Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys w szpitalu w Ostrowcu. Grafik dziurawy, rozwiązania nie ma, dyrektor milczy

Redakcja
archiwum
Kryzys, o którym jeszcze kilka temu nie chciał nikt mówić, zapukał do drzwi szpitala powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od połowy stycznia, na części oddziałów zabraknie kadry lekarskiej. Wszystko dlatego, że rozmowy między dyrekcją placówki a lekarzami, którzy wypowiedzieli klauzule opt - out, zakończyły się kompletną klapą.

Jak już informowaliśmy, klauzulę opt – out, umożliwiającą pracę w wymiarze przekraczającym zwykły lekarski etat, wypowiedziało dokładnie 31 lekarzy ze szpitala powiatowego w Ostrowcu.
Obecnie 30 osób nie zgadza się na dalszą pracę ponadwymiarową za dotychczasowe pieniądze.

- W ostatnim czasie została wprowadzona ustawa o płacach minimalnych w służbie zdrowia i według tej ustawy zarobki lekarza specjalisty oraz pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją są bardzo zbliżone. I tak jak jesteśmy absolutnie za podwyżkami płac dla pielęgniarek, które przez lata są wynagradzane w sposób niedostateczny, tak nie możemy się zgodzić na zrównanie zarobków ze względu na inny poziom kompetencji i odpowiedzialności - mówi Piotr Karbowniczek, lekarz pulmonolog z ponad 20 - letnim stażem.

Lekarzy rażą również różnice w wynagradzaniu nowo przyjmowanych pracowników, w tym rezydentów i tych z wieloletnim stażem pracy.

- Jeśli nowi lekarze takie stawki sobie wynegocjowali to nie mamy nic przeciwko, to ich prawo. Ale my, mając za sobą po 20 i więcej lat pracy w ostrowieckim szpitalu też chcielibyśmy czuć się doceniani tym bardziej, jeśli szpital stać na spełnianie warunków nowych pracowników - mówi kardiolog Piotr Walasik, reprezentujący grupę protestujących lekarzy.

Płaca zasadnicza lekarza specjalisty II stopnia z 10 - letnim stażem wynosi w ostrowieckim szpitalu około 3800 złotych brutto. Lekarze, którzy pracują ponad podstawowe 48 godzin w tygodniu, zarabiają około 4700 złotych brutto. Jednocześnie w ostatnich latach stworzyły się ogromne kominy płacowe, skutkujące ogromnymi różnicami w wynagradzaniu lekarzy na tych stanowiskach i o podobnych kompetencjach.

Jeszcze w ubiegłym piątek dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Rafał Lipiec zapewniał, że chce dojść do porozumienia i zapewnić pacjentom należytą opiekę.

Żadnych propozycji
Na zaplanowane na miniony wtorek spotkanie z władzami szpitala, lekarze szli pełni nadziei na porozumienie. Spotkali się jednak z zupełnie innymi przyjęciem, niż oczekiwali.

- Jedyną propozycją, jaką otrzymaliśmy było to, byśmy wstrzymali się do końca kwartału i poczekali na rozwiązania systemowe, w związku ze zmianą na stanowisku ministra zdrowia – mówi Piotr Walasik. - Jest to dla nas mglista perspektywa, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co działo się w ostatnich latach. Niczego nie zmienia, więc nie mogliśmy się na nią zgodzić. Już mając na uwadze chęć porozumienia, postaraliśmy się o obsadzenie dyżurów do połowy miesiąca. Co będzie dalej, ciężko powiedzieć. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne rozmowy we wtorek, 16 stycznia.

Problem w tym, że 15 stycznia kończy względnie spokojny czas w grafiku dyżurów i od tego dnia rozpoczynają się ogromne luki.

Może okazać się, że lekarzy na dyżurach po prostu zabraknie. Największe problemy występują na oddziałach kardiologii, ginekologii i położnictwa, pulmonologii, chirurgii, neonatologii i neurologii.

Dla przykładu - na oddziale ginekologii i położnictwa, gdzie na etacie pracuje 10 lekarzy, aż 9 osób wypowiedziało klauzulę. Ponieważ jest to oddział o drugim poziomie referencyjności, szpital jest zobowiązany do zapewnienia na dyżurze dwóch lekarzy, w tym jednego specjalisty.

Wielka niewiadoma
Co w kwestii obsady dyżurów i zapewnienia opieki pacjentom robią władze szpitala i powiatu, który odpowiada za zapewnienie mieszkańcom opieki zdrowotnej - nie wiadomo.

Mimo wielokrotnych prób kontaktu, nie udało nam się porozmawiać z dyrektorem Rafałem Lipcem, który najpierw był zajęty, a później niedostępny dla dziennikarzy.

Wody w usta nabrał także starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, odsyłając z pytaniami do dyrekcji placówki. Udało nam się ustalić, że już w środę w Starostwie Powiatowym odbywało się spotkanie dyrektora z władzami powiatu.
Jednym z pomysłów na zażegnanie kryzysu ma być, o czym wiadomo nieoficjalnie, wprowadzenie dla pracujących w szpitalu lekarzu systemu zmianowego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TEŻ: Piotr Turek, ciężko chory chłopiec, odpowiada na pytanie, dlaczego warto wspierać WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie