Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim! Ciężarówki z eksponatami wyruszyły z Mediolanu

Lidia Cichocka
Jedna z maszyn stworzonych przez Leonarda da Vinci, którą zobaczymy na wystawie.
Jedna z maszyn stworzonych przez Leonarda da Vinci, którą zobaczymy na wystawie.
W poniedziałek z Mediolanu wyruszył transport z wystawą Świat Leonarda - trzy ciężarówki ze specjalną ochroną. Otwarcie ekspozycji w Podzamczu Chęcińskim już 5 września.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Centrum Nauki Leonardo da Vinci to ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, na których znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt i ekspozycje z całego świata. Niezwykły ogród doświadczeń ma służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej, ale także studentom i kadrze naukowej uczelni. Ma rozwijać kreatywność i rozbudzać ciekawość świata. Poprzez zabawę, badania i doświadczenie pozwoli poznawać fizykę, chemię, matematykę, medycynę czy robotykę. Peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyska Newtona czy laserowa harfa to tylko niektóre przykłady eksponatów, które będzie można zobaczyć w Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

Na wystawie zobaczymy modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza, a także kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn. Wcześniej podziwiali je mieszkańcy Tokio, Nowego Jorku czy Mediolanu. - Ukazuje geniusz mistrza i pozwala zajrzeć głębiej w niesamowity umysł jednego z największych ludzi wszechczasów - wyjaśnia Karolina Potempa z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, którego częścią jest otwierane we wrześniu Centrum Nauki. - Dzięki wykorzystaniu interaktywnych technik prezentacji, w tym technologii 3D, będzie można zobaczyć, a nawet usłyszeć niesamowite urządzenia oraz zrozumieć sposób ich konstrukcji i działania.

Wystawa prezentuje dwa najważniejsze zbiory projektów Leonarda da Vinci: Kodeks Atlantycki oraz Kodeks o Lataniu. Pierwszy z nich, to zestawienie znanych koncepcji maszyn stworzonych przez mistrza. Drugi - to pełne detali studium nad lotem ptaków. Ten dokładny zapis obserwacji Leonarda posłużył do stworzenia planów i konstrukcji wielu szybujących prototypów dzisiejszych samolotów. Miał również pomóc ziścić jego marzenie o wzniesieniu się ponad chmury.

Zwiedzający wystawę zobaczą również reprodukcje jego obrazów, zapoznają się z projektem miasta idealnego czy mostu obrotowego.

- Trzy ciężarówki z eksponatami pod specjalną ochroną już wyruszyły w naszą stronę - mówi Marcin Perz kierujący Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym - A ze Stanów i Wielkiej Brytanii płyną do nas kolejne, zamówione jako uzupełnienie tej wystawy elementy, powinny dotrzeć w ciągu 10 dni. Wystawę stworzyło kilku pasjonatów o nieprawdopodobnej wiedzy na temat Leonarda da Vinci, będą oni obecni na otwarciu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Ekspozycja będzie jedną z wielu atrakcji, towarzyszących uroczystej inauguracji centrum. Oprócz niej w dniach 5-7 września na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego oraz Centrum Nauki odbędzie się największa w tej części Europy impreza robotyczno-kosmiczna - Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Towarzyszyć im będą także: międzynarodowa konferencja "Człowiek w kosmosie" z udziałem ekspertów z całego świata oraz Piknik Naukowo-Technologiczny. Wszystkie atrakcje będą dostępne bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie