Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Ogólnokształcące imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego od 100 lat uczy i wychowuje. Będzie Zjazd Absolwentów

Agata Chrobot
Liceum Ogólnokształcące imienia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie w tym roku świętuje 100-lecie istnienia. W najbliższy weekend, 6-7 października, odbędzie się Zjazd Absolwentów. Szkołę odwiedzi około 700 osób z Polski, Europy i z dalszych zakątków świata.

Zjazd Absolwentów rozpocznie się mszą świętą, będzie uroczyste spotkanie gości i absolwentów, a także wielki bal na zakończenie.

W najbliższy weekend mury zasłużonej dla naszego regionu szkoły odwiedzą goście z całego świata. Wśród nich będą między innymi: doktor nauk medycznych Marek Tombarkiewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a także medycyny ratunkowej, w latach 2016-2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; profesor nadzwyczajny doktor habilitowany Urszula Wąsikiewicz-Rusnak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; profesor Janusz Andrzej Koziński – doktor nauk technicznych, aktualnie profesor na Brock University w Toronto, pułkownik magister Jerzy Więckowski, generał Zygmunt Skuza a także żołnierze zawodowi, lekarze, profesorowie, poeci i artyści, którzy po ukończeniu staszowskiego liceum odnieśli duże zawodowe sukcesy.

Anna Karasińska, obecnie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.
Anna Karasińska, obecnie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

- Liceum i Gimnazjum w Staszowie od 1918 roku nieprzerwanie pracowało na niekwestionowany autorytet w mieście, regionie, województwie i w Polsce. Nauczyciele cieszyli się szacunkiem, a matura zdana w tej szkole nobilitowała i była powodem do dumy, że weszło się w krąg ludzi , którzy tworzyli wielką księgę intelektualną rozwoju miasta. Jubileusz 100-lecia szkoły jest okazją do refleksji i zadumy nad historią szkoły, do wyrażenia szacunku i wdzięczności wszystkim którzy tworzyli i tworzą dziedzictwo. Natomiast stuletnia historia szkoły to podsumowanie dokonań minionych pokoleń. Dla każdego ma inny wymiar - z sentymentem wspomina się swoją młodość, profesorów - ich życzliwość, przyjaźń, przygody, sukcesy i porażki. Rocznica ta jest jeszcze bardziej symboliczna, gdyż przypada w roku 100 - lecia odzyskania niepodległości - mówi Anna Karasińska, dyrektor szkoły.

Uroczystości organizowane przez szkołę w roku jubileuszowym objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda, a dyrekcji, pracownikom, uczniom praz absolwentom Ojciec Święty Franciszek udzielił błogosławieństwa papieskiego.

Jak będzie wyglądał weekendowy Zjazd Absolwentów?
6 października uroczystości rozpoczną się mszą świętą sprawowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła w Staszowie.

Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz ulicami miasta, aby podkreślić rangę wydarzenia - szkoła mocno wpisała się w historię Staszowa. Ważnym punktem jest także uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100- lecie szkoły.

Uczniowie szkoły przestawią spektakl teatralny pod tytułem: "Dawnych lektur czar ". Wystąpią także absolwenci, prezentując swoją twórczość artystyczną, a będą to: Anna Zielińska -Brudek oraz Benedykt Kozieł, a uczeń szkoły Jakub Sośniak zaprezentuje utwór absolwenta Marka Hendla pod tytułem ,,Ku gwiazdom''.

- Symbolicznym momentem będzie posadzenie 100 drzew na 100- lecie szkoły, posadzimy je w ogrodzie szkolnym i na placu przy kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja, nazywanym przez nas kościołem szkolnym. Wieczorem odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu wnuczki byłego profesora szkoły - Justyny Rekść - Raubo i Adama Nowakowskiego . O godzinie 19 odbędzie się Jubileuszowy Bal Absolwentów. Następnego dnia, 7 października odbędą się spotkania koleżeńskie, zwiedzanie szkoły i wystaw okolicznościowych:,, Gimnazjum i Liceum - czas miniony'' i ,, Świat oczami absolwentów Gimnazjum i Liceum". Symbolicznym momentem będzie odśpiewanie hymnu szkoły - po raz pierwszy w historii szkoły. Słowa ułożyła absolwentka, poetka Anna Zielińska - Brudek i podarowała dla szkoły na okoliczność Jubileuszu. Muzykę skomponował Gustaw Kozłowski - zapowiada Anna Karasińska.

Krótka historia Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego
W listopadzie 1918 roku, po zakończeniu austriackiej okupacji i wyzwoleniu Staszowa utworzone zostało Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne imienia Polskiej Macierzy Szkolnej. Był to zalążek dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, jedynej wówczas szkoły średniej w naszym mieście.

Gimnazjum powstało dzięki staraniom Polskiej Macierzy Szkolnej oraz składkom mieszkańców Staszowa, zbieranym od 1917 roku Pierwszym dyrektorem był Józef Dąbrowski, a po nim, w roku szkolnym 1919/1920, Eugeniusz Przybyszewski. Początkowo szkoła działała w obiektach położonych przy ulicach: Szkolnej, Czystej i obecnej J. Piłsudskiego (wcześniej gen. K. Świerczewskiego). Za kadencji dyrektora Szymona Zmarza (1920-1923), szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy Szkolnej 4, zakupionego w 1921 roku od księżnej Róży Radziwiłł.

Następcą Szymona Zmarza został Marian Bielawka (1923-1927). W roku szkolnym 1923/1924 szkoła otrzymała prawa gimnazjum państwowego, nadane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W 1926 roku Polska Macierz Szkolna przekazała gimnazjum miastu Staszów. Od tego momentu, przez następne 19 lat szkoła była prowadzona przez Towarzystwo Gimnazjum Koedukacyjnego Humanistycznego w Staszowie.

Po odejściu Mariana Bielawki placówką kierowali kolejno: Józef Żołnierek (1927-1929), Kazimierz Szokalski (1929/1930), Henryk Wiśniewski (1930-1933), a od 1933 roku – Stefan Kopczyński. Staszowskie gimnazjum przodowało w regionie, dzięki czemu w 1935 roku uzyskało prawa do przeprowadzania egzaminów maturalnych zwieńczających cykl nauki w 4-letnim gimnazjum i 2-letnim liceum.

Wybuch II wojny światowej zdezorganizował życie oświatowe na ziemiach polskich. W 1940 roku hitlerowskie władze okupacyjne zamknęły szkołę, a jej budynek przekształciły w magazyn wojskowy. W tej sytuacji staszowscy pedagodzy rozpoczęli tajne nauczanie na poziomie gimnazjum i liceum, obejmując nim w sumie około 200 uczniów ze Staszowa i okolic. Egzaminy dojrzałości odbyły się dwukrotnie, w 1943 roku i 1944 roku Działalność szkoły w tej formie prowadzona była do sierpnia 1944 roku, gdy na skutek nadejścia frontu nastąpiła ewakuacja ludności miasta w rejon Połańca.

Po zakończeniu wojny, 9 listopada 1945 roku gimnazjum zostało upaństwowione. W roku szkolnym 1952/1953 zmieniono nazwę i profil placówki na Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego. W marcu 1960 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny przy ulicy 11 Listopada 3 (dawniej – Armii Czerwonej).

Z okazji 50-lecia istnienia, w 1968 roku szkole wręczono pierwszy sztandar. W rok później Wojewódzka Rada Narodowa w Kielcach nadała liceum odznakę „Za Zasługi dla Kielecczyzny”.

W latach 1945-1973 funkcję dyrektora pełnili kolejno: Stefan Kopczyński (do 1950 r.), Władysław Cudzich (1950-1953), Julian Niedzielski (1953/1954), Stanisław Bień (1954-1961) i Józef Dyk (1961-1973). Kadencja Adama Kozińskiego, przypadająca na lata 1973-2001, to okres dynamicznego rozwoju szkoły, która zyskała opinię jednej z najlepszych na Ziemi Świętokrzyskiej.

Jubileusz 75-lecia, obchodzony w 1993 roku, stał się okazją do nadania liceum imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, oraz do wręczenia nowego sztandaru. W dwa lata później szkoła została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Miasta Staszowa”, przyznanym przez Radę Miasta w Staszowie.

W 1999 roku organem prowadzącym liceum ustanowiono Powiat Staszowski.
Rozpoczętą w roku szkolnym 1999/2000 budowę hali sportowej wraz z zapleczem dydaktycznym zakończono we wrześniu 2001 roku Wtedy też kierownictwo przeszło w ręce Jolanty Zdrojkowskiej, która funkcję dyrektora sprawowała do sierpnia 2012 roku. W październiku 2012 r. dyrektorem liceum została Anna Karasińska.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie