Łatwiej o pomoc na przetwórstwo. Są daty wniosków o dopłaty bezpośrednie - konferencja ARIMR w Kielcach

Marzena Ślusarz
O zmianach w "małym przetwórstwie" mówili od lewej Tomasz Kuśnierek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Dagmara Orlińska - Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego. Zaś Szymon Szczodrak, naczelnik Wydziału ds. PROW i Płatności Bezpośrednich mówił o dopłatach bezpośrednich na 2019 rok. Krzysztof Krogulec
O ułatwieniach w otrzymaniu pomocy finansowej na stworzenie przetwórstwa przez rolników oraz o dopłatach bezpośrednich na 2019 roku mówili podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor oraz naczelnicy wydziałów Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Zmiany w działaniu "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" były głównym tematem piątkowej konferencji prasowej w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Nabór wniosków trwa od 31 stycznia do 1 marca.

W tym roku pomoc na rozwój przetwórstwa może otrzymać także rolnik, który prowadzi bądź chce prowadzić Rolniczy Handel Detaliczny.

500 tysięcy złotych pomocy może otrzymać rolnik, jego małżonek lub domownik, który zdecyduje się przejść na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.

100 tysięcy złotych wsparcia może pozyskać rolnik lub małżonek na inwestycje w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego już prowadzonego bądź zakładanego.

Wysokość pomocy to 50 procent kosztów całej inwestycji, rolnik otrzymuje ją w formie refundacji.

- Zmiany, jakie zostały wprowadzone są efektem rozmów z rolnikami i ich potrzeb - zaznacza Tomasz Kuśnierek, zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału instytucji. - Najważniejsza zmiana dotyczy dokumentów i zezwoleń, których rolnik nie mógł pozyskać w odpowiednim czasie ze względu na formalne procedury w różnych instytucjach. Teraz dokumenty, których nie może dostarczyć w momencie składania wniosku, będzie mógł donieść na etapie rozliczania, czyli już po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy.

- Taka opcja jest też korzystna ze względu na kosztochłonność. Dokumenty, które wymagają poniesienia opłat, można pozyskać po wydaniu decyzji - dodaje Dagmara Orlińska - Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Kielcach. -Zatem w momencie złożenia wniosku rolnik powinien mieć biznesplan oraz kosztorys inwestorski i wycenę maszyn.

Pieniądze można przeznaczyć na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków, a więc na budowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej, zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej. W przypadku rolników, którzy korzystają z pomocy do 500 tysięcy złotych, możliwy jest zakup tylko ciągów technologicznych, a nie urządzeń osobno.

- Ważna zmiana dotyczy zaś prowadzących Rolniczy Handel Detaliczny. W tym naborze nie muszą nabywać ciągów technologicznych. Z pomocy mogą skorzystać na zakup poszczególnych maszyn lub urządzeń, mogą też sfinansować przystosowanie pomieszczeń do wyrobu, jak na przykład kuchni, czy też pomieszczeń do przechowywania produktów wytworzonych we własnym gospodarstwie - tłumaczy Dagmara Orlińska - Wilkosz.

- Zainteresowanie tym działaniem jest bardzo duże. Wiemy, że w naszych biurach powiatowych trwają przygotowania do złożenia wniosków. Liczymy, że wielu świętokrzyskich rolników z tej pomocy skorzysta - dodają dyrektor oraz kierownik.

KLIKNIJ TU I CZYTAJ O SZCZEGÓŁACH POMOCY NA MAŁE PRZETWÓRSTWO - 500 TYSIĘCY DLA ROLNIKA ZDECYDOWANEGO NA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, 100 TYSIĘCY NA RHD

Łatwiej o pomoc na przetwórstwo. Są daty wniosków o dopłaty bezpośrednie - konferencja ARIMR w Kielcach

DOPŁATY BEZPOŚREDNIE I OŚWIADCZENIA

Drugim ważnym tematem piątkowej konferencji prasowej były dopłaty dopłaty bezpośrednie. - Kampania za 2018 rok zbliża się ku końcowi. Wydaliśmy 92 procent decyzji, po jej otrzymaniu wciągu dwóch tygodni płatność wpływa na konto. Pod względem wydanych decyzji świętokrzyski oddział regionalny jest liderem w kraju spośród wszystkich oddziałów - mówi Szymon Szczodrak, naczelnik Wydziału ds. PROW i Płatności Bezpośrednich.

Od 15 lutego do 15 marca, wzorem roku ubiegłego, właściciele małych terenów rolnych będą mogli składać oświadczenia o braku zmian. - Można taki dokument wysłać pocztą, jednak zachęcam do wizyty w biurze powiatowym, gdyż zaszły zmiany w w obszarach zakwalifikowanych do ONW, czyli z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami - wyjaśnia naczelnik. - Beneficjent podczas rozmowy z pracownikiem dowie się, czy jego działki zostały objęte tymi zmianami i będzie mógł złożyć odpowiedni dokument.

Po zakończeniu zbierania oświadczeń rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. - Również jak w ubiegłym roku będą to e-wnioski. Przygotowywana jest platforma. Zmiany formalne będą bardzo nieznaczne - dodaje Szymon Szczodrak. - Podobnie, jak w zeszłym roku będziemy spotykać się z rolnikami, prowadzić szkolenia. Postaramy się wspomóc sprawny nabór dokumentów.

- Prosimy rolników już teraz, by we wniosku wpisywali wszystkie uprawy, pozwoli to usprawnić kolejne pracy. Nie jest to obowiązek, jednak pracownicy będą zobowiązani za takie wsparcie - podsumowuje Tomasz Kuśnierek. - Zapraszam rolników, którzy będą odwiedzać targi Horti - Tech w Kielcach. W środę, 13 lutego od 9:30 do 12 będziemy prowadzili konferencję z tematyką dotyczącą wsparcia dla sadownictwa - zachęca Tomasz Kuśnierek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ


PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆGdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?Dopłaty do paliwa rolniczego 2019. Do kiedy złożyć wniosek o zwrot akcyzy, do kiedy faktury, stawka? [5.02]
Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce. ZOBACZ galerię!NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY


Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gggg

kłamstwo agencji 3 tygodnie mam decyzje kasy brak na koncie to tylko propaganda

Dodaj ogłoszenie