Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasowiacka kultura połączyła w Sandomierzu dzieci, seniorów i osoby niesłyszące

Klaudia Tajs
W projekt zaangażowani są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu, którzy należą do  Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska",
W projekt zaangażowani są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu, którzy należą do Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska", Klaudia Tajs
"Lasowiacy" pod takim hasłem w Sandomierzu realizowany jest projekt, którego uczestnicy wracają do korzeni kultury lasowiackiej. Uczestnicy to sandomierscy uczniowie i seniorzy oraz osoby niesłyszące, które już 20 września, zatańczą lasowiackie tańce na sandomierskim Rynku

W projekt zaangażowani są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu, którzy należą do Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska", osoby niesłyszące i emeryci. Każdy otrzymał zadanie i spełnia swoją rolę.

Odbyły się już warsztaty, na których uczniowie pod okiem stylistki mody Justyny Wesołowskiej Gamoń zaprojektowali stroje nawiązujące do kultury lasowiackiej. Stroje szyją panie z Klubu Seniora w Sandomierzu. - Nie są to tak do końca czyste stroje lasowiackie, dlatego, że w części są projektowane przez dzieci - tłumaczy Dariusz Bukowski, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska", jeden z koordynatorów projektu. - Naszym ukłonem jest pójście w stronę pomysłów dzieci, ale z zachowaniem formy i kultury lasowiackiej, która w strojach będzie widoczna poprzez aplikacje i hafty. Dodatkowo w repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska pojawią się nowe tańce lasowiackie.

Wokół projektu powstało wiele ciekawych inicjatyw, o których mówi Edyta Lisek. - Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Niesłyszących „Surdostal” w Stalowej Woli i wiele zajęć dedykujemy osobom z dysfunkcją słuchu - dodała Edyta Lisek. - Ponadto powstaje "surdo-wikipedia" dotycząca kultury lasowiackiej z tłumaczeniem na język migowy, napisami i lektorem. Będą to podstawowe informacje na temat Lasowiaków. Kim byli, jak żyli. Są także zajęcia taneczne z osobami niesłyszącymi, które prowadzi Dariusz Bukowski. W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach z etnodizajnu.

Partnerem projektu jest także Sandomierskie Centrum Kultury, w strukturach którego działa Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Sandomierska". - Poprzez udział w tym projekcie możemy wzbogacić walory artystyczne zespołu, zintegrować różne środowiska, a przy tym dobrze się bawić i pozostawić wymierne wskaźniki, jak chociażby stroje - powiedział Wojciech Dumin. - Planujemy wydać pocztówki, które będą pokłosiem wydania "surdo-wikipedii". Liczymy, że połączenie integracji środowisk, wprowadzenie nowych możliwości warsztatowych dla dzieci i nauka tańca dla niesłyszących zaowocuje jeszcze większym zainteresowaniem kulturą ludową na naszym terenie i przyczyni się do wzmocnienia oferty kulturalnej naszego miasta.

Na podsumowanie projektu koordynatorzy zapraszają 20 września o godzinie 16. W tym dniu, na sandomierskim Rynku, na małej scenie wystąpią wszyscy uczestnicy projektu.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie