Ku Pamięci twórców Republiki Pińczowskiej

Materiał informacyjny Powiatu Pińczowskiego
Tak rok temu uczciliśmy Republikę Pińczowską
Tak rok temu uczciliśmy Republikę Pińczowską
Udostępnij:

Kilkanaście dni zaciętych i krwawych walk zakończyło się wyzwoleniem ziem na pograniczu kielecczyzny i Małopolski. Choć niepodległość Republiki Pińczowskiej –bo tak nazwano ten teren, nie trwała długo, to bohaterski zryw połączonych sił partyzanckich do dziś uznawany jest za wielkie zwycięstwo nad hitlerowskim okupantem. Powiat Pińczowski rokrocznie świętuje rocznicę utworzenia Republiki Pińczowskiej, a tegoroczne obchody zaplanowano na dziś. W piątek 5 sierpnia, o godzinie 13.00, przy Pomniku w Kozubowie odbędą się uroczystości związane z 78 rocznicą wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Serdecznie zapraszamy.

Darz Bór!

Koło Łowieckie „Szarak” w Działoszycach świętuje 40-lecie swojej działalności. Na tę okoliczność, w piątek 8 lipca, w kościele p.w. Trójcy Świętej w Działoszycach odprawiono mszę świętą, a po wspólnych modlitwach odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczył w nich starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. Gospodarz powiatu, w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Pińczowskiego, przekazał myśliwym moc życzeń i okolicznościowy grawer ton, dziękując za pielęgnowanie tradycji, ceremoniału i zwyczajów łowieckich.

W uroczystościach uczestniczył Sztandar Koła Łowieckiego „Szarak”
W uroczystościach uczestniczył Sztandar Koła Łowieckiego „Szarak”

Rozmowy o trasach rowerowych

Delegacja ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego gościła w Powiecie Pińczowskim. Starostę Zbigniewa Kierkowskiego, w jego gabinecie odwiedzili urzędnicy z Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych, z wicedyrektorem Tomaszem Fitasem na czele. Rozmowy dotyczyły głównie podjęcia wspólnych działań w kierunku realizacji koncepcji przebiegu tras rowerowych na terenie województwa świętokrzyskiego i zadania priorytetowego Porozumienia Ponidzie - Szlak turystyczny Nida. Oczywiście pojawił się temat szlaku ValleyVelo, który częściowo połączy się z trasą EuroVelo11 po Ponidziu. Ścieżka ValleyVelo połączy ważne strategicznie szlaki rowerowe EuroVelo11 i GreenVelo, a przede wszystkim połączy stolice nadnidziańskich gmin. „To ona będzie motorem dla pozostałych działań turystycznych, ale i sprawdzianem współpracy 10 samorządów” –podkreśla starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. Podczas spotkania omówiono również sieć szlaków turystycznych, które mogą powstać na Ponidziu; w tym ścieżek usytuowanych bezpośrednio wzdłuż Nidy – NidaVelo, szlaków konnych czy drezynowych.

Rozmowom towarzyszyła miła atmosfera
Rozmowom towarzyszyła miła atmosfera

Święto pszczoły, miodu i pszczelarzy.

To było już siódme Święto Pszczoły obchodzone przez Nadnidziańskie Stowarzyszenie Pszczelarzy Miodzio. Uroczystość rokrocznie odbywa się w Górach, w gminie Michałów, a pierwszym jej punktem jest msza święta w intencji pszczelarzy i pszczół odprawiana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tym razem również z pszczelarzami i zaproszonymi gośćmi modlił się proboszcz ks. Bogdan Szymkiewicz, a po eucharystii, z godnie z coroczną tradycją, przed kościołem odbyła się degustacja miodu. Podobno najbardziej smakował wszystkim miód malinowy. Po tym słodkim poczęstunku zgromadzeni przeszli na plac przyszkolny prowadzeni przez Kapelę Ludową Mierzawa.

W Święcie Pszczoły uczestniczył starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, radny Jerzy Mucha –prezes Nadnidziańskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Miodzio, wójt Gminy Michałów Mirosław Walasek, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Wleciał, a także wiceburmistrz MiG Pinczów Beata Kita.

Dziękujemy pszczelarzom za ich trud wkładany w hodowlę i ochronę pszczół. Ten cały proces wymaga wielu wyrzeczeń i czasu, a pamiętać należy, że cała przyroda zależna jest właśnie od tych małych owadów. Bez pszczół nie byłoby życia.

Miód smakował wszystkim bez wyjątku
Miód smakował wszystkim bez wyjątku
Reprezentacyjny ul zawsze robi wielkie wrażenie na uczestnikach uroczystości
Reprezentacyjny ul zawsze robi wielkie wrażenie na uczestnikach uroczystości

Uczeń „Staszica” radnym Młodzieżowej Rady

Maciej Ciba jest uczniem klasy III ZSZ im. Stanisława Staszica w Pińczowie, a także radnym III kadencji Młodzieżowej Rady Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. We wtorek 12 lipca Maciek odwiedził starostwo powiatowe w Pińczowie i spotkał się ze starostą Zbigniewem Kierkowskim.

„Bardzo się cieszymy, że uczeń naszej szkoły będzie reprezentował Powiat Pińczowski na forum regionu świętokrzyskiego” –mówił gospodarz powiatu gratulując młodemu radnemu.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyła także sekretarz Wioletta Usnarska, Maciej Ciba zaprezentował stanowisko młodzieży w sprawie edukacji i rozwoju Ponidzia.

Opowiadał o inicjatywach jakie Młodzieżowa Rada chce wdrożyć na terenie województwa, oraz o swoich planach i rozwoju kariery. Spotkanie z władzami powiatu zakończyło się wizytą w Wydziale Promocji i Polityki Regionalnej, gdzie gość, razem z Moniką Strojną przeanalizował kierunki rozwoju wdrażane przez Porozumienie Ponidzie. „Podczas owocnej rozmowy nakreślono również płaszczyznę dalszej pracy na rzecz młodzieży w naszym regionie” –informuje Monika Strojna.

Młody radny gościł w gabinecie starosty pińczowskiego
Młody radny gościł w gabinecie starosty pińczowskiego

Z myślą o niepełnosprawnych

Ponad 90 tysięcy złotych Powiat Pińczowski pozyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki będą wykorzystane na realizację zadań z zakresu wyrównywania szans między regionami. Umowę w wojewódzkiej siedzibie PFRON, kilka dni temu podpisał dyrektor Andrzej Michalski, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski oraz wicestarosta Ryszard Barna.

Dokumenty podpisali gospodarze Powiatu Pińczowskiego i szef PRFON
Dokumenty podpisali gospodarze Powiatu Pińczowskiego i szef PRFON

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie