Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę " Górnictwo z epoki kamienia: Krzemionki - Polska - Europa" (zdjęcia)

Andrzej Nowak
W Rezerwacie Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego odbyło się pożegnanie ustępującej Rady Muzeum oraz promocja pracy zbiorowej "Górnictwo z epoki kamienia: Krzemionki - Polska - Europa".
Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę
Andrzej Nowak

(fot. Andrzej Nowak)

Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowo-konserwatorskiej, która odbyła się w 2013 roku na zamknięcie obchodów 90-lecia odkrycia Krzemionek przez profesora Jana Samsonowicza.

Dyrektor Rezerwatu Krzemionki i Muzeum Historyczno-Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba o promowanej publikacji "Górnictwo z epoki kamienia: Krzemionki - Polska - Europa" powiedział, że jest pokłosiem konferencji naukowo-konserwatorskiej, która odbyła się w 2013 r. na zamknięcie obchodów 90-lecia odkrycia Krzemionek przez prof. Jana Samsonowicza. W skład Komitetu Redakcyjnego publikacji wchodzili: przewodniczący - profesor Jerzy Libera, członkowie - Jadwiga Anna Barga-Więcławska, doktor Jerzy Tomasz Bąbel, doktor inżynier Zenon Duda, doktor habilitowany Szymon Orzechowski, doktor inżynier Jan Urban. Archeolodzy Kamil Kaptur i Artur Jedynak podziękowali za wsparcie podczas przygotowywania publikacji, dobrą współpracę z dyrekcją, profesorami. Podkreślili, ze publikacja ukazała się w serii pod nazwą "Silex et ferrum", czyli krzemień i żelazo, dwa minerały, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, głównie w naszym regionie.

Komitet Redakcyjny, który zebrał się podczas spotkania w całości, już zaczyna pracować nad drugim tomem serii. Wybitny archeolog, znawca epoki neolitu, pracownik naukowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, profesor Jacek Lech powiedział o planach, zamierzeniach przed 100. rocznicą odkrycia Krzemionek.

Dyrektor Włodzimierz Szczałuba i wicestarosta Eligiusz Mich podziękowali członkom ustępującej Rady Muzeum w kadencji 2011-2015. Oto jej skład: przewodniczący Witold Migal, członkowie - Lucyna Mizera, Jolanta Chwałek, Maciej Kuszewski, Eligiusz Mich, Zbigniew Pękala, Wojciech Kotasiak, Jan Główka.

Obecny podczas spotkania członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, którego dyrektor Włodzimierz Szczałuba nazwał przyjacielem muzeum, wyraził nadzieję, że podjęte przez muzeum działania przy wsparciu pracowników, naukowców, samorządowców zaowocują dalszymi publikacjami i zmianami, które tu będą zachodzić. - Wspólnie znajdziemy drogi, które pozwolą nam wesprzeć te działania i merytorycznie, i finansowo - podkreślił. - Pozostańmy w przekonaniu, że plany, które zaczęliśmy przygotowywać, zmaterializują się w najbliższych latach.

Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę
Andrzej Nowak

(fot. Andrzej Nowak)

Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę
Andrzej Nowak

(fot. Andrzej Nowak)

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę
Andrzej Nowak

(fot. Andrzej Nowak)

Krzemionki nie ustają w aktywności. Promowano pracę
Andrzej Nowak

(fot. Andrzej Nowak)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie