Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kucharze i lekarze poszukiwani od zaraz. Zobacz dla kogo jest praca w Świętokrzyskiem? (RAPORT)

Marzena Smoręda
Rok 2019 jest na świętokrzyskim rynku pracy rekordowo udany, ale nie dla wszystkich profesji. Dla kogo jest praca, a dla kogo jej u nas brakuje?

W 2019 roku największe braki kadrowe mogą występować w powiatach: opatowskim, starachowickim, koneckim i sandomierskim, Kielcach oraz w staszowskim, ostrowieckim, buskim, skarżyskim, kieleckim i włoszczowskim.

Tam brakuje:
pracowników budowlanych,

kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,

kucharzy,

lekarzy

fryzjerów.

Najwięcej zawodów nadwyżkowych jest w Kielcach i powiatach:staszowskim, koneckim, skarżyskim i starachowickim. Największy problem ze znalezieniem pracy mają: ekonomiści, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia - podaje Barometr zawodów 2019 w Świętokrzyskiem.

Kucharze i lekarze poszukiwani od zaraz. Zobacz dla kogo jest praca w Świętokrzyskiem? (RAPORT)

Zawody deficytowe
Wśród zawodów deficytowych najwięcej jest tych z branży budowlanej (34,6 procent ogółu zawodów deficytowych). Problemem w tej branży jest szara strefa. Poszukiwane są osoby z doświadczeniem i znajomością nowych technologii w budownictwie. Niedobór pracowników wynika też z: trudnych warunków pracy, braku doświadczenia i uprawnień, podeszłego wieku kandydatów. Niedobory pracowników w znacznej części są uzupełniane poprzez zatrudnianie cudzoziemców.

Na braki kadrowe w branży motoryzacyjnej wpływają problemy związane ze szkolnictwem zawodowym. Pomimo wielu absolwentów, wśród mechaników pojazdów samochodowych oraz blacharzy i lakierników samochodowych deficyt wynika z braku odpowiednich umiejętności. W rejestrach pozostają osoby bez doświadczenia i umiejętności praktycznych, bez znajomości nowych technologii stosowanych w motoryzacji. Znalezienie kandydatów do pracy utrudniają niskie płace.

Duże zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowo-spedycyjnej dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowców autobusów oraz magazynierów. Zapotrzebowanie dotyczy wykwalifikowanej kadry, z doświadczeniem zawodowym, znajomością języków obcych. Przyczyną deficytu jest niewystarczająca liczba kandydatów z prawem jazdy C i C+E oraz uprawnieniami na przewóz rzeczy, a w przypadku kierowców autobusów - prawa jazdy D oraz uprawnień do przewozu osób. W przypadku magazynierów przyczyną niedoboru kandydatów jest brak uprawnień do obsługi wózków widłowych, doświadczenia, czy brak znajomości obsługi programów komputerowych, koniecznych do obsługi magazynów.

Grupa zawodów deficytowych w branży gastronomicznej powiększyła się o szefów kuchni. W przypadku kucharzy oraz piekarzy deficyt utrzymuje się już kolejny rok. Barierą w znalezieniu kandydatów do pracy są nieatrakcyjne warunki pracy. Deficyt pracowników w branży medycznej dotyczy lekarzy, pielęgniarek i położnych. Wpływa na to ograniczona liczba specjalistów, jak i fakt, że część osób w tej grupie osiąga już wiek emerytalny, a brakuje osób młodych chętnych do pracy w zawodzie.

Zawody z nadwyżką
Liczba profesji nadwyżkowych zmniejsza się. Sytuacja ta dotyczy ekonomistów, pedagogów, pracowników biur podróży i obsługi turystycznej, specjalistów technologii żywności i żywienia, pracowników administracyjnych i biurowych, specjalistów administracji publicznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie