Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Czesław Wala, twórca sanktuarium w Kałkowie-Godowie, odchodzi na emeryturę

Kazimierz CUCH [email protected]
Najbardziej charakterystycznym dziełem Kałkowa jest Golgota Martyrologii Narodu Polskiego. Po niej rozpoznaje się Kałków na całym świecie.
Najbardziej charakterystycznym dziełem Kałkowa jest Golgota Martyrologii Narodu Polskiego. Po niej rozpoznaje się Kałków na całym świecie. Kazimierz Cuch
Ksiądz infułat Czesław Wala, twórca sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie odchodzi na emeryturę.

Ksiądz infułat Czesław Wala jest dzieckiem Marii i Stefana Walów z Rudnika nad Sanem. Przyszedł na świat 23 października 1936 roku. Trzy klasy zaliczył w wiejskiej szkole w Stróży, sąsiadującej z Rudnikiem, resztę w Rudniku. Chodził do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Po skończeniu liceum przez rok pracował w ówczesnym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rudniku, w gospodarce komunalnej. Wielki budowniczy Kałkowa żartuje, że to była jego szkoła budowlana. Studiował w Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1964 roku z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego. Posługę duszpasterska sprawował najpierw w parafii Sławno koło Opoczna. Od 24 czerwca 1967 roku był wikariuszem w parafii Krynki, gmina Brody. Miał pod opieką duszpasterską Kałków, Godów, Szeligi, Wióry. Ma wiele odznaczeń państwowych, honorowych, patriotycznych i sakralnych, w tym to najcenniejsze, dziecięcy Order Uśmiechu, od 1998 roku. Od 1982 roku jest proboszczem parafii Kałków, erygowanej z jego inicjatywy. Jest wielkim budowniczym dusz i monumentów na naszej świętokrzyskiej ziemi.

Nowym proboszczem parafii Kałków i kustoszem sanktuarium został 49-letni ksiądz Zbigniew Stanios. Do tej pory był proboszczem parafii w Sarbicach, gmina Łopuszno i Jóźwikowie, gmina Radoszyce
Taką decyzję, na wniosek księdza infułata Czesława Wali, podjął ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Nowy proboszcz i kustosz sanktuarium rozpocznie obowiązki duszpasterskie w Kałkowie 1 sierpnia.

W sanktuarium w Kałkowie 23 czerwca był z wizytą ksiądz biskup Henryk Tomasik. Długo rozmawiał z księdzem infułatem Czesławem Walą, który dość zdecydowanie chciał odejść na emeryturę. Wstępnie ustalono, że ksiądz Zbigniew Stanios obejmie parafię, jako proboszcz, a ksiądz infułat Czesław Wala zostanie kustoszem dzieł sanktuarium.

Ostatecznie, ksiądz infułat będzie tylko rezydentem. Opuści plebanię w Kałkowie i zamieszka w eremach rekolekcyjnych, nad zalewem Wióry. Zapewnia, że w miarę swoich sił i możliwości nadal będzie pomagał ludziom pokrzywdzonym przez los, niepełnosprawnym, biednym, chorym, starym.

WIELKI CZŁOWIEK KIELECCZYZNY

Ksiądz infułat Czesław Wala to jeden z największych ludzi Kielecczyzny. Ma ogromne zasługi w tworzeniu dzieł materialnych i duchowych na tej ziemi. By je sensownie opisać, potrzeba na to książki. Od zera stworzył jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Polsce. Istnieje przy nim kilkanaście znaczących obiektów i stowarzyszeń dla ludzi pokrzywdzonych przez los. Ci zawsze byli jego oczkiem w głowie.

Pracuje w Kałkowie od 1967 roku, najpierw jako wikariusz parafii w Krynkach, w gminie Brody. W 1982 roku w Kałkowie, na jego wniosek została erygowana parafia. Wtedy się zaczęła wielka droga księdza Czesława Wali i kałkowskiego sanktuarium.

Centralnym miejscem pielgrzymowania do Kałkowa jest świątynia Bolesnej Królowej Polski, pod wezwanie Św. Maksymiliana, Marii Kolbe, która została wzniesiona w latach 1983 -1984 z kopią obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Najciekawszym obiektem jest Golgota Martyrologii Narodu Polskiego
Odchodzący na emeryturę kustosz kałkowskiego sanktuarium był dotąd wielokrotnie doceniany, nagradzany, odznaczany. W 1998 roku odznaczono go dziecięcym Medalem Uśmiechu. Jest laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej", Rycerzem Grobu Bożego. Otrzymał nagrodę Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością i inne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie