Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krystian z Sandomierza walczy o sprawiedliwość dla pracowników służby zdrowia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Związany z Sandomierzem Krystian Karol Krasowski walczy o sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników służby zdrowia. Do akcji przyłącza się do niej coraz więcej osób. Obecnie sprawa dotyczy również dodatkowych pieniędzy dla personelu walczącego ze skutkami pandemii. - Nie tylko lekarze i pielęgniarki mają styczność z zakażonym pacjentem – podkreśla.

Krystian Karol Krasowski z zawodu jest opiekunem medycznym. Pracuje jako salowy i sanitariusz w szpitalu MSWiA w Warszawie, a ostatnio również w szpitalu tymczasowym na stadionie Narodowym w Warszawie.

Pomysł zrzeszenia personelu pomocniczego w ochronie zdrowia zakiełkował w głowie Krystiana Krasowskiego już wiele lat temu. To jednak ostatnie wydarzenia związane z pandemią, podejściem władz, mediów, społeczeństwa do personelu pomocniczego, skłoniły go do podjęcia zdecydowanych działań. - 5 października na Facebooku powstał fanpage „My pomocnicy”. Kiedy go zakładałem, sądziłem, że to będzie profil dla kilku czy kilkunastu osób. Z czasem zrozumiałem, że potrzeba zrzeszenia nie dotyczy jedynie garstki osób. Po kolejnych polubieniach nazwa fanpage’a zmieniła się na „Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia” - informuje Krystian.

W tym momencie sprawa dotyczy dodatków dla walczących ze skutkami pandemii medyków. - Postanowiliśmy upomnieć się o swoje miejsce w procesie walki z pandemią. Dotyczy to między innymi zaznaczenia swojej obecności, oraz udzielenia należytych gratyfikacji finansowych dla całego personelu pomocniczego, mającego kontakt z pacjentem i materiałem zakażonym – podkreśla Krystian.
To jednak nie wszystko. Nie trudno zauważyć, że choć w mediach głośno jest o lekarzach i pielęgniarkach to o personelu pomocniczym nie mówi się niemal nic. - Chcemy równego traktowania. Nie zależy nam na nazywaniu nas „bohaterami”, ponieważ wykonujemy po prostu swoje obowiązki. Jednak nikt nie zauważa tego, że jesteśmy częścią łańcucha, który bez nas zostałby przerwany. Służba zdrowia nie może bez nas normalnie funkcjonować – podkreśla nasz rozmówca. - Chcielibyśmy też stworzenia jasnego zakresu obowiązków dla każdej grupy zawodowej. Dzięki temu można by uniknąć w przyszłości nadużyć i wykorzystywania personelu pomocniczego w szerokim wachlarzu czynności. Pragniemy też walczyć z patologią. Dotyczy to chociażby oszczędzania na najniższym personelu w placówkach służby zdrowia – wymienia.

Został stworzony list do Ministerstwa Zdrowia, pod którym podpisuje się coraz więcej osób. Po 10 stycznia list trafi do resortu. - Chcemy namówić ludzi, żeby się do nas przyłączali. Niestety, część boi się ewentualnych konsekwencji, a nie ma się czego bać. Naszym następnym etapem być może będzie założenie związku zawodowego – mówi Krystian.

27 października mężczyzna skontaktował się z biurem posłanki Joanny Senyszyn. - Dzięki temu pani profesor wystosowała interpelację poselską, która nie doczekała się, z naszego punktu widzenia, satysfakcjonującej odpowiedzi ze strony Ministerstwa. Poprosiliśmy o pomoc posłankę Marcelinę Zawiszę, która nie odmówiła nam współpracy, dając temu wyraz pismem skierowanym do personelu pomocniczego. Kolejnym parlamentarzystą, który z wyrozumiałością podszedł do tematu, był poseł Grzegorz Napieralski, który nie tylko zadeklarował chęć pomocy, ale i udziela wsparcia naszej inicjatywie. Będziemy rozmawiać z każdym, kto zechce pochylić się nad naszą sprawą, zupełnie niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentuje. Każda taka współpraca przybliża nas do korzystnej legislacji – podkreśla Krystian.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krystian z Sandomierza walczy o sprawiedliwość dla pracowników służby zdrowia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie