu Pauliny Koziary na Złocieniu i Krzysztofa Cyry na Grafiku urzekał pięknem gracją i szykiem i nagrodzono ten balet długotrwała owacją. Michał Imosa


  Synchroniczny pokaz ujeżdżania w wykonaniu Pauliny Koziary na Złocieniu i Krzysztofa Cyry na Grafiku urzekał pięknem gracją i szykiem i nagrodzono ten balet długotrwała owacją.
  (fot. Michał Imosa)  Siarczysty krakowiak w wykonaniu kieleckich profesjonalistów wspaniale wkomponowywał się w klimaty obrazów rodu Kossaków. Michał Imosa


  Siarczysty krakowiak w wykonaniu kieleckich profesjonalistów wspaniale wkomponowywał się w klimaty obrazów rodu Kossaków.
  (fot. Michał Imosa)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce