Wybierz miasto:
  Laboratorium Biomechaniki działa w Kielcach. Jedyne w...

  Laboratorium Biomechaniki działa w Kielcach. Jedyne w regionie!

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w kick boxingu. Markery zakładają fizjoterapeuci Artur Marszałek i Ewelina Ulżyk. ©Luiza Buras-Sokół

  Jedyne w regionie świętokrzyskim i jedno z niewielu w Polsce Laboratorium Biomechaniki działa przy Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra. Jak informuje rzeczniczka prasowa lecznicy, Luiza Buras-Sokół, badania przeprowadzane za pomocą dostępnego tam sprzętu umożliwiają kompleksową analizę ruchu.
  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w kick boxingu. Markery zakładają fizjoterapeuci Artur Marszałek i Ewelina Ulżyk. ©Luiza Buras-Sokół  - Jest to niezwykle potrzebne w przypadku osób ze schorzeniami ortopedycznymi – podkreśla rzeczniczka.

  Taką analizę wykonuje się u najwyższej klasy sportowców.
  Kierujący Centrum Ortopedycznym przy Szpitalu Kieleckim specjalista ortopedii, doktor nauk medycznych Arkadiusz Granek zaznacza, że w obecnych standardach w sporcie zawodowym każdy duży klub dysponuje własnym laboratorium biomechaniki. - To tam zawodnicy po sezonie mogą być oceniani w obiektywny sposób. Elementy ruchu nie do uchwycenia okiem trenera, rejestrowane są przez komputerowy system BTS.

  W Polsce tego typu diagnostyka prowadzona jest w niewielu ośrodkach medycznych i sportowych – w Gliwicach oraz w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

  W Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra Laboratorium Biomechaniki otwarte jest zarówno na sportowców, jak i pacjentów.
  – W przypadku tych drugich biomechanika służy pogłębieniu diagnostyki, analizuje chód całościowo i pozwala ocenić między innymi, w jaki sposób zabieg wykonany na jednym stawie wpłynie na inne – mówi ortopeda.

  Przed badaniem na ciele pacjenta w ściśle określonych punktach umieszczone są odblaskowe markery. - Podczas pomiarów, w trakcie których pacjent najpierw stoi, a później spaceruje, sześć kamer rejestruje przemieszczanie się markerów po ścieżce pomiarowej – tłumaczy magister fizjoterapii, Artur Marszałek ze Szpitala Kieleckiego.

  Badanie trwa około godzinę, jest bezbolesne. Wskazaniami do jego wykonania są wszelkiego rodzaju bóle kostno-stawowe, mięśniowe, dysfunkcje chodu. System może być również wykorzystywany do badania postępów leczenia, rehabilitacji. Badanie jest odpłatne.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Jedzenie i zabawa

  Na językach