Kto w 2012 roku zasłużył na plusa, a kto na minusa?

Redakcja
sxc.hu
Jak co roku oceniamy pracę wpływowych osób naszego regionu.

PLUSY

BIAŁOBOK JERZY
Rok 2012 zapisał się w annałach kierowanej przez niego Stadniny Michałów niebywałymi sukcesami odniesionymi w najważniejszych imprezach pokazowych na całym świecie.

BOROWSKI JERZY
Burmistrzowi Sandomierza plus za konsekwentną promocję Sandomierza. To już nie tylko serial "Ojciec Mateusz" ściąga do miasta gwiazdy. Jeszcze większe sławy przyciągnął Festiwal Filmów Niezwykłych, wiele znanych osób przyjechało na festiwal "Muzyka w Sandomierzu". Nic dziwnego ,że do Sandomierza walą tłumy turystów, a miasto rozwija się błyskawicznie.

BURAS MARIAN I DĄBROWA TADEUSZ
Wójtowie podkieleckich gmin Morawica i Piekoszów otrzymuja plus za spojrzenie w przyszłość. Obaj przygotowali znakomite tereny dla inwestorów i dziś sprowadza się do nich coraz więcej firm, powstają nowe miejsca pracy.

CEDZYŃSKI JAN
Poseł Ruchu Palikota jest w ważnych dla społeczności świętokrzyskiej chwilach i miejscach nie narzucając swej obecności, nie wysuwając się do pierwszego szeregu. Dofinansowuje społeczne akcje na rzecz potrzebujących pomocy. Chyba najbardziej aktywny świętokrzyski parlamentarzysta minionego roku. I za to duży plus. Że haruje, przyznają nawet jego polityczni przeciwnicy. Prywatyzacja KKSM czy rzekome nieprawidłowości w zależnym od państwa gigancie energetycznym ENEA - to przykładowe sprawy, w które się zaangażował. Postulował także refundację zapłodnienia metodą in vitro przez samorząd miasta Kielce. Nie pcha się przed kamery. Woli stać wśród ludzi niż siedzieć w pierwszym rzędzie. Tym, ile serca i energii wkłada w pełnienie mandatu, mógłby zawstydzić niejednego posła koalicji.

CHIL ARKADIUSZ
Doktor ginekolog, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Razem z doktorem Jackiem Sygutem, szefem Zakładu Patologii Nowotworów i zespołem cytologii ginekologicznej poprowadzili wzorcowo badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, za co Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwsza placówka w Polsce uzyskało certyfikat Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem potwierdzający wysoką jakość i bezpieczeństwo prowadzonych badań.

CHŁOSTA PIOTR
Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista chirurgii i urologii z europejskim egzaminem FEBU, konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii, w lipcu tego roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przeprowadził operację, której dotąd nie podjął się nikt na świecie. Do tej pory wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej wykonywano metodą klasyczną, profesor Chłosta wykorzystał do tego laparoskopię, która jest mało inwazyjną i lepszą dla pacjenta formą operowania. Dla pana profesora plus za nowatorskie rozwiązanie wprowadzone z myślą o pacjencie, a także za to, że o świętokrzyskim ośrodku usłyszał cały medyczny świat.

CIEŚLIK JANUSZ
Doktor, okulista, właściciel kliniki Medilens w Kielcach za wsparcie pionierskich badań przesiewowych "Spójrz dziecku w oczy", których celem było wczesne wykrycie nowotworów narządu wzroku u dzieci. Przebadano bezpłatnie prawie 100 dzieci.

DOBROWOLSKI RAFAŁ
Łucznik Stelli Kielce, za zakwalifikowanie się i udany występ na igrzyskach olimpijskich w Londynie, na których pobił rekord Polski. Był jedynym sportowcem mieszkającym na stałe w naszym regionie na Igrzyskach.

FLORCZYK MARIAN
Ksiądz biskup Marian Florczyk za posługę duszpasterską w diecezji kieleckiej i wspaniałą pracę wśród sportowców, między innymi w czasie igrzysk olimpijskich w Londynie.

FRĄCZEK ZBIGNIEW
Plus dla biznesmena z Kazimierzy Wielkiej, szefa firmy Rolmet - za wspieranie lokalnych projektów, akcji charytatywnych. Jest człowiekiem o wielkim sercu i... z wielką pasją. Uprawia kolarstwo, a razem z piątką cyklistów z Grupy Rolmet dokonał nie lada wyczynu. Objechali w osiem dni całą Polskę, pokonując na rowerach 1665 kilometrów!

FURMANEK WOJCIECH
Gmina Daleszyce pod rządami burmistrza Wojciecha Furmanka pięknieje w błyskawicznym tempie. Od września mieszkańcy mogą się cieszyć z nowego Rynku, który po dwóch latach remontu zyskał zupełnie nowe oblicze. Znalazło się tam miejsce na fontannę, zielone skwerki, tablice upamiętniające ważne wydarzenia w gminie. Ogromna inwestycja warta niemal 10 milionów złotych doskonale sprawdza się także zimą. Ku uciesze najmłodszych burmistrz wpadł na pomysł stworzenia tu lodowiska. Co ważne, władza nie zapomina też o innych sprawach. Buduje się drogi, świetlice wiejskie, mieszkańcy bawią się na organizowanych przez gminę imprezach. Za to wszystko plus!

GIERADA JAN
Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Kielcach za jego stały rozwój, ciągłą rozbudowę i brak długów co w dzisiejszej służbie zdrowia jest wyjątkowo rzadkie.

GŁUSZEK STANISŁAW I PIETRZYK EDWARD
Plus dla specjalisty kardiochirurga Edwarda Pietrzyka i profesora chirurga Stanisława Głuszka. Dwóm lekarzom z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach należy się szczególne wyróżnienie za ciągły rozwój i wspaniałą opiekę nad pacjentami. Obaj lekarze przeprowadzili ostatnio nowatorską operację kardiochirurgiczno onkologiczną, usunięcia nowotworu z żyły głównej, biegnącej od brzucha do serca. Dzięki niej pacjentka z przerzutami ze złośliwego nowotworu nadnerczy została uratowana, a pozostali chorzy z podobnym schorzeniem mają szansę na życie.

GOŁĘBIOWSKI JACEK
Ordynatorowi oddziału neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach należy się plus za dbanie o to, aby leczenie i operacje na tym oddziale miały światowy poziom. Neurochirurg Jacek Golebiowski ciągle się rozwija i szkoli za granicą, dba o rozwój całego personelu, wprowadzają najnowsze osiągnięcia medyczne do swojej pracy. Dzięki temu kieleccy specjaliści wykonują najbardziej skomplikowane operacje głowy i kręgosłupa z pełnym powodzeniem.

GÓŹDŹ STANISŁAW
Doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii za rozwój i ustawiczne podnoszenie poziomu naukowego szpitala. Świętokrzyska onkologia rozpoczęła współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dzięki temu pacjenci będą mogli korzystać z terapii fotodynamicznej, pozwalającej na bezoperacyjne leczenie wczesnych postaci nowotworów żołądka, płuc, dróg rodnych. Jako pierwsza w Polsce rozpocznie w 2013 roku pilotażowe badania nad rakiem szyjki macicy, które poprowadzi we współpracy z wiodącymi ośrodkami europejskimi.

GRUDZIEŃ JÓZEF
Utytułowany polski bokser, który pochodzi z powiatu buskiego. Jako pierwszy sportowiec z Kielecczyzny przekazał swój medal olimpijski z Tokio, w dodatku złoty, dla Gimnazjum numer 1 w Busku Zdroju.

HADAROWICZ ARTUR
Plus dla architekta Kielc Artura Hajdarowicza. Wypada odszczekać to, co złego napisało się w zeszłym roku o zmianach na ulicy Warszawskiej. Po ukończeniu przebudowy miasto zyskało w centrum urokliwe miejsce. Znakomity okazał się pomysł, by przy ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej było miejsce do scenicznych występów, docenili to kielczanie, którzy zebrali się, by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

HAPPYSAD
Plus przyznajemy skarżyszczanom za album "Ciepło / Zimno", który otrzymał status złotej płyty. Zespół jako jedyny ze Świętokrzyskiego wystąpił w tegorocznej edycji festiwalu "Przystanek Woodstock". Grupa z roku na rok brzmi dojrzalej i utrzymuje wysoką pozycję na rockowych listach przebojów w Polsce. Jednocześnie artyści wyróżniają się wysoką kulturą i świetnymi relacjami z fanami. Nie gwiazdorzą. W dodatku nie zapominają o rodzinnym mieście. Koncert na zakończenie lata przyciągnął tysiące osób.

JARUBAS ADAM
Abstrahujemy od osiągnięć na niwie spraw społeczno-gospodarczych w województwie. Końcówka roku zdecydowanie należała do marszałka pod względem politycznym. Wszedł wreszcie do przedsionka wielkiej polityki - bo tak należy określić funkcję wiceprezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Stałby się graczem ekstraklasy, gdyby objął funkcję wicepremiera bądź ministra gospodarki. On sam mówi, że nie otrzymał propozycji od Janusza Piechocińskiego, inni twierdzą, że otrzymał, ale odmówił. Tak czy siak Jarubasowi należy się plus za konsekwencję w dążeniu do realizacji planów. Zobaczymy, czy wykorzysta partyjne wpływy na rzecz interesu regionu.

JĘDRZEJCZAK MAŁGORZATA
Doktor Małgorzata Jędrzejczak, konsultant wojewódzki w dziedzinie pulmonologii za wzorcowo zorganizowane badania spirometryczne w dziesięciu powiatach w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Spirometrii. Dzięki nim przebadało się aż 10 tysięcy mieszkańców naszego województwa, co dało najlepszy wynik w kraju.

KIEBZAK WOJCIECH
Doktor Kiebzak, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii za cykl spotkań edukacyjnych poświęconych wadom postawy u dzieci "Trzymaj się prosto! Uśmiechnij się! To jest łatwe". Program realizowało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi Schorzeniami jako zadanie zlecone we współpracy z doktorem Wojciechem Kiebzakiem. 650 dzieci z klas drugich i trzecich w pięciu szkołach w Kielcach uczyło się wraz z nauczycielami jak wygląda prawidłowa postawa ciała.

KOWALCZYK JACEK I WILK-GRZYWNA MAŁGORZATA
Jackowi Kowalczykowi prezesowi zarządu Regionalnej Organizacji turystycznej Województwa Świętokrzyskiego oraz Małgorzacie Wilk - Grzywnie - dyrektorowi biura zarządu tejże organizacji za wielkie przedsięwzięcia telewizyjne, które przez cały rok promowały nasze województwo w telewizji. W tym roku świętokrzyskiego było na antenie wszystkich stacji wyjątkowo dużo: Sabat Czarownic, Kabaretowe Wakacje z Duchami i zwycięska Bitwa na Głosy, dwie kampanie reklamowe w TVN i TVN 24, Gwiazdy na urodzinach Koziołka Matołka i Polska jest OK w "Jedynce" oraz Świętokrzyskie Kolędowanie z Polsatem i Zimowe Piosenki Piaseczny/ Krajewski w Polsacie.

KUSZTAL MAGDALENA
Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Magdalena Kusztal otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonych dla Kultury Polskiej przyznaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kieleckie Centrum Kultury jako pierwsza instytucja w Polsce podpisało umowę z Royal Opera House, dzięki czemu kielczanie mogą oglądać transmisje oper i baletów na żywo prosto z Londynu.

ŁYSAK PRZEMYSŁAW
Dla wójta Górna w powiecie kieleckim za dbanie o oświatę w gminie. Wójt nie zamknął żadnej szkoły, otwiera przedszkola, a jego nauczyciele jak i gmina otrzymują liczne nagrody i certyfikaty. Szkoły podstawowe osiągnęły też świetne wyniki w sprawdzianie szóstoklasistów.

MATUSZCZYK MICHAŁ
Jest liderem w produkcji mleka w województwie świętokrzyskim, za co został nagrodzony w Warszawie. W konkursie "Mleczne Mistrzostwa Polski" otrzymał puchar za największe dostawy mleka w województwie świętokrzyskim wśród gospodarstw do 300 hektarów. W gospodarstwie w Modliszewicach w powiecie koneckim 34-letni rolnik hoduje 120 krów mlecznych, osiągając europejską średnią - ponad 10 tysięcy litrów mleka. Jego gospodarstwo to dobrze prosperująca firma, zatrudnia na stałe 8 osób.

MILCARZ HENRYK
Plus dla byłego posła Sojuszu Lewcy Demokratycznej Henryka Milcarza. Po przegranych wyborach nie obraził się na wyborców, ciągle widać go w terenie, nie lekceważy zaproszeń, spotyka się z ludźmi, hojnie wspiera charytatywne przedsięwzięcia.

MOCHOŃ ANDRZEJ
Prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń kieruje spółką, która przez 20 lat stale się rozwija i obecnie organizuje około 70 imprez targowych, zatrudniając 140 osób. Kreuje wydarzenia na międzynarodowej mapie targowej, jest także mecenasem kultury i sportu. Prezes we wrześniu znalazł się w gronie pięciu laureatów prestiżowego konkursu Wizjoner 2012. Andrzeja Mochonia wyróżniono przede wszystkim za wizję i realizację projektu rozbudowy i modernizacji kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

OCZKOWICZ BEATA
Wiceminister obrony narodowej z Kielc, z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To najbardziej błyskotliwa i - co tu kryć - zaskakująca kariera ostatnich miesięcy, a nawet lat. W kwietniu, po niespełna roku pracy w charakterze wicewojewody świętokrzyskiego, Beata Oczkowicz otrzymała nominację na podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Plus za odwagę podjęcia misji w rządzie mimo nikłego doświadczenia politycznego oraz umiejętne poruszanie się po partyjnych labiryntach.

OJRZYŃSKI LESZEK
Trener piłkarzy Korony Kielce - za to, że na finiszu poprzednich rozgrywek, jako nowicjusz w ekstraklasie, osiągnął z kielecką drużyną piąte miejsce, a ta jeszcze dwie kolejki przed końcem rozgrywek, miała nawet szansę na wicemistrzostwo Polski.

PANHIRSZ BOGDAN
Kieruje Grupą Polskie Składy Budowlane z Wełecza koło Buska Zdroju od 14 lat. PSB jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce. Udział w krajowym rynku dystrybucji materiałów budowlanych szacowany jest na niemal 14 procent, a w rynku hurtowym na ponad 27 procent. Spółka obejmuje swoim mecenatem wydarzenia kulturalne w regionie świętokrzyskim, wspomaga finansowo liczne placówki edukacyjne, domy dziecka, fundacje, szpitale, stowarzyszenia, hospicja i poszkodowane rodziny.

PIASECZNY ANDRZEJ
Kolejny rok sukcesów Andrzeja Piasecznego. Owocem jego współpracy z Sewerynem Krajewskim jest niezwykły album "Zimowe Piosenki", który już w dniu premiery otrzymał status platynowej płyty. Artysta ponadto poprowadził do zwycięstwa drużynę świętokrzyskich wokalistów w Programie 2 Telewizji Polskiej "Bitwa na głosy". Nasza ekipa była bezkonkurencyjna. Pieniądze z wygranej przekazała dla Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie. Jak zawsze artysta chwali Kielce i region na każdym kroku, co jest bezcenną promocją dla Świętokrzyskiego.

ROWIŃSKI TOMASZ
Kielecka Szkoła Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego od lat jest w znakomitej formie. W tym roku duży plus przyznajemy za brązowy medal na Mistrzostwach i Pucharze Świata Show Dance w Niemczech. Rewanż wystartował w kategorii produkcje. Zaprezentował choreografię pod tytułem "Król Lew".

ROSZCZYPAŁA MIROSŁAW
Plusa dajemy geodecie powiatowemu, pracownikowi Starostwa Powiatowego w Opatowie, prezesowi Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych Geocentrum za to, że przyczynia się do rozwoju jedynego w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii urządzonego w siedzibie opatowskiego starostwa. Dzięki Roszczypale, Opatów powoli staje się Mekką krajowych geodetów. Na praktyki corocznie przyjeżdża tu setka studentów z wyższych uczelni, a letnie spotkania fachowców z tej branży, w Opatowie to już tradycja.

SĘK JACEK
Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Siatkowej - za powołanie przy świętokrzyskim związku nowej drużyny siatkarskiej - Effector Kielce, w miejsce wycofanego z rozgrywek ekstraklasy Farta Kielce. Dzięki tym działaniom Kielce pozostały w siatkarskiej elicie.

SMULCZYŃSKI ANDRZEJ
Plus dla dyrektora buskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Już po raz dziewiąty zorganizował bal dobroczynny "Razem Dzieciom", a za pieniądze zebrane podczas imprezy blisko setka dzieci pojechała nad morze na darmowe wakacje. Po raz szósty rozdał statuetki Serce Dobroci - dla "ludzi, którzy dobro mają w sercu". Dyrektor "po godzinach" para się poezją. W 2012 roku ukazało się drugie wydanie jego tomiku wierszy "Ślad dotykany".

SOŁOWOW MICHAŁ
Trzeci na liście najbogatszych Polaków 2012 miesięcznika gospodarczego Forbes i największy świętokrzyski przedsiębiorca. Jego majątek oszacowano na 5,5 miliarda złotych. Jego zasługi dla Kielc są nieprzeciętne i z pewnością przejdą do historii - Michał Sołowow sprowadza przedsiębiorstwa z innych miejsc Polski do stolicy regionu świętokrzyskiego, tworzy wiele tysięcy miejsc pracy. Jest jednym z największych inwestorów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 49-letni kielczanin kontroluje Synthos, Barlinek, Cersanit i Echo Investment. Ale Michał Sołowow to nie tylko biznes - to także wybitny kierowca rajdowy grupy Synthos Cersanit Rally Team - za wicemistrzostwo Europy w 2012 i powtórzenie tego sukcesu z 2008 i 2009 roku. Kieleckiemu biznesmenowi stuknęła w tym roku pięćdziesiątka, a mimo to wciąż utrzymuje się w znakomitej dyspozycji na rajdowych trasach całego kontynentu.

STANIEK MAREK
Wójtowi gminy Iwaniska wielki plus za odwagę w czasach kryzysu, która była potrzebna na przeprowadzenie wielkich i kosztownych zabezpieczeń zabytkowych ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe, które skończą się wiosną przyszłego roku. Dzięki temu zwiększy się ruch turystyczny i wpływy do budżetu, Plus też za umiejętną promocję ruin, za wybudowanie dla całej gminy wodociągu, gdzie wcześniej bieżącą wodę mieli nieliczni. Już wkrótce w gminie ruszą nowe kopalnie kamienia i gminny budżet odbije się od dna.

SZYMAŃSKA BARBARA
Najlepszy dzisiaj buski towar eksportowy. Młoda śpiewaczka operowa pochodząca z Buska-Zdroju została Twarzą Dubaju 2012. Wybrana spośród kilkudziesięciu kandydatek, wśród których znajdowały się także modelki z renomowanych agencji modelingu w Mediolanie. Film z jej udziałem, promujący Dubaj, obejrzały miliony widzów na całym świecie.

-Mariusz Walachnia, wójt Bliżyna: Niemal wszędzie zaciskanie pasa, a w Bliżynie kolejne, potężne inwestycje. Największe to piękny zalew i oczyszczalnia ścieków. Znalazły się też pieniądze na boiska sportowe, miejsca integracji we wsiach i wydarzenia kulturalne.

WODYŃSKI STANISŁAW
Prezes PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Za odpowiedzialne zarządzanie i dobre inwestycje podnoszące komfort i zwiększające bezpieczeństwo codziennego podróżowania dzięki czemu PKS Ostrowiec staje się symbolem komunikacji publicznej i wizytówką regionu świętokrzyskiego w całej Polce.

WYPYCHEWICZ MAŁGORZATA
Znana bizneswomen, wraz z mężem kontrolująca potęzną firmę ZPUE Włoszczowa pokonała chorobę i...rozpoczęła wielką akcję pomagania. Jej fundacja "Jesteśmy Blisko" przeprowadziła już akcje profilaktyczne, pomogła też wielu ludziom. Wielki plus.

SALATA PIOTR
Plus Dla Piotra Salaty, wokalisty z Końskich, za wydanie debiutanckiej płyty "Czuła gra", kulturę muzyczną, konsekwencję, niepoddawanie się nowym trendom.

SERVAAS BERTUS
Prezes klubu sportowego Vive Targi Kielce - za stworzenie w Kielcach drużyny piłkarzy ręcznych europejskiego formatu, która w wielkim stylu wywalczyła mistrzostwo Polski i wygrała wszystkie mecze tej edycji Ligi Mistrzów. Dodatkowy plus za sprawny rozwój grupy firm Vive.

STRZYCKA EDYTA
Po udziale w programie "The Voice of Poland", w którym udało jej się dotrzeć do ćwierćfinału, kielczanka nie próżnowała. W lutym 2012 Edyta dołączyła do zaszczytnego grona artystów największej polskiej wytwórni Universal Music Polska. To właśnie pod jej skrzydłami wydała debiutancką i autorską płytę. Krążek promuje single "Nie chcę już nic" i "Poznaj siebie". Piosenki posłuchać można w polskich radiostacjach, a klip obejrzeć w telewizjach muzycznych.

SZCZERSKI PIOTR
Dyrektorowi teatru imienia Stefana Żeromskiego za akt odwagi czyli przedstawienie kielczanom tyleż mądrej co zabawnej sztuki o seniorach - bohaterka Happy birthday należy do grupy 90+. W świecie terroru młodości taki wybór był ryzykiem, ale jak pokazuje tłum na widowni, ryzykiem opłacalnym.

ZOŁO KATARZYNA
Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś" w Sandomierzu za projekty adresowane do osób niepełnosprawnych. Tylko w tym roku stowarzyszenie, z inicjatywy Katarzyny Zioło, zrealizowało kilka nowatorskich przedsięwzięć. To między innymi stworzenie wyjątkowej w skali kraju ekspozycji pod nazwą "Dotyk historii", dzięki której niewidomi mogą poznać najważniejsze zabytki Sandomierza oraz utworzenie pierwszego w mieście, trzeciego w województwie, mieszkania treningowego, umożliwiającego osobom niepełnosprawnym nabywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Plus należy się także za styl działania, wytrwałość i bezkompromisowość.

ZYNGIER BEATA I MARIUSZ
Nauczycielskie małżeństwo z Połańca od lat udowadnia, że uczniowie z małego miasta mogą święcić tryumfy na wielkich imprezach. Ich podopieczni z Zespołu szkół imienia Oddziału partyzanckiego Armii Krajowej "Jędrusie" rok rocznie zdobywają nagrody na ogólnopolskich konkursach dla młodych wynalazców a ostatnio również laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach. Laska dla niewidomnych "Safe - Step" nagrodzono złotym medalem z wyróżnieniem na tegorocznych światowych targach "Brusels Innova" w Brukseli.
MINUSY

BAŁCHANOWSKI TADEUSZ
Burmistrz Suchedniowa. Kolejny rok jego rządów stał pod znakiem notorycznego braku pieniędzy, nawet na pensje. Udało się dokończyć budowę ośrodka kultury w Michniowie, ale znów na ulicach jest ciemno, zalew czeka na remont, "park miejski" również. Doszło do sytuacji, że komornik zajął konto gminy, by ściągnąć należność dla mieszkańca, który wygrał proces w związku z obniżeniem wartości jego działki. Suchedniów jest dziś jedyną gminą w powiecie, w której nie ma porządnego, ogólnodostępnego boiska.

GĄDEK ANDRZEJ
Minus dla buskiego radnego powiatowego, który został uznany przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Nie przyznał się do winy, składając odwołania od wyroku. Po uprawomocnieniu orzeczenia sądu, w październiku 2012 roku, definitywnie utracił mandat oraz miejsce w Zarządzie Powiatu.

GLITA MARIAN
Marian Glita to właściciel i prezes grupy firm spod znaku Elmar z Jędrzejowa. Upadek jednej z największych świętokrzyskich firm, to jedna z największych negatywnych sensacji ostatniego roku.

GNIADEK JAN
Doktor, chirurg naczyniowy, prezes spółki Twoje Zdrowie, która wydzierżawiła szpital w Opatowie, za skandal z uruchomieniem oddziału chirurgii naczyniowej, który nie spełniał wymagań stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zagrażał bezpieczeństwu pacjentów. Kontrole przeprowadzone przez urzędników świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia wykazały, że lekarze pracujący w Opatowie mieli równocześnie dyżurować w innych placówkach, które prowadzi spółka Twoje Zdrowie w Małopolsce i na Śląsku. Fundusz zerwał kontrakt na naczyniówkę w Opatowie.

GOSIEWSKA BEATA
Świętokrzyska senator Prawa i Sprawiedliwości. Oto przykład, że smykałki do polityki nie otrzymuje się w spadku. Pani senator, wdowa po wicepremierze Przemysławie Gosiewskim, dowiodła, iż nazwisko, jakie nosi, to wciąż jedna z najlepszych marek w polityce. Przecież dzięki temu szyldowi zdobyła mandat. Dziś Gosiewska wydaje się przytłoczona zarówno ciężarem tego nazwiska, legendy męża, oczekiwań, jakie pokłada w niej część działaczy Prawa i Sprawiedliwości, jak i trudu wynikającego z pełnienia roli samotnej matki dwójki dzieci oraz bycia senatorem. Gosiewska jest totalnie zagubiona. Na własne życzenie. Minus za to, że dała sobie wmówić swoim doradcom, że będzie wielką kontynuatorką dzieła swojego męża.

KACZMAREK TOMASZ
czyli agent Tomek, świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ciężko odmówić młodemu, pod względem parlamentarnego stażu, posłowi pracowitości. Zaangażował się mocno w ujawnianie rzekomych nieprawidłowości w działalności Służby Kontrwywiadu Wojskowego, odpalił tak zwane "taśmy Pałysa", jeździ po regionie i Polsce z klubami Gazety Polskiej, spotyka się z ludźmi. Za co w takim razie dajemy minus agentowi Tomkowi? Bo mówi o sobie, że był jednym z najlepszych "przykrywkowców" w polskich służbach, że wsadzał do więzień najgroźniejszych przestępców i rozbijał największe gangi, czym położył wielkie zasługi dla Rzeczypospolitej. Nie mogło tak być, bo zaraz po dekonspiracji mafia wydałaby na niego wyrok. I poseł - zamiast krążyć w świetle kamer po sejmowych salonach i medialnych antysalonach - musiałby uciekać z kraju, gdzie pieprz rośnie…

KEMPA BEATA
Świętokrzyska posłanka Solidarnej Polski. Od czasu wyborów parlamentarnych - te, przypomnijmy, odbyły się w listopadzie 2011 roku - na palcach jednej ręki policzyć można jej wizyty w regionie i spotkania z mieszkańcami. Ale cóż się dziwić. Jako "spadochroniarz" z Dolnego Śląska oraz lokomotywa listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości miała jeden cel: zdobyć mandat dla siebie i przy okazji wciągnąć za sobą jak najwięcej kandydatów do Sejmu. Wszystko, co mówiła w kampanii, było środkiem do celu. Za ten polityczny - jakże skuteczny przecież, ale moralnie wątpliwy - cynizm Beacie Kempie przyznajemy minus.

KOZODUJ LUCYNA
Wiceprzewodnicząca rady powiatu staszowskiego to jedna z głównych bohaterek afery w staszowskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest jedną z osób, której Prokuratura Rejonowa w Staszowie postawiła w marcu tego roku zarzuty wyłudzenia i narażenia na straty agencji.

ŁUKASZEK MAREK
Wójt Dwikóz w powiecie sandomierskim za zablokowanie budowy schroniska dla psów w Rzeczycy, a raczej za styl, w jakim to zrobił. Wójt podpisał się pod protestem mieszkańców wioski, nie wysłuchawszy argumentów władz Sandomierza, inicjatorów budowy schroniska. Potem nie chciał podjąć rozmowy na temat inwestycji.

MACIEJCZYK RYSZARD
Były wicestarosta włoszczowski i prezes zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego we Włoszczowie. Musiał odejść ze stanowiska, podał się też do dymisji w partii. To konsekwencje faktu, że Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach uznający go za kłamcę lustracyjnego. Fakt, że być może nic Maciejczyk jako współpracownik służb nie zdziałał , ale nie powinien tego ukrywać. Szybko znalazł dobrą posadę w Urzędzie Marszałkowskim.

SKOWRONEK KRZYSZTOF
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze, odwołany we wrześniu przez zarząd województwa za doprowadzenie do fatalnej sytuacji finansowej szpitala. Dyrektor Skowronek, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, kierował szpitalem w Czerwonej Górze od 2001 roku. W ostatnich latach w placówce wybudowano nowy blok operacyjny z sześcioma salami, które nie były wykorzystane z powodu braku pieniędzy na zakup wyposażenia. Z Czerwonej Góry odeszło w ostatnim czasie wielu znakomitych specjalistów, między innymi konsultant wojewódzki do spraw pulmonologii i kilku doświadczonych pulmonologów, a także twórca i długoletni ordynator oddziału torakochirurgii. W związku z tym jedyny w województwie szpital wyspecjalizowany w leczeniu gruźlicy i chorób płuc musiał ograniczyć działalność oddziałów pulmonologicznych z czterech do trzech. Przy czym świętokrzyskie ma wciąż jeden z najwyższych w Polsce współczynników zachorowań na gruźlicę.

SIWONIA ALINA
Minus dla wójta gminy Raków w powiecie kieleckim przede wszystkim za zalew Chańcza, który jest w stanie całkowitego rozkładu. Jak porówna się z pobliskim zalewem w Borkowie, które staje się perełką tym bardziej widać wielkie zaniedbania. I ciągłe tłumaczenia ,że zalewem gmina nie zarządza zupełnie nas nie przekonują.

Nowe stawki VAT. Co zdrożeje?

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

duzy minus dla gniadka, lekarza z opatowa .

g
gosc

glosowalem na kepe i gosiewska kepa zawiodla zmiana partii gosiewska przez tych dwoch ze swoiej partii co glosowali za starosta juz na te panie nie zaglosuje no chyba ze gosiewska zmieni zdanie i usunie z partii tych dwoch panow

m
magda

zapomniała pani dodać + za te wszystkie głosowania tych świrów od palikota, ale widać nieźle płacą.

z
zzz

od kiedy Krawiecka pisze prawde?

g
gosc

Dziękuję za to,że poprawnie napisaliście moje nazwisko.
Reszta to niestety kompletna nieprawda ...

p
prawdziwez pisiorami

Z tymi gwiazdami pisiorow- Kempą, Kaczmarkiem i Gosiewska to swieta prawda.
Ot widać gdzie mają ciemny kielecki lud- mandaty maja wiec do aktywnosci wrócą na miesiąc przed następnymi wyborami- nasza ciemnota to łyknie jak pelikany.

g
goss

co za brednie wypisuje ta brukowa gazeta

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3