Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemionki, Bałtów, Ćmielów zbudują markę turystyczną Ziemi Ostrowieckiej i regionu

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum prywatne
„Kraina Krzemienia – źródło Twojej mocy” - takie hasło ma promować wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rezerwat „Krzemionki” oraz cały region świętokrzyski. W „Krzemionkach” Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego zorganizowała warsztaty kreowania marki terytorialnej.

Sukces, jakim było wpisanie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki” i całego obszaru archeologicznego na listę UNESCO, jest ogromną szansą na rozwój turystyki na Ziemi Ostrowieckiej. Jest też ogromnym wyzwaniem dla zarządzających „Krzemionkami” muzeum archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz powiatu ostrowieckiego.

Na terenie rezerwatu w Sudole koło Ostrowca, zorganizowano warsztaty dotyczące kreowania wizerunku i marki terytorialnej dla przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych i biznesu. Już jakiś czas temu zapowiedziała je Małgorzata Wilk – Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Warsztaty poprowadził Piotr Lutek, prezes firmy marketingowej Synergia, współodpowiedzialnej między innymi za zbudowanie marki Kazimierza Dolnego, Lublina i województwa lubelskiego.

– Prowadzący zaraził nas swoim entuzjazmem i podejściem do budowania marki. Dyskusje były bardzo ciekawe i burzliwe – mówi Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Ostrowcu.

„Kraina Krzemienia – źródło Twojej mocy” to hasło wybrane do promocji Ziemi Ostrowieckiej. Za kluczowe dla rozwoju turystyki w regionie uznano krzemień pasiasty, rezerwat „Krzemionki,” Bałtowski Kompleks Turystyczny oraz ćmielowską porcelanę.

- To oczywiste lokomotywy, które budują turystyczną siłę obszaru i na nich oprzemy marketingowy przekaz - mówi Małgorzata Wilk - Grzywna. -Na początku zamierzamy pokazać krainę krzemienia, jako źródło mocy w folderze, który przygotujemu i wydamy jeszcze w tym roku. Będzie namacalnym efektem naszej pracy. Zawrzemy w nim propozycję pakietów sprzedażowych, a do współpracy zaprosiliśmy biura podróży z naszego regionu. Będziemy też prowadzić badania ankietowe w Polsce i sprawdzać, jak silna i rozpoznawalna jest marka poszczególnych produktów. Na tej podstawie będziemy formułować na przyszłość wskazówki dotyczące działań marketingowych dla całego regionu.

Wypromowanie „Krzemionek” będzie też jednym z najważniejszych wyzwań dla nowego dyrektora Muzeum Historyczno - Archeologicznego. Do konkursu na to stanowisko zgłosiły się dwie osoby. Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, w której zasiadają między innymi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego i Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, a także przedstawiciele Rady Muzeum Katarzyna Pyżewicz, archeolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wojciech Borkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się w poniedziałek, 19 sierpnia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie