Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarna Krówka Opatowska ma 40 lat! oto historia tego rarytasu

mko
Edward Gorazda z Opatowa to jeden ze współtwórców sukcesu Krówki Opatowskiej. Opowiada nam jej historię.
Edward Gorazda z Opatowa to jeden ze współtwórców sukcesu Krówki Opatowskiej. Opowiada nam jej historię. archiwum prywatne
28 listopada 2019 roku przysmak znany w całej Polsce, Krówka Opatowska, obchodziła swoje 40. urodziny! Jak powstawała ta niezwykła marka? Zaglądamy za kulisy wydarzeń sprzed lat.

Początki tej historii sięgają Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczo- Eksportowej w Opatowie. W latach 70. firma prowadziła trzy linie produkcyjne. Był to Zakład Produkcji Konserw Mięsnych w Opatowie, Ubojnia Królików Eksportowa w Opatowie oraz Zakład Produkcji Konserw w Radomiu.

Herbatniki jakoś nie szyły

Historię tę zna Edward Gorazda, który w tamtych czasach pracował w Opatowie. - Wszystko poprzewracała nam reforma administracyjna z 1975 roku, kiedy utworzono 49 województw. Ówcześnie każdy wojewoda chciał mieć drobny przemysł spożywczy w swoich rękach. Musieliśmy wobec tego oddać zakład w Radomiu, za to w spadku od cukierniczej spółdzielni w Kielcach otrzymaliśmy Zakład Produkcji Herbatników w Opatowie - wspomina Edward Gorazda.

Herbatnikowy interes nie szedł jednak dobrze. - Były przestarzałe piece i budynek, który pozostawiał wiele do życzenia. Mieliśmy mierne wyniki. Trzeba było się przekwalifikować. Po wielu naradach i debatach zdecydowaliśmy się na krówkę - mówi Edward Gorazda.

W Opatowie brakowało jednak wiedzy, jak produkować ten przysmak. - W tym dziele sporo pomógł nam Andrzej Karbowiniczek z Zochcina koło Opatowa. Wtedy nasz krajan był dyrektorem potężnych warszawskich zakładów Wedla. . Nawiązałem z nim kontakt. Obiecał wszechstronną pomoc, technologów, szkolenie załogi. To była nieoceniona pomoc, bo krówka była dla nas zupełną nowością. Wszystkiego musieliśmy się uczyć - opowiada Edward Gorazda.

W końcu ruszyli

28 listopada 1979 roku główna księgowa Kazimiera Chlebna w swoim kalendarzu zanotowała: „Próbna produkcja krówki ruszyła”.

Produkt od samego początku zrobił furorę na rynku. - Po części dlatego, że w tamtych czasach wszystkiego brakowało, ale najważniejszym powodem było to, że robiliśmy po prostu dobrą rzecz. Na szczęście ta tradycja trwa do dziś - tłumaczy Edward Gorazda. Oprócz niego nad uruchomieniem produkcji Krówki Opatowskiej pracowali także wspomniana już księgowa Kazimiera Chlebna, a także budowlaniec Zdzisław Dydo, kierownik Krzysztof Waszczyk oraz Genowefa Śmietanka, główny technolog.

Kiedy w 1992 roku zakład przejęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opatowie, wizerunek produktu jeszcze się umocnił.W tej chwili firma produkująca cukierki nazywa się Zakład Cukierniczy i mieści się przy ulicy Leszka Czarnego a wchodzi on w skład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opatowie. Na dziś, oprócz samego budynku, gdzie produkuje się krówki, jest jeszcze kawiarnia ,,Krówkarenka’’ przy ulicy Sienkiewicza 54.

Kawiarnia jest jedną z najciekawszych propozycji turystycznych na kulinarnej mapie województwa świętokrzyskiego. Często odbywają się tam warsztaty związane z produkcją przysmaku. Krówkarenkę odwiedzają liczne wycieczki z całego kraju. Tym wizytom towarzyszą pokazy produkcji krówki, można także poznać, na czym polega sztuka zawijania w papierek tych smacznych cukierków.

Mają sprawdzoną recepturę

Co trzeba zrobić, żeby ten rodzaj cukierka był dobry? Jak mówią pracownicy Krówki Opatowskiej, to przede wszystkim surowce i technologia. Mleko, cukier, syrop skrobiowy i inne. Całą masę trzeba doprowadzić do odpowiedniej gęstości. Kiedy to się stanie, wylewa się to na stoły w celu schłodzenia.

- Krówka jest niezmiennie wytwarzana na podstawie starej receptury znanego mistrza cukierniczego Feliksa Pomorskiego, pochodzącej jeszcze z lat 20. ubiegłego wieku. Od 1992 roku funkcjonuje pod nazwą Opatowska Krówka Mleczna - mówi Roman Marchewka, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opatowie. - Sposób wytwarzania i przepis na cukierki jest od lat przekazywany z pracownika na pracownika. Warto dodać, że w produkcji wykorzystujemy najwyższej jakości surowce -dodaje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat i kluczowe działania PROW po 2021




II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Potrzebna pomoc dla grup, wejście na półki marketów

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. KRUS przestrzegał rolników [zasady bezpiecznej pracy]



Z unii na świętokrzyską wieś. Tyle pieniędzy poszło



Chłop Roku i jego niespotykana uprawa warzywna [zdjęcia]



Najbardziej fotogeniczne zjawiska atmosferyczne. Zobaczcie zdjęcia i filmy



Rolnik szuka żony... A może ty szukasz kogoś jak on?



NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ



PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆ


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie