Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laska "Safe step" z Połańca w finale konkursu "Polski Wynalazek 2013" (video)

/MJR/
Z lewej Wojciech Dyl, obok Kamil Bączek. Młodzi wynalazcy prezentują swoje dzieło – laskę "Safe – step”. Za ten wynalazek zdobyli złoty medal z wyróżnieniem podczas ubiegłorocznych światowych targów w Brukseli poświęconych wynalazczości. W poniedziałek 18 marca będą walczyli o nagrodę główną w konkursie "Polski Wynalazek 2013".
Z lewej Wojciech Dyl, obok Kamil Bączek. Młodzi wynalazcy prezentują swoje dzieło – laskę "Safe – step”. Za ten wynalazek zdobyli złoty medal z wyróżnieniem podczas ubiegłorocznych światowych targów w Brukseli poświęconych wynalazczości. W poniedziałek 18 marca będą walczyli o nagrodę główną w konkursie "Polski Wynalazek 2013". Marcin Jarosz
Uczniowie z Połańca, twórcy przełomowej laski dla niewidomych mają szansę na wyróżnienie i nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Polski Wynalazek 2013". Ich projekt wszedł do finałowej ósemki i ma szansę na 50 tysięcy złotych.

Rewolucyjna laska dla niewidomych "Safe step" skonstruowana przez absolwentów połanieckiego "Elektronika" ma szansę stać się zwycięzcą konkursu "Polski Wynalazek 2013".

Kamil Bączek i Wojciech Dyl wyposażyli zwykłą laskę dla niewidomych między innymi w diody poprawiające widoczność po zmroku, czujniki zmierzchu i odległości oraz system wibrujący, który ostrzega użytkownika o zbliżaniu się do przeszkody. To właśnie ich pomysł wykonany pod okiem promotora Mariusza Zyngiera i zaprezentowany w ubiegłym roku na światowych targach "Innova" w Brukseli przyniósł młodym wynalazcom z Połańca ogromny sukces. Laska "Safe step" zdobyła Złoty Medal z wyróżnieniem - pierwsze tego typu wyróżnienie w dotychczasowej historii targów. Jeszcze w Brukseli do absolwentów połanieckiego "elektronika" zgłosili się pierwsi chętni na większą partię przełomowych lasek dla niewidomych.

W tym roku stoi przed nimi kolejna szansa na sukces. "Safe step" została zgłoszona do konkursu "Polski Wynalazek 2013", przeszła jak burza eliminacje i znalazła się z ścisłym gronie projektów, które powalczą w telewizyjnym finale o tytuł "Polski Wynalazek 2013" i nagrodę 50 tysięcy złotych.

Organizatorem konkursu jest Telewizja Polska i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gala finałowa odbędzie się w poniedziałek 18 marca. Tego dnia każdy finalista będzie prezentował na żywo możliwości swojego wynalazku a wszystkie prezentacje oceni kapituła. W jej skład wejdą między innymi Piotr Voelkel - przedsiębiorca, inżynier, znawca sztuki i promotor polskiego designu, profesor Witold Orłowski - ekonomista i były doradca prezydencki oraz Radosław Brzózka dziennikarz telewizyjny, prowadzący i autor programu "Jak to działa?".

Kapituła przyzna wyróżnienie dla najlepszego projektu. Swoją nagrodę przyzna również publiczność w głosowaniu SMS. Laureaci nagrody publiczności otrzymają 50 tysięcy złotych. - Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza praca została zakwalifikowana do najlepszych wynalazków w Polsce. Postaramy się pokazać nasz wynalazek najlepiej jak umiemy - mówią Kamil i Wojtek, dziś studenci Politechniki Krakowskiej.

Nie ukrywają, że liczą na każdy głos wysłany za pomocą sms-ów, bo nagroda mogłaby pomóc w uruchomieniu produkcji przełomowych lasek dla niewidomych. Początek telewizyjnej gali w poniedziałek 18 marca o godzinie 20.20, w "Jedynce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie