Legenda o początkach państwa polskiego na nowo w teatrze...

  Legenda o początkach państwa polskiego na nowo w teatrze Kubuś. Premiera w niedzielę

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Legenda o początkach państwa polskiego na nowo w teatrze Kubuś. Premiera w niedzielę
  1/14
  przejdź do galerii
  Współczesną wersję legendy o Lechu, Czechu i Rusie, czyli początkach państwa polskiego przygotował Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Premiera spektaklu "Gniazdo" już w niedzielę, 14 października o godzinie 17.


  Błażej Twarowski, grający Lecha przyznaje, że legenda o trzech braciach jest mocno archaiczna i dla współczesnego widza, pokazana w sposób tradycyjny byłaby trudna do zaakceptowania o zachwytach nie mówiąc.
  Na szczęście Maria Wojtyszko, autorka Gniazda postanowiła jednak przybliżyć ją w typowy dla siebie, błyskotliwy sposób, a zespól twórców, których zaprosił reżyser, Robert Drobniuch gwarantuje, ze będzie to rzecz na wskroś współczesna i z poczuciem humoru.

  - W tej sztuce są emocje jak w dramatach Szekspira: jest walka o władzę, zdrada, to poważne sprawy, ale podane w formie bliskiej młodemu człowiekowi i z humorem – mówi Robert Drobniuch.

  Opowiadaczem historii jest Orzeł, biały oczywiście, grający na lirze korbowej. Bracia i ich siostra Wanda przypominają a to leśne ludki, a to superbohaterów. Lech ma misję do spełnienia, chce uciekając przed biedą założyć państwo, poczucie misji wygania go z chatki w lesie a wraz z nim z domu wyrusza rodzeństwo - Czech i Rus oraz Wanda, której w legendzie nie ma.

  W sztuce ma dosyć siedzenia w domu i gotowania buraków, chce brać udział w podbojach. Na scenie pojawiają się także Światowid, Popiel, chochlik Bieda i tajemnicze Ćmoki. Spektakl ma pomóc młodym widzom odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się Polska i Polacy.

  Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, dyrektor Teatru „Kubuś, bogactwo muzyki i porywających piosenek zapewnił znany kompozytor i instrumentalista Sambor Dudziński, który wykorzystuje stare i tworzy nowe instrumenty i, jak zapewnia, dzięki nim przeniesie widzów w zamierzchle czasy, jeszcze nie opisane, a więc on tworzy je dźwiękami.

  Scenografię opracowała Katarzyna Proniewska-Mazurek, a ruch sceniczny - Ewelina Ciszewska. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz. Występują Lech - Błażej Twarowski, Czech - Tomasz Frąszczak (AT, gościnnie), Rus, Światowid, Łoś - Michał Olszewski, Wanda - Anna Domalewska, Popiel, Ojciec - Andrzej Kuba Sielski, Orzeł - Kuba Klimaszewski (gościnnie), Diwa, Jeż - Agata Sobota, Bieda - Beata Orłowska

  Premiera w niedzielę, 14 października o godzinie 17. Spektakl dla widzów od lat 7.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się