Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum imienia Kołłątaja w Pińczowie. Jak przygotowuje się do matur w czasie pandemii?

Michał Kolera
Michał Kolera
Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie archiwum szkoły,
Przełom lutego i marca to w liceum imienia Kołłątaja w Pińczowie bardzo gorący czas. Nauczyciele i uczniowie przygotowują się do matur próbnych. Praktycznie cały czas trwają dodatkowe konsultacje dla wszystkich chętnych w systemie stacjonarnym i zdalnym. W tym roku do matury przystąpi w tej szkole 88 uczniów.

- W naszym liceum jest nauczanie zdalne. Obowiązujące przepisy dają nam możliwość, by organizować konsultacje dla uczniów w reżimie sanitarnym w grupie do pięciu osób. Konsultacje odbywają się w momencie, kiedy młodzież zgłosi taką potrzebę - mówi Anna Golik, dyrektor Liceum imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

Ci, którzy zdają maturę, mają możliwość dodatkowych zajęć po godzinie 15, ponieważ o tej właśnie porze kończą się normalne lekcje w systemie zdalnym. - Uczeń mailowo zgłasza zapotrzebowanie nauczycielowi, że chce przyjść, oraz to, na jaki temat mają być konsultacje, z którego dokładnie działu. Nauczyciele zgłaszają to do dyrekcji. Wyznaczamy odpowiednią salę, ściśle przestrzegamy maksymalnej liczby pięciu osób. Stoliki są ustawione w taki sposób, by utrzymać odpowiednie odległości. Zachowujemy cały reżim sanitarny. - mówi Anna Golik.

Jednym z nauczycieli, który przeprowadza dodatkowe konsultacje w "Kołłątaju", jest Tomasz Pietrzykowski. Jego przedmiot to język polski.

- Prowadzę konsultacje na dwa sposoby. Pierwszy to tradycyjny, kiedy uczniowie przychodzą do szkoły w grupach pięcioosobowych. Są to z reguły tegoroczni maturzyści. Takie zajęcia stacjonarne przeprowadzam raz w tygodniu. Dodatkowo prowadzę jeszcze konsultacje online - mówi.

Jak tłumaczy, pewnym problemem jest ograniczenie przez firmy transportowe ilości kursów na terenie powiatu pińczowskiego, co nastąpiło podczas pandemii.

- Dlatego na konsultacje stacjonarne przyjeżdżają głównie trzecioklasiści, którzy są już "zmotoryzowani", mają swoje prawa jazdy. Jeśli jednak jakiś uczeń z innej klasy zgłosi chęć uczestnictwa, także ma tę możliwość - mówi.

Według niego obecni maturzyści mają trochę mniejszą ochotę na uczestnictwo w konsultacjach, niż rok temu. - Wtedy było tak, że nieraz prowadziłem zajęcia dodatkowe z trzema, czy czterema grupami z rzędu. W tym roku jest ich trochę mniej, ale podejrzewam, że im bliżej będzie egzaminu dojrzałości, tym większym powodzeniem zaczną cieszyć się konsultacje. Jeśli chodzi o dodatkowe zajęcia w systemie online, to ja przeprowadzam je w sobotę, od godziny 9 rano - dodaje.

Na konsultacje zgłaszają się głównie bardzo dobrzy uczniowie, albo ci z dużymi problemami. - Tym ostatnim nauczyciele często sugerują taką właśnie formę spotkania. Mamy jeszcze dodatkowe zajęcia online, także w soboty. Jesteśmy do dyspozycji z każdego przedmiotu - mowi Anna Golik, dyrektor szkoły.

Szkoła przygotowuje się do matur próbnych. Zaczną się one 3 marca. - W czwartek przyszedł komunikat o tym. My byliśmy przygotowani do przeprowadzenia próbnych matur we własnym zakresie pod koniec lutego, ale poczekaliśmy, aż Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi swoje zamiary w tym zakresie. Mieliśmy sygnały, że ma to nastąpić. Celem próbnych matur jest nie tylko diagnostyka aktualnego stanu wiedzy i umiejętności, ale także zapoznanie ucznia z procedurami maturalnymi. Tak, by uczeń wiedział, że należy przyjść wcześniej, zabrać dowód osobisty. Na dokładnie takich samych procedurach będziemy pracować w maju podczas prawdziwych matur - relacjonuje Tomasz Pietrzykowski, nauczyciel.

Jak mówi, pandemia wymogła na nauczycielach nowe metody dydaktyczne. - Teraz przygotowanie do każdej lekcji trwa o wiele dłużej. Chodzi o to, by z ucznia zrobić badacza, odkrywcę. Nikt nie jest w stanie siedzieć przez dwie godziny przed monitorem i tylko notować, utrzymując stałą uwagę. Umysł zaczyna się nudzić. To duża trudność, by uczeń był jak najbardziej skoncentrowany, by go nie znudzić, bo pokusa sięgnięcia do internetu po gotową odpowiedź jest bardzo silna. Przechodzimy specjalne szkolenia komunikacyjne w tym celu. Zajęcia w systemie zdalnym wymagają od nas o wiele więcej, musimy porzucić rutynę, nie jest już tak, że nic nie może nas zaskoczyć - mówi Tomasz Pietrzykowski.

Prócz matur próbnych, "Kołłątaj" przygotowuje się do jeszcze jednego przedsięwzięcia - 6 i 7 marca odbędzie się u nas olimpiada "O diamentowy indeks AGH". To także duże wyzwanie logistyczne - mówi Anna Golik, dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto