Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lawina wniosków od świętokrzyskich firm w ramach tarczy antykryzysowej. Z którego powiatu najwięcej (RAPORT)

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Archiwum
Ponad 45 tysięcy wniosków o postojowe, zwolnienie z opłacania składek i o ulgę w ramach przepisów Tarczy antykryzysowej złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy do 22 kwietnia w Świętokrzyskiem, w formie elektronicznej i papierowej. Wnioski wpływały zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej. Najwięcej wniosków złożono w Kielcach.

Jeśli chodzi o wnioski złożone w formie papierowych dokumentów,

  • w Kielcach do 22 kwietnia złożono 7415 wniosków,
  • w Pińczowie 385,
  • w Jędrzejowie 1633,
  • w Sandomierzu: 1054,
  • w Staszowie 1434;
  • we Włoszczowie 819,
  • w Busko-Zdroju: 1725,
  • w Końskich: 1956,
  • w Opatowie: 661,
  • w Ostrowcu Świętokrzyskim: 1980,
  • w Skarżysku-Kamiennej: 1788,
  • w Starachowicach 1729.

Łącznie Papierowych wniosków w ramach Tarczy antykryzysowej złożono w województwie świętokrzyskim 22 579.

ZUS prosi o staranne wypełnianie wniosków o tarczę. - Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej – między innymi takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy wnioskują o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej. Przed wysłaniem dokumentów prosimy o dokładne sprawdzenie zawartych tam informacji – mói Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w województwie świętokrzyskim.

Na jakie błędy trafiają eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To najczęściej niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające.

- Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek – wskazuje Paweł Szkalej.

Zdarzają się też inne błędy. To na przykład podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z wzorów ZUS. - Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany Janem Kowalskim. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie” – dodaje rzecznik.

Nie tylko podpis stanowi problem. Przedsiębiorcy często dopisują niepotrzebne informacje we wnioskach w różnych miejscach. „Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego” – mówi Paweł Szkalej.

- Apelujemy o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą – wskazuje rzecznik.
Wiele wniosków wpływało na różne e-maile placówek ZUS, co jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek.
Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie