Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt na zakup mieszkania coraz częściej bierzemy przez firmę pośrednictwa finansowego. Dlaczego?

Zbigniew Biskupski AIP
Przemysław Świderski / Polska Press
Coraz chętniej korzystamy z firm zajmujących się pośrednictwem finansowym – i to przy tak poważnych transakcjach jak kredyt hipoteczny czy inwestowanie oszczędności.

Zaciąganie kredytu hipotecznego z wykorzystaniem pośrednika finansowego ma tę zaletę, że oszczędza czas potrzebny na zapoznanie się z ofertą wielu banków oferujących taki produkt.

Pośrednicy finansowi przejmując rynek kredytów hipotecznych zwolnili banki z części kosztów działalności

Często porównanie ze sobą konkretnych kredytów wymaga dużej wiedzy specjalistycznej, która nie jest mocną stroną osoby ubiegającej się o pożyczkę. Co innego pośrednik. Owszem, nie działa on charytatywnie i jego usługa ma swoją cenę, ale w ogólnym bilansie wcale nie musimy za kredyt, na który się zdecydujemy, zapłacić wcale więcej niż gdybyśmy zaciągali go w banku. Wynika to z tego, że pośrednicy finansowi działają w oparciu o umowy zawarte z bankami, które wypłacają im prowizję za kredyty, które pośrednikom uda się sfinalizować. By zachować konkurencyjność, firmy pośrednictwa zazwyczaj z tej prowizji pokrywają swoje wynagrodzenie.

Połowa rynku hipotek

Ponad 50 proc. wartości sprzedawanych kredytów hipotecznych przechodzi przez ręce pośredników. W całym 2018 roku wartość kredytów hipotecznych, udzielonych przez pośredników finansowych zrzeszonych w KPF i ZFPF, osiągnęła ponad 28 mld zł. To wyraźny wzrost w porównaniu do roku 2017 – o 7,7 mld zł, a w ujęciu procentowym o 37,8 proc. Jednocześnie, to najwyższa wartość od siedmiu lat, czyli odkąd Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych realizuje badania tego sektora usług finansowych.
Współpraca między bankami a pośrednikami rozkwitła w czasach poprzedniego boomu kredytów hipotecznych, kiedy to skala popytu na ten produkt przewyższała możliwości operacyjne banków, a ich rozbudowanie wymagałoby nakładów inwestycyjnych na nowe placówki. Dekada, która minęła, pokazała, że współpraca ta przyniosła korzyści obu stronom. Bankom pozwoliła na rozwój bez konieczności inwestowania w „mury” oraz zatrudnianie nowych pracowników. Zakumulowane przez pośredników środki pozwoliły zaś na inwestycje w technologie i stałe powiększanie własnej efektywności.

Składki emerytalne w ZUS wszystkich, którzy czekają na emeryturę zostaną zwaloryzowane o około 10 proc. Kiedy i co to znaczy dla przyszłych emerytów? Dlaczego warto poczekać z wnioskiem o emeryturę? Po prostu kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

– Wyniki sprzedażowe, jakie wypracowali pośrednicy w ubiegłym roku, wskazują jednoznacznie, że dla całego sektora, kredyt hipoteczny jest podstawą ich działalności. To dlatego czynniki kształtujące popyt na kredyty są niezwykle istotne dla krótkookresowych prognoz funkcjonowania branży pośrednictwa finansowego – o wiele bardziej niż ryzyka makroekonomiczne czy sytuacja na rynku bankowym – zauważa dr Mirosław A. Bieszki, Doradca KPF ds. ekonomicznych.

Perspektywa z niewiadomą

Rynek pośrednictwa finansowego stał się więc ściśle uzależniony od sytuacji na rynku nieruchomości. – Wyniki sprzedażowe, jakie wypracowali pośrednicy w ubiegłym roku, wskazują jednoznacznie, że dla całego sektora, kredyt hipoteczny jest podstawą ich działalności. – podkreśla dr Mirosław A. Bieszki.

Po okresie boomu wielu analityków spodziewa się zahamowania spadku i to budzi także niepokój pośredników. – Jakakolwiek zmiana sytuacji na rynku kredytów hipotecznych wpłynie na funkcjonowanie sektora pośrednictwa. Pośrednicy i banki to dziś bowiem system naczyń połączonych. O ile proste produkty bankowości detalicznej łatwo zastąpić technologią, to doświadczenia światowe pokazują, że kredyt hipoteczny jest produktem konserwatywnym, wymagającym doradztwa. Nie bez znaczenia są też regulacje, które komplikują proces sprzedaży i nie pozwalają na ich automatyzację w bankach. Banki są wysoce zależne od pośredników w zakresie sprzedaży kredytów hipotecznych – podsumowuje dr Bieszki.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyt na zakup mieszkania coraz częściej bierzemy przez firmę pośrednictwa finansowego. Dlaczego? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie