Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Władysław Siarkowski coraz lepiej znany Naukowcy dyskutowali o nim w Kielcach

Tomasz Trepka
Nie sposób wymienić wszystkich zainteresowań badawczych księdza Władysława Siarkowskiego. W sobotę, 30 listopada odbyła się konferencja naukowa poświęcona działalności związanego z regionem świętokrzyskim duchownego.

Spotkanie jest pokłosiem zeszłorocznego wydania trzeciej, zarazem ostatniej części materiałów autorstwa księdza Władysława Siarkowskiego poświęconej dziejom Kielc. – Zrodził się wówczas pomysł, by zorganizować dyskusję na ten temat. Każdy może przedstawić swoje spojrzenie na dzieło księdza Siarkowskiego. W czasie wymiany zdań okazało się bowiem, że wszyscy specjaliści zgromadzeni wtedy na sali, w tym między innymi językoznawcy i historycy, inaczej patrzą na jego osobę – powiedziała profesor Marzena Marczewska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Badacz wszystkiego
Profesor Krzysztof Bracha podkreślił, że do tej pory udało się wydać praktycznie wszystkie najważniejsze pisma księdza Siarkowskiego. – Jeżeli coś pozostało, to są to jedynie drobne prace. Uznaliśmy, że idąc za dobrym, akademickim zwyczajem powinniśmy zorganizować dyskusję w gronie badaczy, która będzie swoistym podsumowaniem dotychczasowych działań wydawniczych – podkreślił historyk.
Badacz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomniał również, że każde spotkanie poświęcone księdzu Władysławowi Siarkowskiemu nie może być jednowymiarowe. – Był on bowiem historykiem, etnografem, archeologiem czy językoznawcą. Trudno powiedzieć kim nie był. To, co pozostawił po sobie musi być interdyscyplinarne. Nie ma innego wyjścia – przyznał profesor Bracha. Wśród referatów wygłoszonych na konferencji znalazły się przedstawiające księdza Siarkowskiego między innymi jako badacza gwary, obyczajów oraz archeologa działającego na Kielecczyźnie.
Jak przyznała doktor Justyna Dziadek wiele praktyk ze świętokrzyskich domów, opisanych przez księdza Władysława Siarkowskiego nie przetrwała do dnia dzisiejszego. – Wiele z nich jest ludziom nieznana i przede wszystkim niepraktykowana – powiedziała dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Kim był ksiądz Siarkowski
Urodził się w 1840 roku w Imielnie w obecnym powiecie jędrzejowskim. Był duchownym katolickim, historykiem, etnografem, językoznawcą oraz archeologiem. Żył i działał w regionie świętokrzyskim.
Prowadził badania kościołów, cmentarzy i zmian zachodzących w kulturze mieszkańców Kielecczyzny. Autor prac, między innymi „Materiałów do etnografii ludu polskiego z okolic Kielc” oraz „Materiałów do etnografii ludu polskiego z okolic Pińczowa”, które ukazały się w drugiej połowie XIX wieku. Ksiądz zmarł w 1902 roku. Jego prace zostały ponownie wydane w 2000, 2003 oraz 2017 roku.
Organizatorami konferencji naukowej „Ksiądz Władysław Siarkowski – historyk, archeolog, etnograf, językoznawca. W hołdzie współpracownikowi Oskara Kolberga” byli Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Historii Kielc oraz Muzeum Dialogu Kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie