Wybierz miasto:
  Laboratorium Biomechaniki działa w Kielcach. Jedyne w...

  Laboratorium Biomechaniki działa w Kielcach. Jedyne w regionie!

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w kick boxingu. Markery zakładają fizjoterapeuci Artur Marszałek i Ewelina Ulżyk. ©Luiza Buras-Sokół

  Jedyne w regionie świętokrzyskim i jedno z niewielu w Polsce Laboratorium Biomechaniki działa przy Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra. Jak informuje rzeczniczka prasowa lecznicy, Luiza Buras-Sokół, badania przeprowadzane za pomocą dostępnego tam sprzętu umożliwiają kompleksową analizę ruchu.
  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w

  Badania w Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim przeszedł między innymi Bartosz Dulnik, zawodnik MMA, brązowy medalista Mistrzostw Polski w kick boxingu. Markery zakładają fizjoterapeuci Artur Marszałek i Ewelina Ulżyk. ©Luiza Buras-Sokół  - Jest to niezwykle potrzebne w przypadku osób ze schorzeniami ortopedycznymi – podkreśla rzeczniczka.

  Taką analizę wykonuje się u najwyższej klasy sportowców.
  Kierujący Centrum Ortopedycznym przy Szpitalu Kieleckim specjalista ortopedii, doktor nauk medycznych Arkadiusz Granek zaznacza, że w obecnych standardach w sporcie zawodowym każdy duży klub dysponuje własnym laboratorium biomechaniki. - To tam zawodnicy po sezonie mogą być oceniani w obiektywny sposób. Elementy ruchu nie do uchwycenia okiem trenera, rejestrowane są przez komputerowy system BTS.

  W Polsce tego typu diagnostyka prowadzona jest w niewielu ośrodkach medycznych i sportowych – w Gliwicach oraz w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

  W Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra Laboratorium Biomechaniki otwarte jest zarówno na sportowców, jak i pacjentów.
  – W przypadku tych drugich biomechanika służy pogłębieniu diagnostyki, analizuje chód całościowo i pozwala ocenić między innymi, w jaki sposób zabieg wykonany na jednym stawie wpłynie na inne – mówi ortopeda.

  Przed badaniem na ciele pacjenta w ściśle określonych punktach umieszczone są odblaskowe markery. - Podczas pomiarów, w trakcie których pacjent najpierw stoi, a później spaceruje, sześć kamer rejestruje przemieszczanie się markerów po ścieżce pomiarowej – tłumaczy magister fizjoterapii, Artur Marszałek ze Szpitala Kieleckiego.

  Badanie trwa około godzinę, jest bezbolesne. Wskazaniami do jego wykonania są wszelkiego rodzaju bóle kostno-stawowe, mięśniowe, dysfunkcje chodu. System może być również wykorzystywany do badania postępów leczenia, rehabilitacji. Badanie jest odpłatne.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach