Kto marszałkiem województwa świętokrzyskiego? Zmiany w...

  Kto marszałkiem województwa świętokrzyskiego? Zmiany w rekomendacjach, ale do jedności dla propozycji Jarosława Kaczyńskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Andrzej Bętkowski

  Andrzej Bętkowski

  Kto marszałkiem województwa świętokrzyskiego? Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczył wicewojewodę Andrzeja Bętkowskiego, ale wśród nowych radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku nie ma jedności ani wobec tej kandydatury, ani wobec pozostałych propozycji personalnych w zarządzie województwa. Prawdopodobnie we wtorek zapadła zgoda na wycofanie z zarządu Bartłomieja Dorywalskiego.
  Andrzej Bętkowski

  Andrzej Bętkowski

  We wtorek doszło do pierwszego od wyborów samorządowych z 21 października spotkania nowych radnych sejmiku wybranych z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jak wiadomo, mandaty wzięli rdzenni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, koalicjanci z Solidarnej Polski, Porozumienia i Porozumienia Samorządowego W. Lubawski, a także kandydaci bezpartyjni. W sumie partia rządząca obsadziła 16 na 30 miejsc w regionalnym parlamencie. Czyli większość. Ale - jak się okazuje - tylko teoretycznie.

  Niezadowolenie, wręcz bunt wywołała ostatnia decyzja komitetu politycznego o udzieleniu rekomendacji do zarządu województwa. Jak informowaliśmy, na marszałka wytypowano wicewojewodę świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, na wicemarszałków: Renatę Janik - doradcę wicepremiera Jarosława Gowina z Porozumienia oraz Bartłomieja Dorywalskiego (niedawno zawieszonego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości „za działalność na szkodę partii”) - doradcę wojewody świętokrzyskiego, a na dwóch pozostałych członków zarządu: Mariusza Goska z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Marka Jońcę - byłego burmistrza Koprzywnicy. Dla Andrzeja Prusia - szykowanego na marszałka województwa - przewidziano funkcję przewodniczącego sejmiku.

  Problem w tym, że pominięto na przykład świetny wynik Elżbiety Śreniawskiej. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach osiągnęła drugi rezultat spośród wszystkich kandydatów, co - według niektórych - predestynuje ją do funkcji przewodniczącej sejmiku. W gronie oburzonych są także Janusz Koza, Agnieszka Buras czy Marek Bogusławski, który w 2014 roku nie odświeżył mandatu na kolejną kadencję, bo władze partii wystawiły Bartłomieja Dorywalskiego.

  Podczas wtorkowego spotkania ustalono, że w czwartek na sesji sejmiku kandydaturę Andrzeja Prusia na przewodniczącego zgłosi Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski. Jeśli faworyt posła Lipca nie zdobędzie zwykłej większości , swojego kandydata do tej funkcji zgłosi pewnie Polskie Stronnictwo Ludowe. Gdyby ta opcja przeszła, nowa większość może przeforsować taki skład zarządu ze stanowiskiem marszałka włącznie, a w skład zarząd weszliby oprócz radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, radni Koalicji Obywatelskiej oraz część niezadowolonych startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Byłaby to sytuacja niespotykana, że obóz Zjednoczonej Prawicy pod szyldem Prawo i Sprawiedliwość wygrał wybory i nie zdołał porozumieć się co do rządzenia.

  Obóz Zjednoczonej Prawicy zwiera jednak szeregi. W środę wieczorem przewidziano kolejne spotkanie 16 radnych. Centrala Prawa i Sprawiedliwości mocno naciska między innymi na parlamentarzystów, by włączyli się w akcję przekonywania poszczególnych radnych do poparcie proponowanego przez Komitet Polityczny Zarządu.

  Według nieoficjalnych informacji centrala Prawa i Sprawiedliwość w Warszawie zgodziła się na wycofanie rekomendacji dla zawieszonego w prawach członka partii Bartłomieja Dorywalskiego a to jego kandydatura wzbudzała najwięcej emocji. Jego miejsce być może zajmie Marek Bogusławski lub Janusz Koza. Czy to uspokoi niezadowolonych radnych ? Trudno powiedzieć - w środę po południu odbędą się kolejne rozmowy.

  Ostatecznie wszystko się rozstrzygnie w czwartek podczas pierwszej sesji Sejmiku, która zaczyna się o godzinie 13 - uwaga transmisja na echodnia.eu. Głosowanie radnych jest tajne.

  Przypominamy ,że 30 osobowy skład Sejmiku Województwa tworzą radni: Prawa i Sprawiedliwości -16, Polskiego Stronnictwa Ludowego - 9; Koalicji Obywatelskiej - 3; Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1; SLD Lewica Razem - 1;


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (42)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (42) forum.echodnia.eu

  Zobacz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018