Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksany pamiętają o żołnierzach, którzy oddali życie za ojczyznę

/ALI/
Kwiaty u stóp pomnika złożył Sławomir Kowalczyk, wójt Opatowca.
Kwiaty u stóp pomnika złożył Sławomir Kowalczyk, wójt Opatowca. Winicjusz Włosowicz
Obchodzimy 72. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Wśród mieszkańców gminy Opatowiec wciąż żywa jest pamięć o historii walk żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku.

W minioną niedzielę odbyło się uroczyste spotkanie przed pomnikiem Żołnierza Września, Legionisty i Partyzanta Batalionów Chłopskich w Ksanach. To właśnie tu, 8 września 1939 roku doszło do krwawych walk żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą.

Polową mszę świętą u stóp pomnika celebrował dziekan, ksiądz Marek Małczęć z parafii Świętego Mikołaja w Starym Korczynie. Po nabożeństwie wójt Opatowca Sławomir Kowalczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Michał Szczerba w imieniu mieszkańców złożyli przed pomnikiem wiązankę kwiatów. Zapalili też symboliczny znicz.

Na uroczystość licznie przybyli kombatanci, mieszkańcy okolicznych miejscowości. Także radny gminy Zbigniew Bugajski i sołtys Ksan Jarosław Szumilas.

Niedzielne spotkanie w Ksanach było okazją do wspomnień o tym, co wydarzyło się we wrześniu 1939 roku. Opisał to również kapitan Wojska Polskiego Antoni Gibliński, który obecnie mieszka w Katowicach.

Rankiem 8 września 1939 roku wszedł do Ksan II Batalion 11. Pułku Piechoty, pod dowództwem majora Stanisława Korolusa. Polskie oddziały rozwinęły później natarcie, wypierając hitlerowców z pobliskiej wsi Kocina. Krwawe walki toczyły się także w rejonie Senisławic, Mistrzowic, Krzczonowa, a Niemcy użyli piechoty, czołgów i artylerii. Polacy utrzymali stanowiska obronne do późnej nocy, co umożliwiło przeprawę oddziałom Armii Kraków przez Wisłę w rejonie Nowego Korczyna. W bitwie pod Ksanami poległo 32 polskich żołnierzy, którzy zostali pochowani przez mieszkańców w miejscu stoczonych walk. Pod koniec czerwca 1943 roku zorganizowano uroczysty pogrzeb. Kondukt ruszył z Ksan do Starego Korczyna. Po mszy żałobnej ciała żołnierzy spoczęły pod pomnikiem 1. Pułku Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Czarkowach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie