Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lecznicza moc wody. Hydroterapia niejedno ma imię. Jak działa?

oprac. (IMO)
Kąpiele mogą okazać się zbawienne dla naszego organizmu. Prezentujemy, na czym polegają wybrane z nich.

Hydroterapia, nazywana hydropatią, akwaterapią lub wodolecznictwem to dział fizjoterapii wykorzystujący właściwości wody. Kąpiele, natryski i okłady stosuje się w celach leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych. Olbrzymi zakres możliwości oddziaływania ciśnieniem i temperaturą sprawia, że istnieje około 120 różnych zabiegów hydroterapeutycznych.

Jak działa hydroterapia?
W czasie zabiegów hydroterapeutycznych organizm ludzki stymulowany jest jednocześnie bodźcami termicznymi (temperaturą) oraz mechanicznymi (ciśnieniem). Następstwem stymulacji są reakcje fizjologiczne będące bezpośrednią odpowiedzią na dany zabieg. Powtarzanie zabiegów uruchamia mechanizmy adaptacyjne. Już samo operowanie temperaturą kąpieli ma niebagatelny wpływ na ludzkie ciało. Zimna (8-20°C) lub chłodna (21-27°C) woda powoduje obniżenie temperatury powierzchni ciała, zwężenie naczyń, podwyższenie ciśnienia krwi (a gdy zabieg trwa dłużej, działanie przeciwstawne), letnia (28-33°C) odpręża, usypia i łagodzi ból, ciepła (34-37°C) lub gorąca (38-42°C) działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie, uspokaja i rozszerza naczynia. Ciśnienie wody ma między innymi wpływ na ciśnienie krwi oraz jej przemieszczanie się z jednych tkanek do innych. Przy tym terapeuta może stosować różnego rodzaju kombinacje bodźców, rozszerzając lub zwężając obszar (użycie kąpieli częściowych lub całkowitych) i siłę (zwiększanie/zmniejszania temperatury i ciśnienia) ich oddziaływania.

Hydroterapię stosuje się w celu leczenia rozmaitych schorzeń. Kluczem jest odpowiedni dobór serii zabiegów i ich konkretnych parametrów. Wodolecznictwo poleca się pacjentom cierpiącym na: choroby serca i układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby przewodu pokarmowego i przemiany materii, choroby narządów rozrodczych, choroby narządów ruchu, a także w celach rehabilitacji po urazach. Ponadto kąpiele mogą też pomagać w uporaniu się z nadmiernym stresem.

Hydroterapia stosowana jest w Malinowych Hotelach. Najczęściej stosowane w leczeniu i profilaktyce zabiegi opierają się tu przede wszystkim o najcenniejsze kąpiele siarczkowe, ale nie są to jedyne metody, które skutecznie działają na organizm.

Zaprezentujmy najpopularniejsze zabiegi:
Kąpiel siarczkowa. To kąpiel wannowa w roztworze wody siarczkowo- siarkowodorowej słonej. Temperatura kąpieli wynosi 34-37 stopni elsjusza, trwa 15 minut. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe słone to uznany zabieg balneologiczny stosowany w przewlekłych schorzeniach skórnych, chorobach układu ruchu różnego pochodzenia oraz łagodnych zaburzeniach układu krążenia. Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą poprzez łagodne złuszczanie naskórka, a następnie stymulację procesów odnowy.

Kąpiel w zawiesinie borowinowej.
To kąpiel wannowa w roztworze borowiny, w temperaturze 35-37 stopni przez 15 minut. Wykorzystuje się tu chemiczne działanie borowiny, zawierającej w swoim składzie kwasy huminowe, substancje czynne biologicznie typu hormonalnego, białka roślinne, pektyny, sole mineralne bez głębokiego efektu termicznego stosowanego w okładach borowinowych. Zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze.

Masaż podwodny.
To kąpiel wannowa w temperaturze 34-36 stopni przez 15 minut. Polega na masażu całego ciała lub wybranych partii strumieniem wody u chorego zanurzonego w wannie z ciepłą wodą. Powoduje przekrwienie tkanek, działa rozluźniająco, zmniejsza napięcie mięśni, zwiększa odpływ chłonki. Dodatkowy efekt: koloroterapia, która działa relaksująco i odprężająco. Masaż ten może być również urozmaicony dodatkowymi komponentami kosmetycznymi: kozim mlekiem, płatkami róż, zieloną herbatą, solą morską.

Kąpiel w piwie.
Moda na kąpiele piwne przywędrowała do nas z dawnej Czechosłowacji, gdzie piwo stanowiło od dawna bardzo ważny element życia codziennego naszych południowych sąsiadów. Kąpiel w piwie wpływa relaksująco, usuwa stres, uspokaja umysł, pobudza pracę serca, rozszerza pory skórne, obniża ciśnienie. Poza niewątpliwą przyjemnością samej kąpieli, zawarte w drożdżach piwnych witaminy grupy B, proteiny i sacharydy sprawią, że układ odpornościowy zostaje wzmocniony, a skóra staje się miękka i zregenerowana. Piwo działa odmładzająco na cerę i doskonale wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Przeważnie w trakcie kąpieli wypija się niewielką ilość piwa, żeby działanie było od wewnątrz i na zewnątrz.

Pamiętać należy również o tym, że nie tylko specjalistyczne zabiegi są elementem hydroterapii. Regularne wizyty na basenie, szczególnie takim, w którym woda ma temperaturę powyżej 30stopni, wpływają korzystnie na nasz organizm, poprawiają krążenie oraz wpływają kojąco na psychikę. Baseny Mineralne wyposażone w ławki masujące, gejzery oraz bicze wodne w połączeniu z wodą mineralną stanowią kompletne narzędzie do profilaktyki i rehabilitacji. Nie trzeba więc wiele, aby w prosty sposób zadbać o siebie i swoje zdrowie, dodatkowo nie nadwyrężając zbytnio domowego budżetu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie