Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultywują pamięć po przodkach. Stopniczanie są także... w Nowym Jorku i w Toronto

Michał Kolera
Michał Kolera
Nowy Jork, rok 1955. Taka była 50. rocznica powołania Stowarzyszenia Dobroczynnego Młodych Żydów ze Stopnicy.
Nowy Jork, rok 1955. Taka była 50. rocznica powołania Stowarzyszenia Dobroczynnego Młodych Żydów ze Stopnicy. archiwum SYMBA
5 września 1942 roku tragicznie zakończyła się trwająca blisko 400 lat historia stopnickich Żydów. Niemcy wywieźli trzy tysiące osób z tamtejszego getta do obozu zagłady w Treblince. Mało kto jednak wie, że potomkowie dawnych mieszkańców wciąż żyją za wielką wodą i kultywują pamięć o swoim pochodzeniu.

David Wachs mieszka w Bridgewater w amerykańskim stanie New Jersey. Jest administratorem facebookowej grupy "Jews from Stopnica", która grupuje potomków stopnickich Żydów.

- Mamy dwie aktywnie działające społeczności osób pochodzących ze Stopnicy. Pierwsza znajduje się w Nowym Jorku. Jej prezesem jest mój ojciec Israel Wachs. Drugi oddział znajduje się w Toronto. Grupy te powstały dawno temu, obmyślone jako pomoc dla Żydów, którzy wyemigrowali ze Stopnicy do Ameryki Północnej. Miały ułatwić im aklimatyzację w nowym miejscu - relacjonuje David.

- Grupę facebookową założyłem dla osób, które pochodzą ze Stopnicy, a być może nie wiedzą, że stopniczanie wciąż działają - dodaje.

Wielu Amerykanów i Kanadyjczyków o żydowskich korzeniach, którzy pochodzą ze Stopnicy, jest zrzeszonych w organizacji Stopnitzer Young Men’s Benevolent Association, w skrócie SYMBA. Na polski można to przetłumaczyć jako Stowarzyszenie Dobroczynne Młodych Żydów ze Stopnicy. Nowojorska grupa działa od początku XX wieku. Pierwsza pieczęć zrzeszenia nosi datę 1 października 1905 roku. Drugi odłam działa w kanadyjskim Toronto. Powstał w styczniu 1946 roku. Skupiał głównie osoby ocalałe z Holocaustu.

Stowarzyszenie udostępnia ciekawe informacje na temat stopnickich Żydów, którzy w okresie międzywojennym wypłynęli za ocean.

- W 1902 roku w Stopnicy Eli Meilach Borkensztajn (Max Stein) poślubił Blimę (Bella) Rivkę Zyser w Stopnicy. Mieli pięcioro dzieci, Chaya Surę (Sarah), Israela Icka (Irving), Kivę (Charles), Pinchasa (Phillip) i Chanę (Anne). W 1913 Max podjął trudną decyzję o opuszczeniu żony i dzieci i emigracji do Nowego Jorku. Plan był taki, by Max popłynął do Nowego Jorku i zarobił wystarczająco dużo pieniędzy jako krawiec, by sprowadzić Bellę i dzieci. Sprawę skomplikowała pierwsza wojna światowa - czytamy w jednej z relacji.

- Stopnica w czasie wojny była miastem frontowym. Wydawało się, że każdego tygodnia przez miasto przechodzi inne wojsko. Gdy żołnierze byli w mieście, większość mieszkańców chowała się w swoich domach. Bella była nieustraszona, jeśli chodzi o opiekę nad swoim potomstwem. Gotowała kurczaki i gęsi. Następnie sprzedawała je żołnierzom, aby zarobić na jedzenie dla rodziny. W tym czasie przebywający w Nowym Jorku Max próbował wysłać Belli pieniądze, jednak były zazwyczaj kradzione z listów podczas długiej drogi przez ocean. Wreszcie wpadł na pomysł. Pewnego dnia do Belli przyszło zdjęcie Maxa. Między zdjęciem a tekturowym podkładem ukryty był dwudziestodolarowy banknot! To była radosna chwila dla rodziny. W którymś momencie wojna się skończyła i nadszedł czas, aby rodzina dołączyła do Maxa w Nowym Jorku. Jesienią 1920 roku Bella i dzieci pożegnali się z krewnymi, którzy pozostali w Polsce. Przeszli pieszo przez zdewastowaną wojną Polskę do Gdańska, gdzie wsiedli na statek płynący do Nowego Jorku. Podróż była trudna, ale nigdy nie zapomnieli cudownego widoku Statuy Wolności i ponownego spotkania z Maxem! - wspominają kroniki Stopnitzer Young Men’s Benevolent Association.

Warto dodać, że członkowie organizacji pieczołowicie pielęgnują pamięć o swoich stopnickich korzeniach. Odwiedzają także Stopnicę co jakiś czas. - Sam byłem tam w 2012 roku - mówi David Wachs.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie