Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredytowa pomoc dla bezrobotnych

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Osoby, które straciły pracę w naszym regionie rzadko starają się o dopłaty do kredytu mieszkaniowego

Nie dla każdego

Nie dla każdego

Pomocy w spłacie kredytu mieszkaniowego nie dostaną osoby, które:
— wynajmują mieszkanie lub inny lokal,
— zostały zwolnione z pracy dyscyplinarnie
lub same z niej zrezygnowały.

Osoby, które utraciły pracę, a muszą spłacać raty kredytu na mieszkanie lub dom, mogą liczyć na pomoc rządu. Taka pomoc jest możliwa, dzięki rządowej ustawie o pomocy państwa, w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc ta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które utraciły pracę lub musiały zamknąć firmę, zarejestrowały się jako osoby bezrobotne i otrzymały prawo do zasiłku. MOgą nią być objęci także małżonkowie, mający wspólność majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek nie będący kredytobiorcą. O pomoc może starać się więc na przykład mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Jednak na wsparcie w spłacie rat może liczyć tylko osoba mająca jedno mieszkanie albo dom jednorodzinny obciążony kredytem hipotecznym.

WAŻNE PROCEDURY
Aby skorzystać z pomocy państwa w spłacaniu kredytu należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Koniecznie trzeba też przedstawić otrzymane z banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu, oświadczenie zawierające informacje o udzielonym kredycie (waluta, wysokość rat w złotówkach i terminy spłat na okres najbliższych 12 miesięcy). Kolejna konieczna rzecz to złożenie wniosku do starosty o udzielenie pomocy, w spłacie kredytu wraz z oświadczeniem banku.

O przyznaniu pomocy decyduje starosta w formie decyzji przekazywanej kredytobiorcy. W decyzji tej określona jest wysokość przyznanej dopłaty, ale pomoc może być przyznana maksymalnie na jeden rok w wysokości do 1200 zł miesięcznie. Takie wsparcie jest wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bezpośrednio na konto banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu, a nie do rąk osoby, której została przyznana pomoc.

ILE SIE ODDAJE?
Osoba której udzielono pomocy ma obowiązek monitorowania zasad rozliczania pomocy w banku. Musi również poinformować o utracie statusu bezrobotnego jeśli znajdzie pracę w trakcie otrzymywania dofinansowania do kredytu. Musi także informować o sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego, wypowiedzeniu umowy kredytu mieszkaniowego lub podjęciu czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania.

Pieniądze zwraca się w 2 lata od zakończenia otrzymywania dopłat. Państwo może rozłożyć należność na 8 lat w równych i nieoprocentowanych miesięcznych rat.
Jeżeli więc bezrobotny otrzymał maksymalną pomoc w wysokości 1200 złotych miesięcznie przez okres roku, to będzie ją zwracał w wysokości 150 złotych miesięcznie przez okres 96 miesięcy. Co najmniej 30 dni przed terminem wpłaty pierwszej zwracanej raty starosta poinformuje o tym, że trzeba zacząć spłacać pomoc, a także o wysokości miesięcznej raty. Wskaże też numer rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat.

Po ubezpieczeniu

Zdzisław Kowalski, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach: - Uzyskaniem pomocy tego typu interesują się raczej osoby zagrożone utratą pracy niż już u nas zarejestrowane. Można to wytłumaczyć tym, że pomoc państwa w spłacie rat kredytów hipotecznych jest skierowana do osób mniej zaradnych, które po utracie pracy długo mają problemy ze znalezieniem kolejnej. A takie mało operatywne osoby rzadko decydują się na zaciągniecie dużych kredytów.

Po ubezpieczeniu

Jeśli kredytobiorca ubezpieczył kredyt od ryzyka utraty pracy ubezpieczyciel pokryje mu określoną w umowie liczbę rat kredytu. Po okresie spłacania rat przez ubezpieczyciela kredytobiorca wciąż jest bezrobotny. Wówczas może liczyć na pomoc państwa, mimo iż wcześniej korzystał z innego świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie