Lany poniedziałek, śmigus-dyngus. Jak świętować, czym się polewać [SPOSOBY]
Marzena Smoręda
Śmigus-dyngus do XV wieku był dwoma odrębnymi zwyczajami.Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby po nogach, a następnie oblewaniu wodą w celu oczyszczenia się z brudu i przygotowania duszy do zbliżającej się wiosny.Dyngus w języku słowiańskim nosił nazwę „włóczebny”. Jego korzeni doszukać się można w zwyczaju polegającym na wizytach składanych znajomym i rodzinie, połączonych z poczęstunkiem lub zaopatrzeniem w żywność na dalszą drogę. Obecnie zwyczaj śmigusa-dyngusa dotyczy ludzi w każdym wieku i przez wielu jest kultywowany, ale szczególnie dużo radości sprawia dzieciom i młodzieży. Teraźniejsze „psikawki” mocno zmieniły wygląd. Najczęściej są to plastikowe jajka, pistolety na wodę. Co roku nie brakuje w tej branży także nowości.
Krzysztof Krogulec
Od niepamiętnych czasów wodę uważano za symbol uzdrowienia, źródła życia, odrodzenia ducha i ciała, zmartwychwstania, oczyszczenia, dobra i zła, duszy ludzkiej. Ten symbol jest obecny także podczas Wielkanocy. W poniedziałek, po zmartwychwstaniu Chrystusa, trwa śmigus-dyngus, zwyczaj oblewania wodą, nazywany dawniej maczanką, oblewanką, polewanką czy lejkiem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.